خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:
اروپایی‌ها تصدیق کردند که برجام از جانب امریکا نقض شده است... عضو هیئت عالی نظارت بر برجام با بیان اینکه آقای ظریف در نامه به خانم موگرینی، اروپایی‌ها را به صراحت به نقض بندهای ۲۶، ۲۷ و ۲۸ برجام ارجاع داده است، گفت: اروپایی‌ها تصدیق کردند که برجام از جانب امریکا نقض شده است.
این نقض برجام پس از آن صورت گرفته است که مجلس سنای امریکا پنج‌شنبه گذشته طرح تحریم جدید ایران با عنوان « مقابله با اقدامات بی ثبات‌کننده ایران» را با 98 رأی مثبت و دو رأی منفی تصویب کرد. این طرح در صورت تصویب نهایی از سوی کنگره و امضای ترامپ، جمهوری اسلامی را در سه موضوع تروریسم، موشکی و تسلیحاتی تحت تحریم قرار خواهد داد؛ موضوعی که ناقض بندهای متعدد در برجام است.
دکتر علی اکبر ولایتی روز گذشته در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا و سیما افزود: طبعاً وقتی اروپایی‌ها این موضوع (نقض برجام از سوی امریکا) را تصدیق می‌کنند، در روابط تجاری با کشورمان وقفه ایجاد نخواهند کرد و تعامل ما با آنان در حوزه تجاری رو به پیشرفت است. ولایتی مصوبه اخیر سنا را ناقض بندهای مختلف برجام دانست و افزود: این در حالی است که امریکا و دیگر اعضای 1+5 متعهد شده‌اند از هر کاری که مستقیم یا غیرمستقیم، برجام را دچار مشکل کند، بپرهیزند و حال آنکه کشورمان به تعهداتش عمل کرده است؛ مصوبه سنا قطعاً با روح و متن برجام مغایرت دارد و مستقیم و غیرمستقیم با بندهای 26، 27 و 28 مغایر است.
پیامی برای خوش‌باوران و دیرباوران
وی گفت: آنچه اهمیت دارد این است که امریکایی‌ها بار دیگر نشان دادند که قابل اعتماد نیستند و کسانی که اهل درک و سیاست جهانی هستند و امریکایی‌ها را در صحنه جهانی آزموده بودند از ابتدا این باور را داشتند که آنان قابل اعتماد نیستند، گرچه برخی شاید با خوش‌بینی اینگونه بیان و القا می‌کردند که اگر ما هم مانند برخی دیگر با امریکایی‌ها صحبت و با آنان مسالمت‌آمیز رفتار کنیم آنان هم با ما مسالمت‌جویانه رفتار می‌کنند و به قولشان وفادار خواهند بود.
ولایتی افزود: اقدام اخیر امریکایی‌ها سبب شد افراد خوش‌باور‌ یا دیرباوران هم در این باره به اتفاق نظر برسند، بنابراین یکی از برکات این کار شیطانی امریکایی‌ها و همه دست‌اندرکاران تصویب این تحریم‌ها (دموکرات‌ها و جمهوریخواهان) این بود که نه فقط ایران که همه ملت‌های دنیا فهمیدند که کشتی‌بان را سیاست دیگر آمده است و آنچه در بطن امریکایی‌ها بود با ترامپ بروز کرد و الا اوباما هم مانند ترامپ است. وی گفت: برای اثبات اینکه تفاوت میان دموکرات‌ها و جمهوریخواهان نیست باید دانست که اعضای این دو حزب با هم کنار آمدند، در حالی که دموکرات‌ها متعهد بودند و در گذشته اوباما، کری و دیگران تأکید و وانمود می‌کردند که به گفتار و تعهدشان پایبندند اما در قانون این مصوبه که نامش مقابله با ایران و در واقع مقابله با دنیاست، دموکرات‌ها و جمهوریخواهان متحد شدند و به نوعی سازش و ساخت و پاخت کردند، به نحوی که این قانون روس‌ها را شامل می‌شود و دموکرات‌ها نیز چشمشان را با قراردادی که با ایران در برجام امضا کرده بودند، بستند.
تحریم به نام ایران و روسیه، علیه دنیا
عضو هیئت عالی نظارت بر برجام افزود: بر این اساس این مصوبه پیش از آنکه علیه ایران باشد ضد روسیه است، به نحوی که از 142 صفحه این قانون 21 صفحه مربوط به ایران، 95 صفحه راجع به روسیه و بقیه مربوط به امنیت ملی امریکاست.
ولایتی گفت: در این قانون تحریم‌های بسیار سختی علیه روس‌ها تصویب شده، به نحوی که صدای آلمان‌ها درآمده است؛ خانم مرکل در اظهار نظری بسیار صریح اعلام کرد که اعتمادش به روس‌ها بیش از امریکایی‌هاست و با توجه به اینکه 60 درصد انرژی آلمان از منابع نفت و گاز روسیه تأمین می‌شود، اگر این تحریم‌ها از صدور انرژی روسیه جلوگیری کند، قطعاً مقابل امریکایی‌ها خواهند ایستاد. وی افزود: فرانسوی‌ها نیز قطعاً با هژمونی امریکایی‌ها مقابله خواهند کرد. ولایتی گفت: از وقتی که ترامپ روی کار آمده هر کجا رفته با خودش شر برده است، به نحوی که پس از سفر به ریاض میان اعضای شورای همکاری خلیج فارس تفرقه انداخت و قطر و عربستان تا مرز جنگ پیش رفتند. وی همچنین با اشاره به اقدام امریکایی‌ها در انتقال مقادیر قابل توجهی سلاح به شهر رقه سوریه برای تسلیح تروریست‌ها و مقابله با دولت سوریه تصریح کرد: ترامپ که قبل از ریاست جمهوری‌اش قمارخانه و فعالیت‌های مشابه داشت، حالا تجارت شریف‌تری پیدا کرده که همان تجارت ترور است و هر کسی به او پول بدهد با او همکاری می‌کند.
تجربه کوبا، قابل توجه مدافعان رابطه با امریکا
ولایتی افزود: ترامپ در تبلیغات انتخاباتی‌اش گفته بود که در آینده با چهار حوزه مشکل دارد؛ نخست اروپا که هزینه ناتو را نمی‌پردازد و بار هزینه بر دوش امریکاست؛ دوم با روسیه که در اوکراین و دیگر مناطق می‌خواهد نفوذش را گسترش دهد؛ دیگر با چین که در تجارت امریکا را به شکست کشانده است و با ایران نیز از این منظر مشکل دارد که مدعی دخالت منطقه‌ای ماست و حال آنکه کشورمان به درخواست دولت‌های قانونی عراق و سوریه در این کشورها حضور دارد.
ولایتی تصریح کرد: نمونه بسیار جالب از عهدشکنی امریکایی‌ها این است که اوباما با کوبا رابطه برقرار کرد و حال آنکه ترامپ همه تحریم‌ها را علیه این کشور بازگرداند این نکته قابل توجه برای کسانی است که می‌گویند. اگر ما نیز با امریکایی‌ها رابطه برقرار کنیم مشکلاتمان حل و فصل می‌شود. وی گفت: تفاوت ترامپ با قبلی‌ها این است که هر آنچه اعلام می‌کند که می‌خواهد انجام دهد و حتی فراتر از آن را می‌گوید قابل اعمال نیست زیرا امریکای پس از جنگ جهانی دوم دیگر امریکای دوره آیزنهاور یا روزولت نیست و به موجودی تبدیل شده که دیگر قدرت سابقش را ندارد و فقط نشسته یا خوابیده صدایی از آن بلند می‌شود.
عضو هیئت عالی نظارت بر برجام همچنین در پاسخ به اینکه چرا دیگر اعضای 1+5 در قبال نقض برجام از جانب امریکایی‌ها واکنشی نشان نمی‌دهند تأکید کرد: از کارهایی که در دیپلماسی باید انجام شود و بخشی از آن انجام شده این است که باید بسیار جدی و جامع‌تر برای مذاکره با دیگر اعضای 1+5 اقدام و به آنان یادآوری کنیم که در قبال برجام مسئولیت دارند، زیرا این قراردادی بین‌المللی است همچنان که خانم موگرینی و برخی دیگر از سران اروپا نیز به این موضوع اذعان کرده‌اند و این قراردادی دوجانبه میان امریکا و ایران نیست. ولایتی گفت: بر این اساس باید فعالیت‌های دیپلماتیک خود را به منظور تنویر افکار عمومی جهانیان افزایش دهیم. البته به یقین با کاری که ترامپ کرده است عملاً دنیا را در مقابل خودش قرار می‌دهد.
اروپا مجبور نیست به مصوبه سنای امریکا عمل کند
ولایتی همچنین در پاسخ به اینکه آیا اتکا به اروپایی‌ها برای دفاع از برجام اطمینان آور است، اظهار داشت: اروپایی‌ها مجبور نیستند که به مصوبه سنای امریکا عمل کنند. آنان در پی منافع خود هستند و نمی‌خواهند ایران را به عنوان قدرت نخست منطقه‌ای از دست بدهند، به ویژه آنکه ایران است که مقابل تروریسم ایستاده و می‌دانند نقش کشورمان در جلوگیری از تروریسم در درجه نخست است و اگر تروریسم به اروپا سرریز شود این قاره را دچار ناامنی می‌کند. ولایتی با اشاره به اذعان مکرر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به متعهد بودن کشورمان به تعهداتش در چارچوب برجام افزود: اروپایی‌ها این موضوع را می‌دانند و دلیلی ندارد که تحریم‌های کشورمان را به بهانه‌های واهی پیگیری کنند، بنابراین تحریم‌های امریکا یک جانبه است در حالی که در گذشته چند جانبه بود.
اقتصاد مقاومتی طرحی ایجابی برای مقابله با تحریم‌ها
ولایتی ادامه داد: البته ما سی و چند سال به تحریم‌های امریکا عادت کرده‌ایم و اقتصاد مقاومتی طرحی ایجابی در برابر این تحریم‌هاست. عضو هیئت عالی نظارت بر برجام در پاسخ به اینکه آیا طرح مجلس برای مقابله با مصوبه اخیر سنای امریکا کفایت می‌کند تأکید کرد: بستگی دارد به اینکه مجلس چه چیزی را تصویب کند اما بدون تردید ملت ایران در مقابله با تهدیدات خارجی یکپارچه است و اختلاف سلایق را کنار می‌گذارد. ولایتی تأکید کرد: دست ما برای مقابله با کاری که امریکایی‌ها کردند باز است و مسلماً جمهوری اسلامی ایران تردید نخواهد کرد که موضع ابتکار را در صحنه سیاسی و بین‌الملل در این باره داشته باشد.

لینک کوتاه: betanews.ir/n/768394

خبر فوق مربوط به رسانه جوان آنلاین می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم