خرید کتاب سکه طلاایران آنتیک
تاریخ دریافت خبر:
سینما و تلویزیون > سینمای‌ جهان - وانگ بینگ به پنجمین فیلمساز چینی در تاریخ ۷۰ ساله جشنواره لوکارنو تبدیل شد که یوزپلنگ طلایی بهترین فیلم این رویداد مهم سینمایی را با خود به سرزمین اژدها می‌برد.

به گزارش همشهری، هفتادمین جشنواره فیلم لوکارنو شامگاه شنبه با برگزاری آیین اختتامیه در سوئیس پایان یافت و «بانو فانگ» از چین به نخستین مستندی تبدیل شد که جایزه اول را از آن خود می کند. هیأت داوران بخش مسابقه رسمی لوکارنو به ریاست اولیویه آسایاس با اهدای یوزپلنگ طلایی به وانگ بینگ، از شیوه روایت آخرین روزهای زندگی یک بانوی 67ساله مبتلا به بیماری فراموشی در جنوب چین تقدیر کرد.

سینمای چین نخستین بار در سال 1998با «آقای ژائو» برنده یوزپلنگ طلایی لوکارنو شد و 2سال بعد با «پدر» این افتخار را تکرار کرد. «یک خانم چینی» در سال 2009و «تعطیلی زمستانی» در سال 2010، دیگر فیلم هایی بودند که برترین جایزه لوکارنو را به دست آوردند. در سال های اخیر توجه جشنواره های معتبر جهانی به فیلم های مستند بیش از پیش شده که نمونه آن اهدای جایزه خرس طلایی بهترین فیلم برلین به مستند «آتش در دریا» به کارگردانی جانفرانکو رزی بود.

هیأت داوران جایزه ویژه خود را به جولیانا روخاس و مارکو دوترا از برزیل برای «رفتارهای خوب» از برزیل اهدا کرد تا 2جایزه اصلی لوکارنو به قاره های آسیا و آمریکای جنوبی برسد، اما دیگر جایزه های مهم این دوره در قاره اروپا باقی ماند. اف جی اوسانگ برای درام شبه نوآر «9انگشت» جایزه بهترین کارگردان را از آن خود کرد و جایزه بهترین بازیگر زن به ایزابل هوپر رسید. بازیگر سرشناس فرانسوی در «مادام هاید» به نقش یک معلم فیزیک ظاهر شده است.

درحالی که بسیاری از کارشناسان یوزپلنگ نقره ای بهترین بازیگر مرد را حق هری دین استانتن 91ساله برای بازی در «لاکی» می دانستند اما این جایزه به الیوت کروست هوو برای بازی در «برادران زمستانی»، نخستین تجربه کارگردانی هلینور پالماسن از ایسلند رسید. دیگر جایزه سینمای چین از هفتادمین جشنواره لوکارنو مربوط به فدراسیون بین المللی منتقدان فیلم یا همان فیپرشی بود که به «چشم های سنجاقکی» به کارگردانی زو بینگ اهدا شد.

لینک کوتاه: betanews.ir/n/866734

خبر فوق مربوط به رسانه همشهری آنلاین می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم