خرید سکه کلکسیونی

بازار تسلیت داغ است

تاریخ دریافت خبر:
من هم می خواهم تسلیت بگویم، ولی نه برای مرحوم تازه درگذشته. چرا که خدا را شکر صد ها میلیون صلوات و فاتحه در طی روزهای آینده نثار روح ایشان خواهد شد و قطعاً قرین رحمت الهی خواهند بود، من ترجیح می دهم برای کشورم تسلیت بگویم!
شعارسال: من هم می خواهم تسلیت بگویم، ولی نه برای مرحوم تازه درگذشته. چرا که خدا را شکر صد ها میلیون صلوات و فاتحه در طی روزهای آینده نثار روح ایشان خواهد شد و قطعاً قرین رحمت الهی خواهند بود، من ترجیح می دهم برای کشورم تسلیت بگویم!

گزارشی از روزنامه شرق خواندم که در آن اشاره شده بود حدود 70 درصد مدال آوران المپیاد های علمی کشور از جمله المپیاد های ریاضی و فیزیک هم اکنون در خارج از ایران مشغول به زندگی و تحصیل هستند.

صندوق بین المللی پول هم اعلام کرده بود ایران به لحاظ مهاجرت نخبگان، با مهاجرت سالانه 150 تا 180 هزار متخصص در میان ۹۱ کشور در حال توسعه یا توسعه نیافته جهان، مقام نخست را دارد.

در ادامه، اشاره شده بود که بیش از 94 درصد نخبگان ایرانی که هم اکنون در دانشگاه های مطرح دنیا در حال تدریس یا تحصیل هستند، دوره لیسانس خود را در دانشگاه صنعتی شریف تهران گذرانده اند.

و اینکه سهم دانشگاه های آمریکا از جذب دانش آموزان مدال آور در المپیاد فیزیک 75 درصد، المپیاد کامپیوتر 84 و در المپیاد ریاضی 91 درصد از نخبگان ایرانی است. آماری که اثبات می کند کشور آمریکا و کرسی های دانشگاهی آن بزرگ ترین میزبان نخبگان درجه اول ایرانی طی سال های اخیر بوده است.

من احساس می کنم برای این خروج های مغز ها هم باید یکی تسلیت بگوید، کسی نیست که بگوید، من می گویم:

ایران، تسلیت عرض می کنم.

پی نوشت1:

با آن جمله اولم (من هم می خواهم تسلیت بگویم)، یاد شعر مرحوم سلمان هراتی افتادم که گفته بود:

من هم می میرم... اما نه مثل غلامعلی

که از درخت به زیر افتاد

پس گاوان از گرسنگی ماغ کشیدند

و با غیظ ساقه های خشک را جویدند

چه کسی برای گاوها علوفه می ریزد؟

بقیه شعر را اینجا بخوانید:

پی نوشت 2: در نسخه اولیه این متن، اسامی تعدادی از المپیادی ها با ذکر اینکه الان کجا هستند ذکر شده بود که بنا به درخواست مسئول مدرسه ای که آنها از آنجا فار التحصیل شده بودند، اسامی آنها حذف و به آمار کلی روزنامه شرق بسنده شد.

پی نوشت 3: بررسی روزنامه شرق مربوط به قبل از سال 86 بوده است. برخی بررسی های جدید نشان می دهد گاها در برخی رشته ها به خروج نزدیک به 100 درصدی نخبگان المپیادی از کشور نزدیک شده ایم.

پی نوشت 4: برخی، میزان خسارت وارده به کشور از خروج سالانه حدود 100 هزار نخبه از کشور در سال را بیش از یا معادل با خسارت کل جنگ تحمیلی برآورد می کنند.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از کانال کسب و کار، تاریخ انتشار: 19 دی 1395، کدخبر: - ، @kar_kasb