ایران آنتیک

«کولا» هنوز شناخت کافی از والیبالیست‌ها ندارد

تاریخ دریافت خبر:
باورش سخت بود. یازدهم شدن از بین 12تیم. این جایگاه حق والیبال ایران نیست اما واقعیت هم چیزی جز این نیست. تیم ملی والیبال ایران این بار نتوانسته بود انتظارات را برآورده کند.
دنیا حیدری
باورش سخت بود. یازدهم شدن از بین 12تیم. این جایگاه حق والیبال ایران نیست اما واقعیت هم چیزی جز این نیست. تیم ملی والیبال ایران این بار نتوانسته بود انتظارات را برآورده کند. لیگ جهانی به کابوس تبدیل شد؛ کابوسی با باخت‌های پی در پی. شروع و پایانش یکی بود. حتی بردها هم کمتر قاطعانه بودند. اتفاقی ناگوار و ناکامی‌هایی که تصورش سخت اما شاید لازم بود. شاید لازم بود از باد غروری که در آن خوابیده بودیم بیرون بیاییم. لیگ جهانی 2017 یک تلنگر جدی بود که به گفته مصطفی کارخانه، والیبال ایران به آن نیاز داشت: «بدون شک استحقاق جایگاهی بهتر را داشتیم اما شاید و باید این نتایج و این جایگاه را کسب می‌کردیم تا به خودمان بیاییم و به دنبال علت باشیم. شاید اگر در جایگاه هشتم می‌ایستادیم به دنبال ضعف‌هایمان نمی‌رفتیم اما حالا این زنگ خطر جدی ما را به خودمان می‌آورد که یک نگاه اساسی به ماجرا داشته باشیم و با یک آسیب‌شناسی اصولی، ‌در پی جبران برآییم.»
با انتظارات بالا راهی لیگ جهانی شدیم اما آنچه شاهد بودیم چیزی بسیار دور از انتظار بود!
ما در گذشته جایگاه خوبی در دنیا داشتیم، ‌افتخارات خوب، جایگاه و شخصیت خوب، ‌تفکر حرفه‌ای که بر والیبال ما حاکم بود اما یک نگرانی همواره وجود داشت که مبادا در باد این موفقیت‌ها خوابیده باشیم. در این دوره با آمادگی صددرصد پا به عرصه مسابقات نگذاشتیم. تمرینات را دیر شروع کردیم. آمادگی تیمی ما بالا نبود، آمادگی جسمانی، روحی، ‌تکنیکی و تاکتیکی خوبی نداشتیم. با ترس و لرز و نگرانی و استرس بازی می‌کردیم، ‌شروع خوبی نداشتیم، ‌با باخت شروع کردیم. نوساناتی که در تیم وجود داشت اثر منفی گذاشت و نتوانستیم اثرگذار باشیم. بازیکنان وقتی نتوانستند انتظارات را برآورده کنند، آن انگیزه و روحیه‌ای که باید برای پیروزی و برد داشته باشند را نداشتند. سرمربی هم شناخت خوبی از بازیکنان نداشت و همه چیز دست به دست هم داد که نتایجی دور از انتظار کسب کنیم.
بعد از دو باخت، ‌لهستان را بردیم آن هم در خارج از خانه. اما باز هم به همان روش و استفاده از ترکیب شکست خورده برگشتیم چرا؟
یک ایراد بزرگ والیبال ما در اکثر تورنمنت‌ها این است که با باخت شروع می‌کنیم این را باید اصلاح کنیم؛ چراکه همه چیز را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بعد از هفته اول شانس خودمان را برای صعود کم می‌دیدیم، ‌این انگیزه‌ها را از تیم ما گرفت. البته انتظار می‌رفت در چنین شرایطی یک نفر بزرگ‌تر بتواند با یک تلنگر یا یک شوک، ‌تیم را جمع کند و آن را به جلو حرکت دهد. وقتی تحت تأثیر قرار می‌گیریم و نا امید می‌شویم، ‌نیاز به یک حرکت رو به جلو داریم. یکی باید بچه‌ها را جمع می‌کرد و به جلو هل می‌داد. همه این مسائل باید مورد بازنگری قرار گیرد.
گفته می‌شود کولاکوویچ زیادی تحت تأثیر دستیاران ایرانی خود است و تیم را پیمان اکبری برای او چیده بود!
این مسئله نشان می‌دهد سرمربی تیم ملی هنوز شناخت کافی ندارد. ما یکی دو بازیکن را با خودمان بردیم که از آنها استفاده‌ای نکردیم. چرا به قرا و نظری افشار بازی داده نشد؟ آنها بازی‌های خوبی در لیگ انجام داده بودند. اگر بد بودند چرا آنها را بردیم اگر خوب بودند چرا فرصت بازی به آنها داده نشد؟ جای سؤال هست، ‌زیاد هم هست، اما قطعاً مربی ما هنوز شناخت کافی ندارد و سال اول حضورش در ایران است. باید به او فرصت داد و دید در آینده چه می‌کند؟!
به نظر می‌رسید کولا همان مربی دیکتاتوری باشد که تیم نیاز دارد، قوانین سفت و سختی هم گذاشته بود اما اخباری که از هفته اول در ایتالیا به گوش می‌رسید، ‌حکایت از چیز دیگری داشت.
من هم یکسری اشتباهات را در خصوص عملکرد کادر فنی دیدم اما به هر صورت کولا دو دستیار ایرانی دارد که جزو مربیان خوب ما هستند که هم باید تجربه پیدا کنند و هم اثر بخشی داشته باشند اما شخصاً با بازیکن سالاری به شدت مخالفم. اگر چه بازیکنان یک شخصیتی دارند، سرمایه‌های ما هستند که سالیان سال است برای آنها زحمت کشیده شده، انرژی و وقت گذاشته شده است و با توجه به اینکه آن پتانسیل بالا را نداریم که به راحتی بگوییم این نشد آن و از کنارشان عبور کنیم اما باید روی فرهنگ‌سازی کار کنیم. باید همانطور که برای تمرین کردن و بالا بردن سطح آمادگی جسمانی، افزایش بار فنی تیم، بالا بردن تکنیک و تاکتیک زمان می‌گذاریم، روی مسائل اخلاقی هم زمان بگذاریم. باید به همکاری رفتاری و همکاری گروهی هم توجه کنیم. بازیکن باید بداند تابع و در اختیار تیم است، باید با تمام وجود برای تیم ملی کشورش بجنگد. باید بداند اینجا تیم ملی است، ‌باید با غیرت و تعصب برایش بازی کند، چراکه هیچ چیزی برابر تیم ملی و پرچم کشور اولویت ندارد و نباید به چیزی جز تیم ملی فکر کند. می‌دانم با تعصب بازی می‌کنند اما باید چیزهایی را به آنها یاد داد. همه چیز تمرین کردن نیست.
با توجه به اتفاقات رخ داده بسیاری بر این باور هستند که زمان معروف‌ها و موسوی‌ها تمام شده است و باید به جوان‌ترها میدان داد. هرچند کولاکوویچ برخلاف آنچه از او انتظار می‌رفت به جوانان خیلی هم میدان نداد جز یک بازی که مجبور شد!
من اعتقاد ندارم دوران موسوی‌ها و معروف‌ها تمام شده است. ‌ما برای آنکه آنها به این جایگاه برسند تلاش زیادی کردیم، نمی‌توان یکدفعه آنها را کنار گذاشت. جایگزین‌هایی که می‌خواهیم بیاوریم فاصله زیادی با این بازیکن‌ها دارند اما باید بر پایه شایسته‌سالاری و منطق تیم را اداره کرد و جلو برد. میدان ندادن به جوان‌ها دو دلیل داشت. یک، عدم شناخت و دو اینکه کولاکوویچ به دنبال تثبیت خود بود و ریسک نمی‌کرد. او به جوان‌ها اعتماد و اعتقاد نداشت چون می‌خواست خودش را تثبیت کند. به همین دلیل دست روی بازیکنان اسمی گذاشت غافل از آنکه شاید آنها نیز در آمادگی کامل نباشند.
برای تکرار نشدن این ناکامی چه باید کرد؟
باید بررسی، آسیب‌شناسی و درمان کرد. باید بنشینیم بازی‌ها را آنالیز کنیم. کادر فنی باید از خودش شروع کند ببیند چه زمان و چرا تعویض نکرده، تایم اوت‌ها را بررسی کند ببیند کجاها کند عمل کرده است. بعد برود سراغ بازیکنان. نقاط ضعف‌ها را بیابد و درصدد رفع آنها برآید. سرویس‌ها در این مسابقات بسیار تأثیرگذار بود، سرویس‌هایمان را تقویت کنیم و در مقابل روی دریافت‌هایمان بیشتر کار کنیم. مشکلات فنی با تمرین حل می‌شود. این جایگاه می‌تواند یک تلنگر و زنگ خطر باشد. شاید اگر در جایگاه هشتم قرار می‌گرفتیم، ‌به خودمان نمی‌آمدیم. الان چیزی از دست نداده‌ایم، ‌با 11 تیم برتر و با تجربه دنیا بازی کردیم، حتماً تجربیات خوبی کسب کردیم. هفت سال در لیگ جهانی هستیم می‌توانیم خود را برای رقابت‌های بعدی آماده کنیم اما اگر دست روی دست بگذاریم و هوشیار نباشیم، دو سه سال دیگر فدراسیون جهانی وقتی ببیند حرکت رو به جلویی نداریم، بندی، ‌تبصره‌ای می‌آورد و ما را از این رقابت‌ها کنار می‌گذارد و تیمی دیگر را جایگزین می‌کند. باید از اشتباهات، ‌شکست‌ها و ناکامی‌ها درس بگیریم. باید آسیب شناسی کنیم و درصدد حل آن برآییم. این جایگاه شایسته ما نبود اما عیارمان در بین 11 تیم برتر دنیا مشخص شد و حالا می‌دانیم که باید تأثیرگذار‌تر باشیم و بیشتر تلاش کنیم.