ایران آنتیک

تاریخ دریافت خبر:

نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس کمبود وقت را دلیل اصلی تقلب دانشجویان در پایان‌نامه‌ها دانست و گفت: باز کردن درب دانشگاه‌ها با هدف کسب درآمد است.

به گزارش تهران نیوز ، حسینعلی حاجی‌دلیگانی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی که در حال برگزاری است در ارتباط با مبارزه با تقلب علمی دانشجویان در پایان‌نامه‌ها بیان داشت: ما قانون حمایت از حقوق مولفان مصوب سال ۱۳۴۸ را داریم که برای برخورد با تقلب است اما اجرا نمی‌شود. از طرفی هم اشکالات و تقلب‌های صورت گرفته نشئت گرفته از چهار عامل اصلی هستند.

وی ادامه داد: نخستین عامل این است که پذیرش دانشجوی ما با سطح علمی پایین انجام می‌شود به همین دلیل بسیاری از آن‌ها توانایی نوشتن پایان‌نامه را ندارد. امروزه باز کردن درب‌ دانشگاه‌ها با هدف کسب درآمد صورت می‌گیرد.

نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه در مجلس در تشریح دومین مورد عنوان کرد: وقت‌گذاری دانشجویان برای کار تحصیلی تکمیلی به اندازه کافی نیست و عموم دانشجویان دو شغله و از کارکنان دولت، نمایندگان مجلس وسایر نهادها هستند. امروزه دانشجویان وقت تکمیل پایان نامه ندارند و به همین دلیل تقلب می‌کنند.

حاجی دلیگانی سومین مورد افزایش تقلب علمی را منطبق نبودن فعالیت‌های دانشگاه‌های داخلی با استانداردهای جهانی دانست و تصریح کرد: استاندارد جهانی برای هر ۲۰ دانشجو یک استاد را در نظر گرفته است اما در برخی از دانشگاه‌های ما این آمار به یک استاد برای حدود ۲۰۰ دانشجو رسیده است.

وی هم‌چنین اضافه کرد: بالا بودن تعداد دانشجویان در کلاس باعث می‌شود تا استاد نتواند وقت کافی برای رسیدگی به امور دانشجویان را تنظیم کند.

نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه در مجلس در تشریح مورد آخر خاطرنشان کرد: کم‌کاری اساتید برای رسیدگی به دانشجویان نیز از دیگر دلایل تقلب علمی در پایان نامه‌ها است. برخی از دانشجویان به طرف اساتید نمی‌روند و در نتیجه اساتید هم با آن‌ها همکاری نمی‌کنند.

انتهای متن/*