خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:
خبرگزاری فارس: مقاومت در اندیشه امام موسی صدر، حرکتی دولتی یا اعتقادی؟

نسلی که امام صدر آموزش داد و آماده کرد همان نسلی است که مسئولیت رویارویی با اسرائیل در همه صحنه‌ها را بر عهده گرفت. این نسل تشکیل دهنده مقاومتی بود که در سال ۲۰۰۰ آزادسازی کامل لبنان را تحقق بخشید.

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، حسن قبلان متولد سال ۱۹۶۲ در منطقه میس الجبل در جنوب لبنان است. وی فارغ التحصیل رشته تاریخ از دانشگاه عربی بیروت است. قبلان شاگرد مکتب امام موسی صدر بوده و اکنون عضو دفتر سیاسی جنبش أمل و از اعضای ارشد مؤسس این جنبش است.

نوشتاری که در ادامه می خوانید یادداشتی است از حسن قبلان، شاگرد امام موسی صدر.

امام موسی صدر از بیم آنکه لبنانیان نیز به رنج فلسطینیان در آوارگی و کوچ از وطن گرفتار شوند و از آنجا که نگاهی ژرف به ریشه های مسئله فلسطین (همچون سهل انگاری و دست کم گرفتن خطر طرح های اسرائیل و طمع آن به خاک فلسطین و همه سرزمین ها و کشورهای پیرامون) داشت، و نیز به دلیل آنکه خود شاهد فاجعه سال ۱۹۶۷ (سال شکست) بود و از فاجعه ۱۹۴۸ نیز اطلاع داشت، از این رو، نخستین طرح مقاومت پیشگیرانه را آغاز کرد تا از اشغالگری دشمن پیشی بگیرد و از آن جلوگیری کند و تجاوزگر را به عقب براند. او در سال ۱۹۷۴ گفت: «منتظر نخواهیم ماند تا اسرائیل جنوب لبنان را اشغال کند و سپس مقاومت را تاسیس کنیم.»

امام موسی صدر در دو سطح نظری و عملی تلاش کرد و گسترده ترین حرکت فکری و اعتقادی و روانی و ملی را برای بسیج کردن مردم به راه انداخت و اهداف و طمع های اسرائیل در جنوب لبنان برای تسلط بر آب های رود لیطانی و وزانی و نیز ضربه زدن به اقتصاد لبنان و مبارزه با مهاجران لبنانی در دیگر کشورها را برملا کرد و به تبیین تناقض میان جنبش صهیونیسم و رژیمی که در سرزمین فلسطین بر پا کرده از یک سو، و الگو و تجربه لبنانی از سوی دیگر، پرداخت و بر این باور بود که جهان عرب از هر گونه حمایت از لبنانیان به ویژه مردم جنوب در رویارویی با اسرائیل ناتوان است همان گونه که از حمایت فلسطینیان نیز ناتوان بود. او مردم جنوب و بقاع را قانع کرد که سرنوشت آنان به دست خودشان است و نباید بر کسی تکیه کنند. او برای آمادگی روانی مردم برای مقاومت، بر ژرفای اندیشه و اعتقادات آنان و به طور مشخص بر گزاره هایی که از قاموس کربلا الهام گرفته بود، تاکید کرد.

در عرصه عملی نیز دولت لبنان را به تأسیس مجلس جنوب واداشت تا عهده دار توسعه و رشد مناطق جنوبی و به ویژه مرزی باشد و همچنین فعالیت گسترده ای برای ساخت پناه گاه و درمان گاه در همه روستاهای مرزی واقع در طول خط مقدم با دشمن انجام داد. او نخستین کسی بود که خواستار اجباری شدن خدمت سربازی شد و همچنین مشوق نیروهای کمکی ارتش در مسلح کردن اهالی روستاهای خط مقدم بود.

اما با توجه به تحولاتی که در عرصه نبرد اعراب و اسرائیل در منطقه رخ داد و با آشکار شدن نشانه های ضعف و ناتوانی دولت لبنان در رویارویی با تجاوزهای روزانه و پی در پی اسرائیل به روستاهای جنوب لبنان و همچنین تجاوز نیروهای اسرائیلی در سال ۱۹۷۲ و سپس در سال ۱۹۷۸، امام موسی صدر در صدد تأسیس أفواج مقاومت لبنان (أمل) برآمد و در این پیوند از درایت و اندیشه تشکیلاتی و سازمانی و اعتقادی شهید دکتر مصطفی چمران بهره گرفت.

فعالیت این جنبش مقاومت لبنان، تابع هیچ گروه و سازمان منطقه ای از جمله گروه های فلسطینی یا ارتش های عربی نبود و از دل این سرزمین و روح این ملت سر برآورده بود. او خیلی زود آغاز عصر مقاومت مردمی و اعتقادی را که مستقل از منافع دولت ها و حاکمان بود، اعلام کرد. این مقاومت توانست بر بلندی های بنت جبیل و طیبه و رب ثلاثین و شلعبون و تله مسعود مسلط شود. اعلام شکل گیری این مقاومت در نگاه اول یک ماجراجویی زیان بار به نظر می رسید، ولی امروز به جایی رسیده که جایگاه ویژه ای در منطقه خاور میانه دارد.

نسلی که امام صدر آموزش داد و آماده کرد همان نسلی است که مسئولیت رویارویی با اسرائیل در همه صحنه ها را بر عهده گرفت. این نسل تشکیل دهنده مقاومتی بود که در سال ۲۰۰۰ آزادسازی کامل را تحقق بخشید و در پیروزی سال ۲۰۰۶ نیز أفواج مقاومت لبنان (أمل) شریک بودند چراکه فرزندان آموزش دیده و اسلحه به دست آن، خاک جنوب را رها نکردند و در نبرد بر ضد دشمن صهیونیستی مشارکت کردند و بیش از ۵۰ شهید در میدان جنگ تقدیم کردند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه: betanews.ir/n/866876

خبر فوق مربوط به رسانه فارس نیوز می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم