خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:
در چهارمین روز هفته، شاخص بازار ارز در محدوده 3740 تومان باقی ماند و سکه تمام بهار آزادی دومین کاهش متوالی را به ثبت رساند. روز سه‌شنبه ...

در چهارمین روز هفته، شاخص بازار ارز در محدوده 3740 تومان باقی ماند و سکه تمام بهار آزادی دومین کاهش متوالی را به ثبت رساند. روز سه شنبه، دلار با یک تومان افزایش به قیمت 3746 تومان رسید. رشد جزئی این ارز در شرایطی رخ داد که معامله گران غیررسمی در ابتدای روز قصد داشتند قیمت را به سطوح بالاتری وارد کنند. به گفته فعالان، نوسان گیران ارزی روز سه شنبه معاملات دلار را بالای مرز روانی 3 هزار و 750 تومان کلید زدند؛ به باور شماری از بازیگران باتجربه بازار، آنها با این تاکتیک تلاش داشتند انتظار سایر بازیگران بازار را تحت تاثیر قرار دهند و خریدهای بخش نقدی را بالاتر ببرند. از سوی دیگر، در ابتدای روز ارزش دلار در مناطق مرزی بالاتر بود و این موضوع نیز انتظار می رفت فضای بازار داخلی را تحت تاثیر قرار دهد. با این حال، دلار پس از شروع افزایشی در ادامه روز توان رشد بیشتری را از خود نشان نداد. میزان عرضه متناسب در بازار مهم ترین عاملی بود که در نهایت موجب بازگشت این ارز به محدوده 3 هزار و 740 تومان و ناکامی دلالان ارزی شد. یکی دیگر از دلایلی که در ناکامی نوسان گیران ارزی اثر داشت، افزایش عرضه حواله درهم بود.

روز گذشته نرخ حواله درهم نوسان خاصی نداشت تا قیمت شاخص ارزی از سوی این متغیر تحریک نشود. به این ترتیب، روز سه شنبه معامله گران ارزی برای دومین روز متوالی نتوانستند، قیمت دلار را بالای مرز 3 هزار و 750 تومان نگه دارند. در روزی که شاخص ارزی نوسانات زیادی را تجربه نکرد، سکه تمام بهار آزادی 2 هزار تومان دیگر از ارزش خود را از دست داد و به قیمت یک میلیون و 215 هزار تومان رسید. سکه روز دوشنبه نیز 3 هزار تومان کاهش را به ثبت رسانده و با خروج از کانال یک میلیون و 220 هزار تومان به قیمت یک میلیون و 217 هزار تومان رسیده بود. به گفته فعالان، افت بهای اونس در بازارهای جهانی مهم ترین عاملی بود که سکه را تحت فشار قرار داد. تا ساعت 3 بعدازظهر روز گذشته، طلای جهانی زیر مرز هزار و 250 دلار قرار داشت.

ضرر غیررسمی ها

روز گذشته، معاملات دلار با قیمت 3 هزار و 752 تومان کلید خورد که 7 تومان بالاتر از قیمت بسته شده روز دوشنبه بود. به گفته فعالان، نوسان گیران ارزی در ساعات انتهایی روز دوشنبه وارد بازار شدند و با افزایش تحرکات خود توانستند قیمت ابتدایی روز سه شنبه را تحت تاثیر قرار دهند. به گفته فعالان، در ادامه چهارمین روز هفته، قیمت دلار نتوانست مسیر افزایشی ابتدای روز را ادامه دهد و بیشتر راه کاهشی را برخلاف انتظار نوسان گیران ارزی در پیش گرفت. قیمتی که ساعت 3 بعدازظهر برای دلار ثبت شد، 3 هزار و 746 تومان بود که یک تومان بالاتر از روز دوشنبه بود. به این ترتیب، خریدارانی که در انتهای روز دوشنبه و در ساعات ابتدای روز سه شنبه بالای محدوده 3 هزار و 750 تومان، اقدام به خرید دلار کردند، دچار ضرر شدند؛ چراکه قیمت نسبت به انتظار آنها در محدوده پایین تری قرار گرفت.

نقاط فنی پراهمیت دلار

به گفته برخی معامله گران فنی بازار، در دو روز گذشته نقطه 3 هزار و 742 تومان در بازار ارز یک نقطه حمایتی مهم برای دلار بوده است. به باور این دسته از معامله گران، شکست این نقطه می تواند زمینه را برای افت بیشتر دلار فراهم کند. از آن سو، تا زمانی که قیمت دلار بالای نقطه 3 هزار و 746 تومان قرار گیرد، تعداد زیادی از معامله گران فنی تمایلی به فروش ندارند. قیمت دلار در دو روز گذشته در دو نقطه 3 هزار و 753 و 3 هزار و 762 تومان نیز مقاومت زیادی از خود نشان داد. یکی از عواملی که موجب شد، شاخص بازار ارز توان عبور از نقاط مقاومتی را از خود نشان ندهد، افزایش عرضه حواله درهم و کاهش نوسانات این ارز بود. روز گذشته نرخ حواله درهم به نقطه هزار و 33 تومان رسید که اختلافی تکتومانی با قیمت روز دوشنبه داشت. در کنار این، ارزش دلار در کشورهای همسایه در ساعات ابتدایی روز بالا بود، ولی هر چقدر به ساعات انتهایی روز نزدیک شدیم، فاصله بازار داخلی با این بازارها کاهش پیدا کرد. با وجود سکون نسبی دلار در روزهای دوشنبه و سه شنبه، عده زیادی از معامله گران اعتقاد دارند، قیمت این ارز با پایان ماه مبارک رمضان و ورود به روزهای تابستانی با افزایش تقاضا و در نتیجه رشد قیمت مواجه خواهد شد. این در حالی است که فعالان زیادی نیز چنین انتظاری ندارند.

لینک کوتاه: betanews.ir/n/768521

خبر فوق مربوط به رسانه ایران جیب می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم