خرید کتاب سکه طلاایران آنتیک
تاریخ دریافت خبر:

هنوز یک هفته از رونمایی رسمی کراس‌اوور ساب‌کامپکت هیوندای کُنا نگذشته است که حالا کیا هم کراس‌اوور ساب‌کامپکت جدید خود یعنی استونیک را رونمایی کرده است. در بخش طراحی ظاهری، علیرغم تلاش گروه خودروسازی کیا-هیوندای برای ایجاد یک شخصیت ظاهری مجزا در استونیک، کاملاً می‌توان فهمید که هیوندای کُنا و کیا استونیک خودروهای مرتبطی هستند. این دو کراس‌اوور ساب‌کامپکت کره‌ای خصوصاً در نمای جلو ویژگی‌های خاص خود را دارند اما بازهم می‌توان قرابت آن‌ها را تشخیص داد.

بااین‌حال برخلاف زبان طراحی هیجان‌انگیزی که هیوندای در کُنا بکار برده، کیا در استونیک از طراحی معمول‌تری استفاده کرده که با دیگر محصولاتش هماهنگ است. همچنین در استونیک از جدیدترین نسخهٔ جلوپنجرهٔ پوزهٔ ببر کیا نیز استفاده شده است؛ اما این دو کراس‌اوور جدید کره‌ای شباهت دیگری هم باهم دارند که آن ارائهٔ رنگ سقف متفاوت با بدنه است؛ البته در این بخش کیا با ارائهٔ رنگ متفاوت برای قاب آینه‌های جانبی، یک‌قدم فراتر رفته است. بدین ترتیب استونیک با بدنهٔ دورنگ عرضه خواهد شد و خریداران می‌توانند از میان بیست ترکیب رنگ مختلف نمونهٔ موردنظر خود را انتخاب کنند.

در داخل اما به نظر می‌رسد با استفاده از داشبورد و تریم متفاوت در هریک از این دو کراس‌اوور، نمای داخلی آن‌ها کمی متفاوت‌تر است. در اینجا بازهم کیا در اطراف کنسول وسط و دریچه‌های تهویهٔ از رنگ نارنجی استفاده کرده است. استونیک همچنین به آخرین نسخه از سیستم اطلاعاتی-سرگرمی کیا مجهز است که به‌صورت استاندارد قابلیت پشتیبانی از کارپلی اپل و اندروید اتو گوگل را هم دارد؛ اما در استونیک سرنشینان عقب هم فراموش نشده‌اند و فضای سر مناسبی برای آن‌ها وجود دارد درحالی‌که به لطف کف مسطح خودرو، سرنشین میانی عقب هم فضای پای مناسبی در اختیار خواهد داشت. در پشت سرنشینان نیز صندوق باری به حجم 352 لیتر وجود دارد.

کیا برای کراس‌اوور جدید خود چهار پیشرانهٔ مختلف را در نظر گرفته که دو نمونهٔ آن‌ها با هیوندای کُنا مشترک هستند. این دو موتور شامل یک واحد 1 لیتری سه سیلندر توربوشارژ با 120 اسب بخار قدرت و یک نمونهٔ 1.6 لیتری چهار سیلندر دیزلی است که طبق گفتهٔ کیا کمترین میزان تولید آلایندگی را در بین تمامی موتورها دارد. همچنین این تنها پیشرانهٔ دیزلی ارائه‌شده برای استونیک است. دو موتور دیگر نیز عبارت‌اند از یک نمونهٔ 1.25 لیتری که در نسل جدید پیکانتو هم ارائه شده و یک موتور بالا ردهٔ 1.4 لیتری. نمونه‌هایی از استونیک که برای بازار اروپا طراحی شده‌اند، فرمان و تعلیق به‌طور خاص تنظیم می‌شود.

کیا همچنین برای استونیک طیف گسترده‌ای از سیستم‌های کمک‌راننده و تجهیزات ایمنی فعال را در نظر گرفته که شامل ترمز اضطراری خودکار با قابلیت تشخیص عابر پیاده و هشدار برخورد جلو، تشخیص نقاط کور، هشدار ترافیک عقب و سیستم هشدار خروج از خط می‌شود. کیا استونیک به همراه پسرعمویش هیوندای کُنا جدیدترین خودروهای کلاس کراس‌اوورهای ساب‌کامپکت هستند یعنی کلاسی که روزبه‌روز در حال شلوغ‌تر شدن است و بنابراین استونیک کار سختی را پیش رو خواهد داشت.

بااین‌حال مدیر عملیاتی ارشد کیا در اروپا آقای «مایکل کول» گفته است که استونیک به یکی از پرفروش‌ترین محصولات کیا تبدیل خواهد شد و مستقیماً کلاس بسیار شلوغ و رقابتی و البته محبوب کراس‌اوورهای سگمنت B را هدف قرار داده است؛ بنابراین استونیک در بازار با رقبایی چون رنو کپچر، تویوتا CH-R، نیسان جوک، هوندا HR-V و البته پسرعمویش هیوندا کُنا مواجه است. همچنین همانند هیوندای، کیا هم پیش از این با مدل KX3 در کلاس کراس‌اوورهای ساب‌کامپت حضور داشته اما این خودرو مدلی جهانی نیست و فقط برای بازار چین طراحی شده است. انتظار می‌رود فروش کیا استونیک در سه‌ماههٔ سوم سال جاری در سراسر اروپا آغاز گردد و اطلاعات مربوط به نسخهٔ آمریکایی آن‌هم بعداً اعلام خواهد شد.

لینک کوتاه: betanews.ir/n/768520

خبر فوق مربوط به رسانه پدال می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم