کتاب سکه های ماشینی قاجارایران آنتیک
تاریخ دریافت خبر:
افزایش 30 درصدی واردات خودرو منجر به کاهش قیمت‌ها می‌شود رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد که واردات خودرو در 6 ماه آتی می‌تواند منجر به کاهش قیمت‌ها شود زیرا عرضه نسبت به دورۀ مشابه سال گذشته 30 درصد افزایش یافته است. به گزارش افکارنیوز،

مجتبی خسروتاج، در خصوص اخبار مبنی بر مسدود شدن ثبت سفارش اظهار داشت: در نیمۀ اول مردادماه سال جاری، به دلیل تغییراتی که در سیستم ثبت سفارش و نظام بارگذاری آن در سامانۀ جامع پیش آمد، مدت محدودی ثبت سفارش برای کند شد ولی در حال حاضر با توجه به سیاست ها و دستورالعمل های جدید که برای ارسال شده و برای تصویب آن درخواست رسیدگی کرده ایم، ثبت سفارش محدود شده تا دستورالعمل جدید ابلاغ شود.

رئیس سازمان توسعه تجارت بیان داشت: اما این به معنی توقف نیست، دستورالعمل جدید با رعایت تأکید بر تولیدات داخلی، سرمایه گذاری مشترک، توسعۀ صادرات و امثال آن خواهد بود، آنچه در حال حاضر وارد می شود ناشی از ثبت سفارش اواخر سال گذشته و 4 ماهۀ اول سال جاری است و تا سال جاری فرصت ورود آن وجود دارد. بنابراین، واردات آنها با مانع مواجه نیست، خریداران خودرو آگاه باشند که محدودیتی در واردات خودرو از محل ثبت سفارشات قبلی وجود ندارد و آنچه که در 4 ماهۀ اول امسال ثبت سفارش شده به مراتب بالاتر از ثبت سفارش دورۀ مشابه سال قبل است که در صورت واردات در 6 ماه آتی می تواند منجر به کاهش قیمت ها شود. زیرا عرضه نسبت به دورۀ مشابه سال گذشته نیز افزایش یافته است.

وی با اشاره به قوانین محدودکننده در واردات خودرو گفت: در حال حاضر واردات تابع خودرو و آئین نامۀ ضوابط فنی مربوطه است که مطابق آن بایستی ضوابط چهارگانه شامل گواهی استاندارد، محیط زیست، بهینه سازی سوخت و شرایط نمایندگی رعایت گردد که در خصوص شرایط نمایندگی، ابلاغیۀ دی ماه سال 1395 ریاست جمهوری، دستور العمل وزارتخانه و سیاست هایی که دولت به ابلاغ می کند مبنای اقدام خواهد بود.

خسروتاج با تأکید بر بی اعتبار بودن ثبت سفارش های پس از تاریخ ابلاغ بخشنامۀ معاون اول رئیس جمهور، تشریح کرد: تا پیش از بخشنامۀ دی ماه سال 1395 علاوه بر نمایندگی های رسمی، شرکت های واسط هم می توانستند نسبت به ثبت سفارش واردات خودرو اقدام نمایند ولی از دی ماه سال 1395 به بعد با بخشنامۀ اول فقط ثبت سفارش نمایندگی های رسمی معتبر است و چنانچه بعد از آن ثبت سفارشی صورت گرفته باشد فاقد اعتبار است.

قائم مقام وزیر در امور تجارت در خصوص امکان تمدید ثبت سفارشات صورت گرفتۀ قبلی اظهار داشت: این ثبت سفارشات همه از مهلت اعتبار 6 ماهه برخوردار هستند که چنانچه در سررسید نیاز به تمدید باشد بر اساس ضوابط زمان سررسید اتخاذ تصمیم خواهد شد. توقف ثبت سفارش واردات خودرو در حال حاضر موقتی است و هر لحظه که دستورالعمل جدید ابلاغ شود بر اساس آن اقدام خواهد شد. تکرار می کنم با ثبت سفارشات اواخر سال گذشته و 4 ماهه ابتدای سال جاری حداقل تا 6 ماه آینده از محل این ثبت سفارشات واردات خودرو به کشور در جریان هست و خواهد بود.

خسروتاج افزود: در چهارماهۀ اول سال جاری حدود 26 هزار دستگاه خودرو سواری وارد و در گمرکات کشور ترخیص شده که در مدت مشابه سال گذشته حدود 18 هزار دستگاه بوده است که نشان دهندۀ افزایش 30 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.

وی دربارۀ محدودیت های ثبت سفارش گفت: طراحی سیستم ها و سامانه ها بایستی به نحوی صورت پذیرد که سواستفاده از آنها غیر ممکن یا حداقل باشد و در طی زمان چنانچه نرم افزارهای جدید فراهم شود نرم افزارهای گذشته به روز شود. بنابراین، تمام سیستم ها و سامانه ها امکان مواجهه با اینگونه سواستفاده ها هستند و در دوره های خاصی نیاز به چنین محدودیت های موقت برای تغییرات سیستمی وجود دارد.

خسروتاج در پایان در خصوص سهمیه برای واردات خودرو اعلام کرد: هر زمان که دستور العمل جدید از سوی دولت ابلاغ شود، طبق ضوابط و مقررات آن عمل خواهیم کرد.

خسروتاج عنوان کرد: افزایش 30 درصدی واردات خودرو نسبت به دورۀ مشابه سال گذشته واردات خودرو با توجه به ثبت سفارشات قبلی کماکان ادامه دارد.

قائم مقام وزیر در امور تجارت و ریاست کل سازمان توسعه تجارت اعلام کرد که واردات خودرو در 6 ماه آتی می تواند منجر به کاهش قیمت ها شود زیرا عرضه نسبت به دورۀ مشابه سال گذشته 30 درصد افزایش یافته است.

لینک کوتاه: betanews.ir/n/866627

خبر فوق مربوط به رسانه افکارنيوز می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم