خرید کتاب سکه طلا

عوارض تزریق اپیدورال، انواع روش

تاریخ دریافت خبر:
اپیدورال چطور تزریق می‌شود؟
تزریق اپیدورال به دو شیوه انجام می‌گیرد که عبارتند از:

روش سینگل شات (Single Shot):
در این روش، دارو به فضای اپیدورال تزریق می‌شود. به علاوه، ممکن است عمل تزریق به دستور پزشک در ناحیه گردن، قفسه سینه یا کمر نیز انجام بگیرد.

روش کاتتر اپیدورال (Epidural Catheter):
در این روش، یک لوله باریک مته‌مانند به فضای اپیدورال وارد می‌شود و دارو را به طور مداوم یا متناوب به این ناحیه تزریق می‌کند.

آیا تزریق اپیدورال عوارض دارد؟
هر روش درمانی عوارض خاص خود را دارد و اپیدورال هم از این قاعده مستثنا نیست! خطرناک‌ترین عارضه‌ای که می‌تواند با تزریق اپیدورال رخ دهد این است که دارو عمل نکند. همانطور که پیش از این توضیح داده شد، عمل تزریق باید خارج از دورا انجام بگیرد؛ اما گاهی اوقات به دلیل بروز مشکلات فنی، مشکلات بدنی و حرکت ناگهانی بیمار در لحظه تزریق، دارو به جای فضای اپیدورال به نخاع تزریق می‌شود. در چنین وضعیتی ممکن است بیمار سردرد و استفراغ شدید را تجربه کند یا حتی به مدت ۲ تا ۳ هفته دچار تاری دید شود.

رعایت اقدامات احتیاطی آسپتیک حین تزریق اپیدورال از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ عدم رعایت این موارد ممکن است باعث عفونت شامگان (مننژها) و ابتلای بیمار به مننژیت شود. اگر قرار است از تکنیک کاتتر استفاده شود، ممکن است عمل تزریق در لایه‌های عمیق‌تر مانند دورا انجام بگیرد یا کاتتر داخل فضای اپیدورال گیر کند یا اینکه حین بیرون کشیدن بشکند!