کتاب سکه های ماشینی قاجارایران آنتیک
تاریخ دریافت خبر:

به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، سازمان حفاظت از محیط زیست عصر امروز سه شنبه میزبان جمعی از استادان و نخبگان برجسته علوم شهری در برنامه ای تحت عنوان سومین نشست هم‌اندیشی و هم‌آوایی آینده شهری ایران با محوریت سنجش وضعیت پایداری در کلانشهر تهران بود.
این نشست به صورت سلسله وار از سوی مجمع جهانی شهر اسلامی برگزار می‌شود و هدف از آن بررسی ارزش‌های کاربردی توسعه و پیشرفت مدیریت شهری در جهان و اثر آن بر شهرهای ایران و چشم‌انداز مدیریت شهری ایران، توجه به رویکردهای نوین توسعه شهری و باید و نباید‌های شهری و تبادل تجاربیات بین کارشناسان، صاحبنظران و مدیران شهری است.
در نشست امروز همچنین استفاده از عقل معاصر برای بهبود کیفیت زیست شهری، توجه به رویکردهای نوین توسعه شهری –تاریخی جهان، چشم‌انداز آینده شهری ایران و ترسیم آینده فرزندان ایران زمین و اولویت‌های آن بررسی شد.
رئیس مجمع جهانی شهر اسلامی در این تشست ضمن تاکید بر اینکه بایستی در آینده با تشکیل اتاق فکرهایی راه و روش هایی برای رفع معضلات تهران و سایر کلان شهرها از سوی مجمع جهانی شهر اسلامی معرفی و به کارگرفته شود، افزود: هم اکنون 27 هزار تجربه موفق با راه حل های جهانی از سال 1996 در سازمان ملل در عرصه مدیریت شهری جمع آوری شده است.
مسعود نصرتی ادامه داد: با استفاده از تجارب و تخصصی که در ایران اسلامی وجود دارد، باید بپذیریم که دوره سعی و خطا کردن دیگر به سرآمده است چراکه حقوق شهروندی و سرمایه هایی که در تهران و کلان شهرها از دست رفته دیگر قابل دستیابی و تکرار نیست.
شهردار قزوین با تاکید بر این که مشکلات کلان شهرها بعضا به این مناطق ارتباطی ندارد، گفت: مشکلات کلان شهرهایی همچون تهران بایستی در یک طرح آمایش سرزمینی دنبال و به آن پرداخته شود.
وی اظهارکرد: مجمع جهانی شهر اسلامی با 970 عضو و صاحب نظر ایرانی و خارجی با استفاده از ظرفیت دبیری شبکه راه حل های جهانی که از سوی سازمان ملل دریافت کرده همراهی لازم را با شهرداری ها، شوراهای اسلامی شهرها و وزارتخانه های مرتبط با مدیریت امور شهری خواهد داشت.
نصرتی در ادامه با اشاره به این که در این اجلاس به تجارب داخلی و اقدامات صورت گرفته در مدیریت مطلوب شهری همچون شهر قزوین پرداخته شد، گفت: سازمان ملل سه سال قبل شهر قزوین را که جایگاه تاریخی و فرهنگی دارد، به عنوان پایلوت جهانی شکوفایی شهری معین کرد و این شهر با کار ممتد و مشارکت و همدلی صاحب سند یکساله شد و در مرداد ماه سال 1395 این سند در مقر سازمان ملل به تصویب رسید.
وی با بیان این که این سند به یک آدرس جهانی تبدیل شده است، افزود: در حال حاضر برای تحقق 11هدف در زمینه بحث اسکان بشر و حقوق سکونت و همسایگی از نگاه اسلام، ما پایلوت اهداف توسعه پایدار هستیم و این تجربیات از جمله نحوه صحیح استفاده بهینه از منابع متعلق به مردم، در اختیار کلان شهرهایی همچون تهران قرار خواهد گرفت.

**ابتکار: مدیریت شهری بدون توجه به تغییر اقلیم میسر نمی شود
معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست نیز در این نشست اظهارکرد: امروز به دلیل گرایش جوامع به شهرنشینی توجه به مدیریت شهری اهمیت فراوانی یافته است.
وی ضمن تاکید بر توجه به شاخص ها و تعاریفی همچون شهرهای پایدار و محیط زیست تاب آور در ابعاد مختلف گفت: همه گروه ها از کودک تا سالمند قرار است در شهر زندگی کنند لذا ساکنان شهرها بایستی از تعالی مادی و معنوی لازم برخوردار شوند.
ابتکار با اشاره به علاقه انسان های سراسر دنیا به سکونت در شهرهایی با ویژگی قابل زیست بودن گفت: در حال حاضر شاخص های ارزشمندی در این بخش در حوزه های مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مطرح شده است.
وی تاکید کرد:امروزه در دنیا طراحی و برنامه ریزی شهری مبتنی برشاخص های زیست محیطی و سلامت از اهمیت ویڗه ای برخوردار است.
رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست اضافه کرد: در ایران نیز در بحث های مربوط به توسعه پایدار در برنامه ششم توسعه، برنامه ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب و برنامه های دولت یازدهم، شاخص های ارزشمندی مورد تاکید قرار گرفته است.
وی به احیای دریاچه ارومیه به عنوان یکی از اقدامات دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: دولت با توقف سدسازی، رهاسازی حقآبه، لایروبی رودخانه ها و اصلاح الگوی کشاورزی به این مهم دست یافت.
ابتکار با تاکید بر این که مدیریت شهری بدون توجه به مقوله تغییر اقلیم میسر نخواهد شد، به احیای دریاچه ارومیه و تاثیر آن بر زندگی ۱۴ میلیون نفر از ساکنان اطراف آن اشاره کرد و گفت:‌ این موضوع بیانگر تاثیر شگرف سیاست های کلان بر مباحث شهرنشینی است.
ادامه دارد
علمی: 1836
خبرنگار: یوسف درویشی*انتشار: زهره محتشمی پور

انتهای پیام /*

لینک کوتاه: betanews.ir/n/768290

خبر فوق مربوط به رسانه ایرنا می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم