ایران آنتیک

از افتتاح مرکز تجاری ترکیه تا فروشگاه ابو عیسی قطر/ سکوت خبری رسانه‌های داخلی و ابهام فعالیت مراکز تجاری خارجی

تاریخ دریافت خبر: بازدید: 146
اگر فناوری‌های غربی با شروط فراوان راهی صعب‌العبور برای ورود به ایران دارند اما کالاهای لوکس برای ورود به بازار ایران مانعی در مقابل خود نمی‌بیند.

به گزارش ؛به نقل از شیرازه، دو سال پیش در چنین روزی برجام امضا شد. قراردادی که رئیس جمهور آن را فرصتی برای تعامل بیشتر با دنیا و استفاده از فناوری و دانش دیگران در پیشبرد سریعتر تحقیقات بومی می دانست و گفته بود؛ «معنای برجام باز شدن مرزها برای واردات کالاها نیست بلکه امروز، روز بازشدن فضا برای کار، تلاش و ایجاد اشتغال برای جوانان ایران است».

اما امروز با گذشت دو سال از عمر این قرارداد با نگاهی به بازار، واقعیت های تلخی به چشم می خورد و گویی ملت ایران جز خسارت سهمی از درخت برجام ندارند. اگر چه طعم تلخ گلابی برجام کام ایرانیان را آزرده اما شیرینی آن ثمر فراوانی برای کشور های خارجی رقم زده است. به گونه ای که بعد از قرارداد هسته ای بازار مصرف ایران برای بسیاری از شرکت های اروپایی و آسیایی یک فرصت بزرگ محسوب می شود که با تصاحب این بازار 80 میلیونی سیل کالاهای مصرفی و لوکس خود را روانه پاساژها و مجتمع های تجاری تهران و کلان شهرها کرده و شرکت های ورشکسته خود را از ورطه سقوط نجات داده اند.

افتتاح مرکز تجاری ترکیه در ایران
مثلا همین چند روز پیش بود که در حاشیه همایش بازرگانان ایران و ترکیه "مرکز تجاری ترکیه در ایران" با حضور معاون وزیر صنعت افتتاح شد.
دو سال پیش موافقت نامه ای با کشور ترکیه امضا شد که بعد از آن با بیلبوردهای تبلیغاتی "نمایشگاه پوشاک ترکیه در ایران"، "کشف فرصت های تجاری صنعت پوشاک ترکیه" و... در خیابان های شهر مواجه و سپس هر روز شاهد پوشاک ترک در پاساژهای مختلف بودیم. با توجه به واردات بی رویه پوشاک ترک قریب به 70 درصد صنعت پوشاک ایران از بین رفت و حال با ایجاد مرکز تجاری_انحصاری ترکیه، بیم آن می رود تولید داخلی به طور کلی از بین رفته و به گونه ای زمین گیر شود که دیگر هیچ طرح و برنامه ای نتواند به زنوان خم شده آن جان دوباره ببخشد.

افتتاح فروشگاه های زنجیره ای شرکت " بی جی اف"ریتیل کره جنوبی
همچنین افتتاح شرکت های زنجیره ای خارجی نگرانی برخی از فعالان تولید را در پی داشته است. ظاهرا قرار است در آینده ای نزدیک یک فروشگاه زنجیره ای کره ای هزار شعبه در ایران افتتاح شود. شرکت "بی جی اف ریتیل" کره بزرگترین شرکت خرده فروشی کره جنوبی محسوب می شود. که قصد دارد با انعقاد قرارداد نخستین ورود خود به بازار جهانی را با افتتاح سوپر مارکت هایی در ایران آغاز کند.

گشایش فروشگاه زنجیره ای "ابو عیسی" قطر
با باز شدن بازار مصرف ایران حتی قطر در پی گشایش فروشگاه زنجیره ای "ابو عیسی" است. شرکتی که بهترین کالاهای لوکس در خاورمیانه را عرضه می کند. این شرکت قصد دارد کار خود را با شش فروشگاه در تهران آغاز کرده و تا پنج سال آینده تعداد فروشگاه ها را در شهرستان های مختلف ایران افزایش دهد. و این در حالی است که شرکت "ابو عیسی" از کشور قطر محصول تولیدی برای عرضه در ایران ندارد بلکه از طرف کشورهای اروپایی تشویق شده تا وسایل آرایشی محصولات کشور های قاره سبز را به بازار مصرف ایران سرازیر کند.


افتتاح فروشگاه زنجیره ای آلمان و فرانسه در ایران
از همین رو چندی پیش یک فروشگاه زنجیره ای آلمان از آغاز بررسی برای ورود به بازار مصرف ایران خبر داده بود و این در حالی است که شعبه های یک فروشگاه فرانسوی مدت هاست فعالیت خود را در ایران آغاز کرده است.

تهدید هزاران شغل خرده فروش و فرهنگ ایرانی با افتتاح فروشگاه های خارجی
گذشته از اینکه فروشگاه های زنجیره ای با ملیت خارجی تهدید کننده هزاران شغل خرده فروشی و فرهنگ اسلامی_ایرانی است، اما سیل هجمه شرکت های خارجی برای عرضه محصولات خود نشانگر این است که؛ اگر فناوری های غربی با شرط و شروط فراوان راه سخت و صعب العبور برای ورود به ایران دارند اما کالاهای مصرفی و لوکس برای ورود به بازار ایران مانعی در مقابل خود نمی بیند.

عدم اطلاع نخبگان و رسانه ها از جزئیات قراردادهای خارجی
لازم به ذکر است انعقاد این قراردادها و افتتاح مراکز تجاری خارجی در سکوت خبری رسانه ای انجام می شود و اکثر رسانه ها از انعقاد این قراردادها خبر نداشته و به همین دلیل جزئیات آن برای عموم جامعه روشن نشده است که عدم توضیح مسئولان ابهاماتی در مورد فعالیت این مراکز ایجاد کرده است.

به گزارش شیرازه، دولت تدبیر و امید بسیاری از مسائل و قراردادهای خارجی را از مجلس و مردم مخفی نگه می دارد تا بتواند اهداف خود را به دور از چشم رسانه ها و بازبینی منطقی و عقلانی پیش برد و حال با گذشت چهار سال قراردادهای محرمانه در این دولت تبدیل به یک رویه شده است به گونه ای که اخبار و جزئیات قرارادهای منعقد شده را باید از رسانه های خارجی شنید. همچنین حضور سرمایه و سرمایه گذار خارجی زمانی فرصت محسوب می شود که اقتصاد کشور با حمایت دولت مقاوم شده باشد و حضور شرکت های خارجی با شفافیت پذیرفته شده باشد تا مانع فساد در اقتصاد و رانت برای عده ای خاص شود.


گزارش:

منبع خبر (دانا) است و جستجوگر هوشمند بتانیوز هیچگونه مسئولیتی در برابر محتوای آن ندارد.

اگر به محتوای خبر «از افتتاح مرکز تجاری ترکیه تا فروشگاه ابو عیسی قطر/ سکوت خبری رسانه‌های داخلی و ابهام فعالیت مراکز تجاری خارجی» اعتراض دارید می توانید از طریق بخش تماس با ما گزارش کنید.