کتاب سکه های ماشینی قاجارایران آنتیک
تاریخ دریافت خبر:
چند سالی است که منظره چشم‌نواز مشرف به دریای خزر در سواحل بندرگز و بندر ترکمن جای خود را به لجنزاری بدمنظره داده که به دلیل رشد جلبک‌ها با بوی نامطبوعی بخصوص در فصل تابستان نیز همراه شده است.

به گزارش سرویس چندرسانه ای ؛ چند سالی است که منظره چشم نواز مشرف به دریای خزر در سواحل بندرگز و بندر ترکمن جای خود را به لجنزاری بدمنظره داده که به دلیل رشد جلبک ها با بوی نامطبوعی بخصوص در فصل تابستان نیز همراه شده است.

در هر بار سفر به سواحل خلیج گرگان به وضوح عقب رفتن دریا دیده می شود و مناطقی مثل بندر ترکمن و بندر گز به شدت تحت تاثیر این پسروی قرار گرفته اند.

خلیج گرگان را می توان حوزه آبی بسیار بزرگی تصور کرد که ارتباط مستقیم با آب های آزاد ندارد و فقط از طریق راه های ارتباطی محدود به بخش اصلی دریای خزر متصل می شود.

این حوزه آبی، بزرگ ترین پیشروی دریای خزر است که در اثر گسترش رشته ساحلی شبه جزیره میانکاله به وجود آمده است اما در سال های اخیر این کانال های ارتباطی به مرور بسته شده و این مناطق نیاز به لایروبی دارد. ورود فاضلاب های تصفیه نشده خانگی و صنعتی که مستقیماً به دریای خزر و خلیج گرگان سرازیر می شوند، موجب ایجاد آلودگی های میکروبی در این مناطق شده است. اگر امروز فکری اساسی برای این خلیج نشود، علاوه بر این که زیستگاه آبزیان و پرندگان مهاجر از بین خواهد رفت، طبیعت بی نظیر شهرها و مناطق حفاظت شده اطراف نیز تحت تاثیر قرار می گیرد.

لینک کوتاه: betanews.ir/n/866703

خبر فوق مربوط به رسانه دانا می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم