کتاب سکه های ماشینی قاجار

تاریخ دریافت خبر: بازدید: 119
می گل هشترودی- روزنامه بهار
دنیای آدم بزرگ ها باز هم قربانی گرفت. این بارهم دختری 7 ساله به نام کیمیا. کیمیایی از جنس آتنا ها و ستایش هایی که این روزها بیش از هر زمانی صدای قربانی شدنشان بلند است. کیمیایی که به گفته خودش 70 بار مورد تجاوز از سوی ناپدری قرار گرفته حالا در بیمارستانی بستری است. چقدر ساده دنیای کودکی شان حرام مردانی می شود که قرار بود روز و روزگاری پشت پناه آنان باشند و حالا نا امن ترین آغوش را برایشان رقم زده اند.
روز گذشته احمد خاکی معاون اجتماعی سازمان بهزیستی استان تهران گفت: بیشترین تماس های مردم استان تهران با اورژانس اجتماعی در مورد کودک آزاری و کمترین تماس آنان مربوط به اختلال هویت جنسی است. از مجموع، 923 هزار و 305 تماس تلفنی با اورژانس اجتماعی در یکسال گذشته، 2 هزار و 637 مورد از این تماس ها در مورد کودک آزاری و 9 تماس نیز مربوط به اختلال هویت جنسی بود. 50 مورد از این تماس ها نیز در رابطه با دختران فراری بود که ساماندهی شدند. این یعنی دنیای کودکان این روز ها بیش از هر زمانی آسیب پذیر شده است چون هر کس با هر بهانه ای به این دنیای کوچک دست درازی می کند و آنچه می خواهد از آن می برد و در این بین کودکان آسیب پذیر تر از آن هستند که بتوانند شکایتی کنند و از آن جایی که فرهنگ سازی لازم برای آموزش آن ها ایجاد نشده معمولا تنها قربانی محسوب می شوند. اما به قطعیت می توان گفت یک انسان سالم نمی تواند این طور بی رحمانه بر دنیای کودکی بتازد و او را مورد تعرض قرار دهد. پدوفیلی نوعی بیماری روانی است که تعرض گران به کودکان در دایره این نوع بیماری قرار می گیرند.

پدوفیلی چیست؟
پدوفیلی مشکلى روانى است که کمتر در محافل عمومى در مورد آن صحبت مى شود. این بیماری یک انحراف جنسی و یک اختلال روانی است که در آن فرد از لحاظ جنسی جذب کودکان می شود و می توان گفت این نوع جذب شدن غیر طبیعی و غیر عادی است. پدوفیلی با خیال پردازی ها و یا فعالیت های جنسی با کودکان قبل از سن بلوغ، مشخص می شود. مبتلایان به پدوفیلی در اکثر مواقع مردان بوده و به هر دو جنس دختر و پسر جذب می شوند، لازم به ذکر است فرد پدوفیلی با بزرگسالان غیر همجنس خود نیز به خوبی رابطه برقرار می کند. افراد پدوفیلی معمولا خودشان را اینطور توجیه می کنند که کارشان در راستای کمک به کودکان قربانی بوده است و در همین راستا ممکن است به خود بگویند که به پروسه رشد کودک کمک کرده اند و یا کودک قربانی از عمل آنها لذت برده است. با این حال دائما به قربانیان شان تاکید می کنند که چیزی به والدین و نزدیکان خود نگویند. آمار ۲۰ درصدی آزار جنسی کودکان در آمریکا، پدوفیلیا را تبدیل به شایع ترین انحرافات جنسی کرده است. متجاوزان در اکثر موارد فامیل، خویشاوندان و کسانی بوده اند که با خانواده کودک ارتباط نسبتا نزدیکی داشته اند. اشکال مختلف رفتارهای مرتبط با پدوفیلیا می تواند از صرفا نگاه کردن به کودک تا درآوردن لباس و لمس وی را شامل شوند. مطالعات نشان داده اند که کودکانی که مورد غفلت والدین شان قرار می گیرند و یا تنها هستند بیشتر در معرض خطر آزار یک فرد پدوفیلی قرار دارند و با همه این تفاسیر پدوفیلی را بد ترین نوع انحراف جنسی می دانند. .

دلایل بیماری پدوفیلی
از آنجایی که این امر یک پدیده اجتماعی نابه هنجار محسوب می شود، برای بحث و بررسی آمار واقعی در دسترس نیست. اخیرا یک پژوهش در آلمان نشان داده است که افراد پدوفیلی احتمالا دچار کمبود سلول های خاکستری در قسمت های مهمی از مغز هستند. به گزارش این گروه سلول های خاکستری افراد پدوفیلی در قسمتی از مغز که محل تصمیم سازی های سطح بالا و استدلال است، حدود 2 تا 4 درصد کمتر از مقدار معمول بوده و البته چیزی که از این قبیل بررسی ها برمی آید بیشتر این است که کسانی ممکن است دست به این کار بزنند که کنترل مناسبی بر رفتارشان ندارند و این دلیل بروز این تمایل نیست. به طور کلی تعرض جنسی به کودکان به جز تمایل جنسی ممکن است دلایل دیگری مثل در دسترس نبودن بزرگ سالان و بی دفاع بودن کودکان داشته باشد. متخصصان معتقدند پدوفیلى یا «بچه بازى» مشکلى است که یا به دلایل ژنتیکى و تغییرات هورمونى بروز مى کند و یا ریشه در دوران کودکى نحوه تربیت و برخوردهاى اجتماعى فرد دارد. این حالت از دوران بلوغ خود را نشان مى دهد و متأسفانه درمان قطعى ندارد.

پدوفیلی اختلال جنسی یا انحراف جنسی؟
اختلالات جنسی بخشی از اختلالات روانی محسوب می شوند و یکی از اختلالات مشهور جنسی، پدوفیلی است. مساله عمده ای که پدوفیلی را از دیگر ناهنجاری های جنسی متمایز ساخته و نیازمند توجه مخصوص کرده، این است که در پدوفیلی، اختلال به شخص محدود نبوده بلکه سبب صدمه مستقیم جسمی و روانی جبران ناپذیر بر افراد دیگر، بالاخص اطفال، می گردد. آسیب غیر قابل جبران به اطفال و نتایج روحی و روانی این آسیب ها از ابعاد بسیار مهم این اختلال است. این آسیب ها، عمدتا در تمام طول عمر فرد اثر خود را باقی می گذارند و همچنین کودکان قربانی پدوفبلیا، در بزرگسالی، تاثیرات اجتماعی تکان دهنده ای به وجود می آورند اما آن طور که پژوهش ها نشان می دهد معمولا بزه کاران جنسی به خصوص در خشونت های جنسی علیه کودکان، معمولا خود قربانی این رفتارها در کودکی بوده اند، با توجه به اینکه پدوفیلی صدمات روانی و جسمی شرح داده شده را بر اطفال وارد می سازد، به صورت واضح، یک نوع سوءاستفاده از اطفال بوده و جزو انحرافات جنسی شمرده می شود.

قربانیان جرایم جنسی خشم نهفته ای دارند
اما از همه چیز مهم تر قربانیان این گونه اتفاقات هستند و ضربه های جبران ناپذیر روانی که به آن ها وارد می شود. این که یک کودک در سن پایین به یکباره از دنیای کودکانه خود جدا شده و با مسائلی روبه رو شود که برایش غیر قابل درک است ضربه های روانی مهلکی به او وارد می آورد و این تنها در شرایطی است که سرنوشت او سر انجامی مثل آتنا یا ستایش نداشته باشد. مریم رامشت روانشناس اجتماعی درباره این موضوع می گوید: قطعا کسانی که در دوران بچگی مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته اند در بزرگسالی دچار آسیب می شوند و مشکلات متعددی خواهند داشت. چون سن این افراد کم است همه احساسات را درون خودشان می ریزند و این کار آسیب بسیار جدی به آنها می زند. یعنی هر چقدر سن کمتر باشد درجه آسیب رسیدن به فرد بیشتر است. البته مقدار این آسیب با توجه به جنسیت متفاوت است و معمولا پسرانی که در کودکی مورد تجاوز جنسی قرار می گیرند بیشتر اختلالاتی که در بزرگسالی از خودشان نشان می دهند به صورت پرخاشگری و اختلال شخصیت از نوع اختلالاتی که به اطرافیان آسیب می رسانند، است، چون به صورت ناخود آگاه خشم نهفته ای را نسبت به جامعه و اطرافیان، درون خودشان دارند.

گاه این افراد در بزرگسالی دیگران را مورد سوءاستفاده جنسی قرار می دهند و به این شکل انتقام درونشان به شدت رشد می کند، در حالی که اگر قربانی یک خانم باشد و در دوران کودکی مورد آزار قرار گرفته باشد اثرات آن متفاوت است و معمولا خشم درونی دختران فروخورده می شود و بیشتر به شکل غم و اندوه در بزرگسالی خود را نشان می دهد و معمولا خانم هایی که در کودکی مورد سوءاستفاده قرار گرفته اند در بزرگسالی در ارتباط زناشویی معمولا ناتوان هستند و خیلی احساس خوشایندی در این زمینه ندارند. ولی باز هم نمی توان حکم کلی صادر کرد.

خانواده نقش بسزایی در شدت آسیب کودک دارد
او با تاکید بر این که آسیب ها بر حسب این که در خانواده چه عکس العملی نسبت به فرد نشان داده شده متفاوت است می گوید: این موضوع خیلی مهم است که وقتی اعضای خانواده متوجه می شوند کودک شان یا حتی بزرگسال دچار آسیب جنسی شده است چه عکس العملی نشان بدهند. واکنش آنها در میزان آسیبی که فرد می بیند و اختلال رفتاری که در بزرگسالی از خودش نشان می دهد تاثیر دارد. معمولا این افراد در خانواده ای که پذیرنده و حمایتگر باشد و فرزندان خودش را مورد محبت و لطف و حمایت بیشتری قرار دهد و آنها را مورد قضاوت قرار ندهد و به آن ها کمک کند کمتر آسیب می بینند و در بزرگسالی اختلال شخصیت و اختلال های روانی کمتری از خودشان بروز می دهند، اما اگر خانواده پذیرنده نباشد و سرزنشگر و قضاوت گر باشد و اگر فرد را طرد بکند بر حسب نوع رفتاری که اعضای خانواده دارند خشم را درون فرزندان خود افزایش می دهند و هر چقدر میزان خشم و عصبانیت فرد نسبت به محیط، خانواده و اطرافیان بیشتر شود او بیشتر می خواهد در آینده این عقده یا فشار روانی را که در درونش به وجود آمده است نسبت به جامعه ابراز کند و رفتارها و اختلال شخصیت به مراتب شدیدتر خواهد بود. به این دلیل است که ما می گوییم اگر فردی در هر سنی مورد آزار جنسی قرار بگیرد بسیار مهم است، اما دوران کودکی مهم تر است، چون در کودکی معمولا این موضوع را ابراز نمی کنند. خانواده ها باید آموزش ببینند که فرزندان خودشان را مورد حمایت، توجه یا تربیت قرار دهند تا فرزندانشان کمتر مورد سوءاستفاده های جنسی قرار بگیرند و اگر قرار گرفتند حتما باید زیر نظر مشاور نسبت به ترمیم آسیب های روحی و روانی که فرد دیده است اقدام شود.

مواظب کودکان باشیم
بیماران پدوفیلی در کشور ما کم نیستند و هر ساله تعدادی از دختران و پسران زیر ۱۳ سال مورد آزار و اذیت جنسی این افراد قرار می گیرند و تنها فرهنگ سازی درست در جهت آگاهی بخشیدن به کودکان می تواند راه حلی مناسب برای جلوگیری از این نوع خطر ها باشد. کودکان آینده سازان این مرزو بوم هستند و باید در بستری آرام زندگی را تجربه کنند.