ایران آنتیک

تاریخ دریافت خبر:
سینما و تلویزیون > سینمای‌ ایران - مجید مظفری:
افتتاح باغ کتاب تهران یکی از رخدادهای مبارک و مغتنم فرهنگی است.

اتفاقی بسیار خوب که می تواند نقش موثری در ارتقای سطح فرهنگ جامعه ایفا کند. اینکه یک مکان فرهنگی مناسب و با طراحی درست و فضایی گسترده امکانی برای عرضه محصولات هنری و فرهنگی فراهم می کند و اینکه دسترسی مردم به کتاب راحت تر می شود فقط بخشی از ماجراست. تاثیر بنیادی تر در ورود مقوله فرهنگ به متن زندگی شهروندان است.

فرهنگ می تواند سبک زندگی آدم ها را تغییر دهد. حتی در مصادیق و مظاهر به ظاهر ساده و کم اهمیت نیز می توان این آهنگ تغییر را مشاهده کرد. مثلا در دکور منزل کریستال و نمایش تجملات جای خود را به کتاب می دهد. اینکه کتابخانه بخشی از تزیینات خانه شود را شاید عده ای تنها جلوه فروشی و ظاهرسازی بدانند اما حتی اگر کتابخانه در پذیرایی منزل و به عنوان دکور مورد استفاده قرار گیرد باز هم به مراتب بهتر است از نمایش ظرف و ظروف کریستال و تزییناتی که هیچ بار هنری و فرهنگی ندارند.

وجود کتابخانه جای کریستال می تواند میان میزبان و مهمان فضایی فرهنگی ایجاد کند و شاید کتابی که میزبان به عنوان بخشی از دکور منزل در کتابخانه قرار داده، بهانه ای برای گفت وگوی فرهنگی شود و در نهایت به گسترش فرهنگ مطالعه بینجامد. از هر اتفاقی که بتواند کتاب را به خانه های ایرانیان ببرد باید استقبال کرد.

به این ترتیب سهم و نقش باغ کتاب در گسترش فرهنگ مطالعه می تواند چشمگیر باشد- مکانی فرهنگی که خانواده ها می توانند ساعت ها در آن حضور یابند و هم به تفریح بپردازند و هم از ادبیات، تاریخ، هنر و... کسب معرفت کنند. حالا اینکه در این مکان علاوه بر عرضه کتاب، سالن هایی برای نمایش فیلم و اجرای تئاتر هم پیش بینی شده خود بر اعتبار این مجموعه می افزاید. حالا با مکانی مواجهیم که فرهنگ به آن اعتبار داده و البته حضور مردم هم می تواند به این لوکیشن اعتبار مضاعف بدهد. مکانی که نام بسیار زیبایی هم دارد. فقط ای کاش در این باغ کتاب، سهم ناشران مستقل و کوچک هم دیده شود و در تقسیم غرفه ها عدالت به فراموشی سپرده نشود.