خرید کتاب سکه طلا

پیام دبیرکل سازمان ملل در روز جهانی ماندلا

تاریخ دریافت خبر:
جهان > مجامع‌ جهانی - همشهری‌آنلاین:
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی نلسون ماندلا، ۱۸ ژوئیه ۲۰۱۷ برابر با ۲۷ تیر ۱۳۹۶ گفت: امروز که خدمات ابدی نلسون ماندلا را گرامی می‌داریم، بهترین تکریم این بزرگ مرد، ادای کلمه و مراسم نیست، بلکه اقدام برای بهبود وضعیت جهان است.

مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران متن کامل پیام آنتونیو گوترش را ، به گزارش ایسنا، بدین شرح اعلام کرده است:

نلسون ماندلا کماکان با شجاعت و شفقت همچنین تعهد به عدالت اجتماعی و فرهنگ آزادی و صلح سرمشق و الهام بخش جهان است.

اینجانب چندین بار افتخار ملاقات نلسون ماندلا را در دوره انتقالی آفریقای جنوبی داشته ام. هر بار تحت تاثیر خرد، شفقت و از همه مهم تر انسان دوستی او قرار می گرفتم.

یکی از مهم ترین درس هایی که از نلسون ماندلا آموختیم این است که پیشرفت کنیم، به آینده بنگریم هرچند شاید دشوار باشد.

نلسون ماندلا به مدت 18 سال با عنوان زندانی شماره 46664 شناخته شده بود. اما ایشان هرگز زندانی گذشته نشد. در جزیره روبن محکوم به انجام کار طاقت فرسا و زندان انفرادی شد. او با غلبه بر سختی ها و توهین ها، کشور خود و جهان را به سوی روزهای روشن هدایت کرد.

ایشان تسلیم تلخی یا دشمنی شخصی نشد، اما انرژی شگرف خود را به سوی تحقق تصور خود در مورد آفریقای جنوبی دموکراتیک، چند قومی و صلح آمیز معطوف کرد. نلسون ماندلا یک بار اظهار داشت پرهیزکار را می توان گناهکاری تعبیر کرد که همواره به سعی در جبران گناهانش مشغول است. این پیام محکم امید است در جهانی که دستخوش وحشت و بدبینی است. هرگز برای رویارویی با آینده و سعی مجدد دیر نیست.

امروز که خدمات ابدی نلسون ماندلا را گرامی می داریم، بهترین تکریم این بزرگ مرد، ادای کلمه و مراسم نیست، بلکه اقدام برای بهبود وضعیت جهان است.

هر یک از ما می توانیم تغییری در ارتقای صلح، حقوق بشر، توسعه پایدار و زندگی با کرامت برای همه ایجاد کنیم. هر یک از ما می توانیم از سرمشق و جملات مشهور نلسون ماندلا الهام بگیریم: همواره هرکار تا هنگام اجرا به نظر غیر ممکن می آید.

اجازه دهید تلاش خود را بر پایه میراث نلسون ماندلا بنا نهیم.