خرید سکه کلکسیونی

تاریخ دریافت خبر:
بشیر خالقی

سلامت آنلاین- عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، سرنوشت بهداشت و درمان ۸۰ میلیون جمعیت ایران را وابسته به تداوم طرح تحول سلامت دانست و تصریح کرد: طرح تحول سلامت نباید محل آزمون و خطای سازمان‌های بیمه‌گر باشد، درواقع سرنوشت مردم محل آزمون و خطا نیست، بلکه برای پیشبرد این طرح کلان باید علاوه بر تجمیع بیمه ها، منابع پایداری نیز تعریف شوند تا تولیت بهداشت و درمان بتواند خدمات درمانی را در اختیار مردم قرار دهد.

دکتر بشیر خالقی در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: اینکه سازمان های بیمه گر در مواجهه با طرح تحول سلامت، به شکل آزمون و خطا برخورد کنند و سیاست های خاص خود را پیش بگیرند، خلاف مصلحت مردم و مصلحت نظام سلامت است که این رویه با قوانین بالادستی و سیاست های کلی نظام سلامت مبنی بر تولیت یکپارچه نظام سلامت نیز در تناقض جدی است.

وی با تاکید بر این که تداوم پیدا نکردن طرح تحول، سلامت کشور را با موانع جدیدی روبرو خواهد ساخت، افزود: مشخص نیست فردی که در کابینه دوازدهم به عنوان وزیر بهداشت معرفی می شود، چه سیاستی در قبال بهداشت و درمان مردم و به طور مشخص طرح تحول سلامت در پیش خواهد گرفت و چه برنامه ای ارائه خواهد کرد. چه بسا در پیش گرفتن سیاستی متفاوت از آن چه که شاهدش هستیم، نظام سلامت را به مخاطره بیندازد.

خالقی، دسترسی به منابع پایدار را رمز موفقیت طرح تحول سلامت در آینده دانست و اظهار داشت: یک درصد مالیات بر ارزش افزوده که رقمی بالغ بر چهار تا پنج هزار میلیارد تومان است به انضمام ۱۰ درصد از منابع هدفمندی یارانه ها و همچنین مالیات بر ارزش افزوده کالاهای آسیب رسان مثل دخانیات از جمله اعتبارات پایداری است که در جهت پیشبرد طرح تحول سلامت تعریف شده تا تمام مردم به یک میزان از خدمات درمانی بهره مند شوند که بسیاری از این اعتبارات، تاکنون تخصیص پیدا نکرده است. ضمن این که متاسفانه برخی وزارتخانه ها و شرکت های دولتی، پوشش بیمه درمانی ویژه ای در اختیار کارمندان خود قرار می دهند که این یک ضعف عمده است و باید اصلاح شود تا همگان از یک بیمه پایه و مشخص استفاده کنند.

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس، همچنین با اشاره به این که تیم بهداشت و درمان دولت یازدهم توانایی حضور در دولت دوازدهم را نیز دارد، تصریح کرد: دکتر هاشمی بیش از هر فرد دیگری با نواقص طرح تحول سلامت آشناست و می تواند آن را مرتفع کند. همان طور که در چهار سال گذشته توانسته با کمترین اعتبارات مالی خدمات درمانی مطلوب را در اختیار مردم قرار دهد، در چهار سال پیش رو نیز با مرتفع کردن نواقص طرح تحول سلامت، خواهد توانست سبب پیشرفت بخش بهداشت و درمان کشور شود.

در همین رابطه بخوانید