ایران آنتیک

سردار، سومین ایرانی سری آ می‌شود؟

تاریخ دریافت خبر:
سردار آزمون در صورتی که به لاتزیوی ایتالیا بپیوندد، سومین بازیکن ایرانی خواهد بود که در سری آ توپ زده است. به گزارش شمانیوز: فوتبال ایران در سال های نه چندان دور در لیگ های معتبر لژیونرهایی داشته است اما چند سالی است این اتفاق دیگر برای بازیکنان ایرانی رخ نمی دهد و اگر از بازگشت ناقص اشکان دژاگه به وولفسبورگ بگذریم، شاید بتوان گفت لیگ هلند و روسیه مهم ترین کشورهایی بوده که بازیکنان ایرانی توانسته اند در آن به میدان بروند. به عبارت بهتر می توان گفت سالها ازحضور بازیکنانی مثل علی دایی، مهدی مهدوی کیا، وحید هاشمیان، علی کریمی، رحمان رضایی، خداداد عزیزی، کریم باقری، جواد نکونام و ... در لیگ های معتبر دنیا گذشته و فوتبال ایران سهمی در این مسابقات ندارد.
در چنین شرایطی شنیده می شود سردار آزمون مورد توجه مسئولان لاتزیو ایتالیا قرار گرفته است. مهاجم تیم ملی ایران اگرچه قراردادش را با روبین کازان روسیه تمدید کرده اما بر اساس آنچه در رسانه های ایتالیایی نوشته می شود، با پیشنهاد قاطعانه لاتزیو مواجه شده و هیچ بعید نیست در روزهای آینده مسئولان ایتالیایی رضایت مدیران روبین کازان را برای صدوررضایتنامه سردار آزمون جلب کنند.
اگر سردار آزمون راهی لاتزیو ایتالیا شود و برای تیم دوم شهر رم به میدان برود، سومین بازیکن ایرانی است که در سری آ در طول تاریخ توپ می زند. پیش از این علی سامره و رحمان رضایی سابقه حضور در لیگ ایتالیا را دارند. در واقع سامره راه را برای حضور ایرانی ها در ایتالیا باز کرد. او در سال 81 به طور قرضی از استقلال راهی پروجا ایتالیا شد تا اولین بازیکن تاریخ ایران در دسته برتر این کشور باشد.
دوران حضور سامره در پروجا البته کوتاه مدت بود. او در 6 مسابقه برای تیم ایتالیایی به میدان رفت و نتوانست به عنوان مهاجم گلی برای تیمش به ثمر برساند. بعد از آن حضور کوتاه مدت هم سامره راهی الشعب امارات شد و فوتبالش را در این کشور ادامه داد.
چندی بعد رحمان رضایی دیگر بازیکنی بود که راهی سری آ شد. مدافع سابق تیم ملی بعد از حضور بلندمدت در ذوب آهن اصفهان و نمایش خوب در این تیم راهی سری آ شد و او نیز پیراهن پروجا را برتن کرد. حضور رضایی در لیگ ایتالیا اما مثل سامره کوتاه مدت نبود. او بعد از دو سال حضور در پروجا و انجام 38 بازی و زدن دو گل راهی تیم مسینا شد و در لیگ دسته پایین تر پیراهن این تیم را پوشید. رضایی همراه با مسینا به دسته برتر ایتالیا نیز صعود کرد و در این دسته نیز برای این تیم به میدان رفت. او جمعا 108 بار پیراهن مسینا را برتن کرد و 2 بار پایش به گلزنی باز شد.
ترک مسینا بعد از 3 فصل با حضور رحمان در لیوورنو همراه شد؛ رضاییان در لیوورنو البته درخشش قبل را نداشت اما با این حال بعد از دو سال با انجام 21 بازی و زدن یک گل این تیم را ترک کرد تا به دوران 6 ساله حضورش در سری آ پایان بدهد.
حالا سردار آزمون در صورتی که به لاتزیو ایتالیا ملحق شود، سومین بازیکن ایرانی تاریخ است که در سری آ توپ می زند. البته لاتزیو نسبت به همه تیم هایی که دو بازیکن ایرانی مذکور در آن توپ زدند، تیم سطح بالاتری است و بی تردید حضور احتمالی مهاجم تیم ملی ایران در تیم دوم شهر رم اتفاق بزرگی محسوب می شود.