کتاب سکه های ماشینی قاجارایران آنتیک
تاریخ دریافت خبر:
وکیل ملت: هفته گذشته رئیس‌جمهور روحانی در یکی از ضیافت‌های افطاری، درباره مبنای حکومت در اسلام سخن گفت و نتیجه گرفت که «انتخاباتی که ما امروز دنبالش هستیم و آراء مردم، این پیروی از تفکر غرب نیست.

رأی مردم و نظر مردم، پیروی از تفکر غرب نیست، رأی مردم و نظر مردم هدیه دنیای غرب بعد از رنسانس برای ما نیست. ما دارای مذهب و مرام و دینی هستیم که امیرالمؤمنین مبنای حکومت و فرمانروائی را رأی مردم و خواست مردم و آراء مردم می داند و ما بحمدالله در این انتخابات شکوهمند بهار 96 عظمت ملی خودمان را به جهانیان نشان دادیم.»

✅ این سخن، از دو ناحیه مورد انتقاد قرار گرفت. یکی جماعت رقبای آقای روحانی که به بهانه فراز اول سخن ایشان، تلاش کردند رئیس جمهور را بی اعتقاد به مبانی اعتقادی شیعه در امامت جلوه دهند و دیگری بزرگانی که به رئیس جمهور تذکر دادند که در استناد به سخنان امیرالمؤمنین علیه السلام قسمت های دیگر نهج البلاغه را نیز ملاحظه کند و به یک جمله اکتفا نکند.

✅ رقبای سیاسی رئیس جمهور روحانی و همچنین بزرگانی که با هدف روشنگری به انتقاد از سخن رئیس جمهور اقدام کردند، اگر به این نکته توجه نمایند که آقای روحانی یکی از صاحب نظران دینی است که نه تنها با مبانی فقه سیاسی شیعه آشنائی دارد بلکه برای تحکیم این مبانی تلاش های زیادی کرده و برهمین مبنا مسئولیت ریاست قوه مجریه را پذیرفته و خود را ملزم به اجراء قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی، که برمبنای فقه سیاسی شیعه استوار است، می داند، قطعاً به این نتیجه خواهند رسید که ایشان درصدد انکار نصب امام معصوم از ناحیه خدا به امامت نبوده و نخواسته مشروعیت امام را زیر سئوال ببرد بلکه تبیین مرحله مقبولیت مردمی زمامداری در اسلام را مدنظر داشت که نیاز مبرم اِعمال حاکمیت است. این، همان چیزی است که قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی سازوکار آن را برای تعیین رهبری پیش بینی کرده و در کلام امام خمینی مطالب زیادی در مورد نقش مردم در انتخاب رده های مختلف کارگزاران نظام تا عالی ترین سطح آن یعنی رهبری وجود دارد./جمهوری اسلامی

لینک کوتاه: betanews.ir/n/768381

خبر فوق مربوط به رسانه وکیل ملت می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم