کتاب سکه های ماشینی قاجارایران آنتیک
تاریخ دریافت خبر:

ICTPRESS گزارش میدهد :

خبر: تهران و اصفهان قطبهای اصلی فعالیت هوایی در ایران

دبیر ستاد توسعه صنایع دانش بنیان هوایی و هوانوردی معاونت علمی گفت: بیشترین فعالیت های هوایی و بالاترین تعداد شرکت های دانش بنیان در حوزه هوایی در دو استان تهران و اصفهان متمرکز است.

منوچهر منطقی در خصوص تمرکز فعالیت های هوایی در کشور گفت: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته در این صنعت و همچنین زیرساخت های موجود، دو شهر تهران و اصفهان به عنوان دو هاب بزرگ و اصلی صنعت هوایی و هوانوردی کشور تعیین شده است که بیشترین فعالیت شرکت های هوایی را در خود جای داده اند.

وی افزود: در کنار این دو قطب اصلی، برخی فعالیت ها نیز در شهرهای آذربایجان شرقی، قم، فارس، همدان، یزد، گیلان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، سیستان و بلوچستان، بوشهر، مرکزی، هرمزگان و مازندران انجام می گیرد.

به گفته منطقی، هاب از جمله تجهیزات سخت افزاری است که از آن به منظور برپاسازی شبکه های کامپیوتری استفاده می شود؛ گرچه در اکثر شبکه هائی که امروزه ایجاد می شود از سوئیچ در مقابل هاب استفاده می شود؛ ولی ما همچنان شاهد استفاده از این نوع تجهیزات سخت افزاری در شبکه های متعددی هستیم.

..................

خبر: شیرین کردن آب دریا با قدرت خورشید

یکی از قدیمی ترین روش های نمک زدایی از آب شور دریا، تقطیر آن است که شامل جوشاندن آب دریا و سرد کردن بخار حاصل در لوله های متراکم بوده است. اما حالا خورشید به کمک حل مشکلات این روش آمده است.

تقطیر آب به منظور نمک زدایی از آن مستلزم صرف انرژی فراوان است و نزدیک به نیمی از انرژی ورودی تنها صرف به جوش آوردن آب می شود. اما حالا گروهی از محققان دانشگاه رایس در هوستون تگزاس روش جدیدی را بدین منظور به کار گرفته اند که نه تنها میزان انرژی مورد نیاز را کاهش می دهد، بلکه منبع مصرف انرژی را از برق به خورشید تغییر می دهد.

فناوری مورد استفاده برای این کار که نتیجه دو سال تحقیق و پژوهش است، "nanophotonics-enabled solar membrane distillation" یا NESMD نام دارد. در این روش جریان های آب گرم و سرد از طریق یک غشای نازک از هم جدا شده و بخار آب از طرف گرم به طرف سرد غشا جریان می یابد. در نتیجه نمک آب از آن خارج می شود. استفاده از این روش مستلزم صرف انرژی کمتری است، زیرا برای استفاده از آن به آب گرم شده با استفاده از انرژی خورشید و نه آب جوش نیاز است.

محققان برای بهینه سازی این روش برخی انواع غشای تجاری موجود در بازار را با نانوذراتی که قادر به تبدیل نور به گرما هستند، ترکیب کردند. بنابراین غشای یاد شده قابلیت ایجاد گرما در درون خود در صورت تابش نور خورشید را پیدا کرده و دیگر نیازی به هدایت مداوم آب گرم به درون آن نیست.

با توجه به عدم نیاز به مصرف انرژی برای گرم کردن آب، تنها هزینه ضروری در این روش نصب پمپ برای هدایت آب است و با نصب چند صفحه خورشیدی بقیه امور انجام می گردد. با توجه به بازدهی بالای روش یاد شده می توان از آن برای تهیه آب شیرین در بسیاری از نقاط جهان با استفاده از آب دریا استفاده کرد.

..................

خبر: دوسوم جمعیت جهان موبایل دارند که نیمی از این کاربران در آسیا هستند

طبق تحقیقات جدید ۵ میلیارد نفر از جمعیت جهان کاربر موبایل هستند این رقم بیش از دو سوم جمعیت جهان را شامل می شود. بیش از نصف این تعداد کاربر در قاره آسیا زندگی می کنند.

براساس گزارش جدید GSMA Intelligence، در سراسر جهان ۵ میلیارد کاربر موبایل وجود دارد. این رقم حدود دو سوم جمعیت جهان را تشکیل می دهد. طبق این گزارش بیش از نصف این رقم در آسیا و اقیانوسیه قرار دارند. البته این جای تعجبی ندارد زیرا هند و چین دو بازار بزرگ موبایل به حساب می آیند.

در حقیقت تعداد کاربران موبایل چین بیش از یک میلیارد نفر است و در هند نیز حدود ۷۳۰ میلیون نفر از موبایل استفاده می کنند.

البته بیشترین میزان نفوذ موبایل در جمعیت به اروپا تعلق دارد. در این قاره ۸۶ درصد شهروندان از خدمات موبایل استفاده می کنند.

به هرحال GSMA Intelligence تخمین می زند تعداد کاربران موبایل در سال های آتی به ۵.۷ میلیارد نفر می رسد و بخش اعظم این رشد به کشور هند تعلق دارد.

..................

خبر: بوئینگ به دنبال ساخت هواپیمای مسافربری سوپرسونیک

مدیر ارشد اجرایی بویینگ اعلام کرد این شرکت تا ۱۰ سال دیگر هواپیمای سوپرسونیک مسافربری می سازد.

دنیس مویلنبرگ مدیر ارشد اجرایی بویینگ در نمایشگاه هوایی پاریس اعلام کرد تا ۱۰ الی ۲۰۰ سال آتی هواپیماهای سوپر سونیک مسافربری خواهد ساخت.

او در این باره افزود: البته باید تقاضا برای سفر با چنین هواپیماهایی وجود داشته باشد. ما هنوز مشغول کار روی بخش تجاری هستیم.

هواپیماهای سوپرسونیک با سرعتی بیشتر از صوت سفر می کنند. به عبارت دیگر آنها می توانند با سرعت ۳۸۰۰ مایل برساعت حرکت کنند، مدت زمان سفر را به میزان قابل توجهی می کاهند. به عنوان مثال سفر هوایی ۱۵ ساعته بین نیویورک و شانگهای با چنین هواپیمایی فقط در ۲ ساعت انجام می شود.

البته بویینگ تنها شرکتی نیست که قصد ساخت هواپیمای سوپر سونیک دارد. ناسا نیز اعلام کرده مشغول طراحی هواپیماهای مسافربری سوپرسونیک است.

..................

خبر: آسیاتک برترین اپراتور حوزه ثابت کشور شد

نتایج رتبه بندی و انتخاب اپراتورهای برتر سال ۹۵ در حوزه های ثابت و سیار براساس الگوی بومی رگولاتوری اعلام شد.

محمدعلی یوسفی زاده مدیر عامل شرکت آسیاتک با اعلام این خبر، افزود: این موفقیت در راستای تبدیل شدن این شرکت به مطلوب ترین اپراتور ارائه دهنده خدمات ارتباطی به عنوان چشم انداز آسیاتک تا سال ۱۴۰۰ به دست آمده است.

وی با اشاره به تلاش مضاعف پرسنل آسیاتک، ارتقاء زیر ساخت ها، کسب و بومی سازی دانش و تخصص روز دنیا، جوان گرایی و استفاده از متخصصان داخلی به همراه به کارگیری آخرین فن آوری های موجود در دنیا به عنوان اصلی ترین دلایل کسب این عنوان افزود: سرعت رشد و به کارگیری شاخصه های علمی در شرکت آسیاتک به صورت چشمگیری در حال افزایش است.

مدیر عامل شرکت آسیاتک ادامه داد: ارزیابی، رتبه بندی و انتخاب اپراتورهای برتر در حوزه های ثابت و سیار برای هفتمین سال پیاپی توسط سازمان تنطیم مقررات و ارتباطات رادیویی با مشارکت حداکثری اپراتورها و با تاکید بر معیارهای افزایش رضایت مشترکین، تعامل با رگولاتوری، ایجاد فضای رقابتی سالم، قانون مداری، رعایت الزامات پروانه ای و مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در سال ۹۵ انجام پذیرفته است.

یوسفی زاده همچنین تاکید کرد: نقش رگولاتوری به عنوان برنامه ریز و ناظر اصلی این مدل، نقشی بی بدیل و انکار نشدنی است و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، با اعمال ارزیابی هایی تخصصی متشکل از سه معیار توانمندساز (برنامه ریزی قانون مدار، فرایندهای سازمانی و بستر سازی ارتقای کیفیت سرویس) و سه معیار نتایج (رگولاتوری و جامعه، مشتریان و نتایج عملکردی) و ۲۱ زیر شاخص، یکی از به روزترین و جامع ترین مدل های کاربردی در این زمینه را ارائه و اجرا کرده است.

وی در ادامه یادآور شد: کسب رتبه نخست در بخش دارندگان پروانه ایجاد و بهره برداری از شبکه ارتباطات ثابت(FCP) توسط شرکت انتقال داده های آسیاتک، برگ زرین دیگری در روند رو به رشد شرکت آسیاتک در سال های اخیر است. روندی که به زودی با اجرایی شدن عرضه سیم کارت های دیتای آسیاتک، راه اندازی رسمی بزرگ ترین و امن ترین دیتاسنتر کشور در برج میلاد و عرضه سهام این شرکت در بازار بورس رسمی کشور و چند پروژه مهم دیگر، در بین سایر شرکتهای فعال در این حوزه، بیش از پیش نمود خواهد داشت.

مدیر عامل آسیاتک در پایان ضمن اشاره بر ادامه دار بودن روند رو به رشد کیفیت خدمات این شرکت و به تبع آن ارتقای سطح ارتباطات و زندگی هموطنان، کسب رتبه اول به انتخاب مردم کشور بر اساس ارزیابی سراسری سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در سال ۱۳۹۵ و همچنین کسب رتبه اول برترین شرکت در بین دارندگان پروانه ایجاد و بهره برداری از شبکه ارتباطات ثابت (FCP) را به همکاران و مشترکین در سراسر کشور به عنوان سرمایه های اصلی شرکت انتقال داده های آسیاتک تبریک گفت.

..................

خبر: بلندگوی هوشمند آمازون خانه را خوشبو می کند

تا به حال کاربران می توانستند از بلندگوی هوشمند آمازون برای صدور فرامین صوتی به منظور روشن و خاموش کردن چراغ و قفل کردن در استفاده کنند. اما حالا خوشبو کردن خانه هم از این طریق ممکن شده است.

شرکت Prolitec اعلام کرده سیستم های عطری خود موسوم به Aera را با بلندگوهای اکوی آمازون سازگار کرده و از این پس می توان به طور صوتی آنها را مدیریت کرد.

سیستم های Aera قادر به انتشار ۸ رایحه متفاوت هستند که تنوع فراوانی دارند. کپسول های عطر نصب شده در این دستگاه های کوچک در ۲۴ ساعت شبانه روز قابل استفاده هستند و هر یک به مدت ۶۰۰ روز ذخیره کافی را در خود دارند.

کاربران برای فعال کردن دستگاه های Aera از این پس می توانند آنها را با صداکردن روشن کنند. سپس رایحه خاصی را با فرمان صوتی انتخاب کرده و حتی سطح انتشار آن در هوا را به همین شکل مشخص کنند. برای دسترسی به این خدمات تنها کافیست به نسخه به روزشده برنامه موبایلی الکسا مراجعه شده و گزینه Aera skill در آن فعال شود.

در دو سالی که از عرضه بلندگوهای هوشمند شرکت آمازون می گذرد بسیاری از شرکت های سازنده لوازم خانگی و تفریحی تلاش کرده اند، تولیدات خود را با آن هماهنگ کنند تا مدیریت و کنترل آنها با صدای انسان و بدون نیاز به فشردن دکمه یا دخالت دست ممکن شود.

..................

خبر: حباب ایمن جایگزین چراغ راهنمایی خواهد شد

محققان سنگاپوری سیستمی برای کاهش ترافیک خودروهای خودران ساخته اند. این سیستم سرعت این نوع اتومبیل ها را درون یک حباب مجازی کنترل می کند به این ترتیب نیازی به کاهش سرعت یا ترمز نیست.

وسایل نقلیه خودران نه تنها زندگی انسان را ایمن تر می کنند بلکه راحتی بیشتری نیز فراهم می کنند.

در آینده آنها می توانند با کاهش ترافیک شهری، کیفیت زندگی انسان را ارتقا دهند. در همین راستا محققان سنگاپوری الگوریتم جدیدی ساخته اند که به کاهش ترافیک شهری کمک می کند. با کمک این سیستم سرعت خودروهای خودران در تقاطع ها درون یک حباب مجازی ایمن کنترل می شود و نیازی به توقف خودرو نیست.

گروهی از محققان آژانس تحقیقات، فناوری و علوم سنگاپور این سیستم را ساخته اند. آنها معتقدند با ترکیب یک «سیستم هوشمند کنترل کروز» با سیستم ارتباط میان خودروها، می توان از شر چراغ راهنمایی در آینده نزدیک خلاص شد.

به گفته محققان چنین سیستمی براساس «نیروی انفجار تطبیقی» فعال می شود. به عبارت دیگر هنگامیکه فاصله میان دو خودرو کاهش می یابد و آنها سد راه یکدیگر می شوند، نیرویی آنها را از هم دور می کند اما این فرایند ربطی به ترمز کردن یا کاهش سرعت ندارد. بلکه سیستم با توجه به اطلاعاتی که از سیستم ارتباطی میان خودروها نصب شده می تواند مسافت و سرعت آنها در تقاطع ها کنترل کند.

اطلاعات تمام خودروها وارد الگوریتمی می شود که ناظر بر تقاطع های خاصی است. سپس یک مسیر امن را از طریق تنظیم خودکار سرعت برای خودرو ارائه می کند.

محققان در آزمایش های خود حتی با شبیه سازی تقاطع های پرترافیک و پیچیده، این الگوریتم را آزمایش کردند و متوجه شدند حتی در شرایط سخت نیز انطباق سرعت کار چندان مشکلی نیست.

..................

خبر: تولید هدست واقعیت مجازی با دقت چشم انسان

یک شرکت فنلاندی به نام Varjo تا به حال بی سروصدا در تلاش بوده تا هدست واقعیت مجازی تولید کند که از دقت و قدرتی به اندازه چشم انسان برخوردار باشد.

این هدست که فعلا ۲۰/۲۰ نام دارد، دارای نمایشگری است که می تواند تصاویر سه بعدی واقعیت مجازی را با دقت بیش از ۷۰۰ مگاپیکسل در برابر چشمان انسان نمایش دهد.

در مقام مقایسه باید گفت که هدست های واقعیت مجازی متداول در بازار مانند Oculus Rift و HTC Viveتنها می توانند تصاویر را با دقت ۱.۲ مگاپیکسل به نمایش بگذارند.

شرکت Varjo(به معنای سایه) می گوید به همین منظور فناوری منحصر به فردی را ابداع کرده که قادر به تقلید از کارکرد طبیعی چشمان انسان است و لذا تصاویر فوق دقیق و استثنایی خلق می کند. این شرکت می گوید برای تحقق این هدف از تخصص دانشمندانی استفاده کرده که قبلا به عنوان مدیران ارشد در شرکت هایی مانند مایکروسافت، نوکیا، اینتل، ان ویدیا و روویو مشغول به کار بوده اند.

اگر چه دقت تصاویر در این هدستها بسیار بالاست، اما زمینه دید تفاوتی با دیگر هدست ها ندارد و در حد ۱۰۰ درجه باقی می ماند. هدست های یاد شده از امکانات هدست های واقعیت افزوده هم برخوردار هستند و لذا می توان از آنها برای افزودن اشیا یا ابزار مختلف به صحنه واقعی استفاده کرد.

Varjo مدعی است این فناوری حداقل ده سال از زمان خود جلوتر است، هر چند هنوز مشخص نیست برنامه های این شرکت برای تولید هدست های یاد شده چیست و آیا از آنها می توان در رایانه های فعلی استفاده کرد یا خیر.

..................

خبر: هشدار اپل به کاربران آیفون 5 و آیپد 4

گوشی های یادشده دیگر بازنشسته محسوب می شوند و امکان آپدیت سیستم عامل آنها تقریبا غیرممکن است!

شرکت اپل به کاربران گوشی های آیفون ۵ و ۵ سی و همین طور آیپد ۴ هشدار داده که نصب نسخه جدید سیستم عامل iOS بر روی آنها ممکن نیست.

این گوشی ها و تبلت ها از نظر شرکت اپل بازنشسته محسوب می شوند و کاربران دیگر نمی توانند سیستم عامل iOS آنها را به روز کرده و به نسخه ۱۱ سیستم عامل یاد شده مهاجرت کنند.

iOS11 که قرار است در اواخر سال ۲۰۱۷ میلادی برای استفاده عمومی عرضه شود، دارای امکانات متنوعی است که بر روی تولیدات قدیمی اپل قابل اجرا نخواهند بود.

این سیستم عامل تنها بر روی پردازنده های ۶۴ بیتی قابل اجراست و لذا با آیفون ۵ و ۵ سی که پردازنده های ۳۲ بیتی دارند سازگاری ندارد.

البته استفاده از گوشی ها و تبلت های یاد شده کماکان ممکن خواهد بود، اما کاربران دیگر نمی توانند با استفاده از آنها برنامه های جدید بارگذاری کنند یا تنظیمات امنیتی خود را برای مقابله با هکرها و آسیب پذیری های امنیتی ارتقا دهند.

اپل پیش از این در زمان عرضه iOS10.3 هشدار داده بود که نسخه بعدی این سیستم عامل تنها با پردازنده های ۶۴ بیتی سازگاری دارد.

..................

خبر: استفاده از نور بجای الکتریسیته در ابررایانه ها

دانشمندان دانشگاه MIT به راه حلی رسیدند که می تواند برای تغذیه ابررایانه های صنعتی به جای الکتریسیته از نور استفاده نماید.

امروزه یادگیری عمیق ماشینی تقریبا در هر صنعتی نقش مهمی ایفا می کند؛ سامانه های رایانه ای بر پایه شبکه های عصبی هوش مصنوعی که مانند مغز انسان عمل می کنند و می توانند محاسبات پیچیده را بسیار سریع تر از رایانه های معمولی انجام دهند.

یادگیری ژرف یا عمیق (Deep learning) به بیانی دیگر: (یادگیری ژرف ماشین، یادگیری ساختار ژرف یا یادگیری سلسله مراتبی) یک زیر شاخه از یادگیری ماشینی و بر مبنای مجموعه ای از الگوریتم ها است که در تلاش هستند مفاهیم انتزاعی سطح بالا در داده ها را مدل نمایند که این فرایند را با استفاده از یک گراف عمیق که دارای چندین لایه پردازشی متشکل از چندین لایه تبدیلات خطی و غیرخطی هستند، مدل می کنند. در حقیقت عبارت یادگیری عمیق، بررسی روش های تازه برای شبکه عصبی هوش مصنوعی است.

انجام محاسبات پیچیده با سرعت و قدرت بیشتر با تکیه کردن تنها بر الکتریسیته، ممکن نخواهد بود. به همین دلیل محققان "موسسه فناوری ماساچوست"(MIT) استفاده از نور را به جای الکتریسیته راه حل مناسبی می دانند.

یک گروه تحقیقاتی از MIT یک نوع رایانه فوتونی ساخته است که برای انجام محاسبات عصبی پیچیده از نور به عنوان منبع تغذیه استفاده می کند.

به گفته محققان این سامانه شبکه عصبی نور محور، بسیار سریع تر و موثرتر از رایانه های سنتی که با الکتریسیته کار می کنند عمل می کند.

محاسبات شبکه عصبی پیچیده و متمرکز هستند، زیرا نیازمند ضرب چندین و چند ماتریس هستند که این گونه محاسبات برای رایانه های سنتی که از بردهای CPU و GPU استفاده می کنند، بسیار سنگین است.

اصول پایه کار چیپ های فوتونی مشابه هم است. در اصل، یک چیپ فوتونی می تواند در صورت توازن، محاسبات ماتریسی را بدون صرف انرژی انجام دهد.

محققان جهت امواج نور را به گونه ای هدایت می کنند که با هم فعل و انفعال داشته باشند. این فعل و انفعالات الگوهای تداخلی تولید می کند که عملیات مورد نظر را به نتیجه می رساند.

به گفته گروه تحقیقاتی، چیپ های فوتونی در مقایسه با چیپ های الکترونیکی در عین اینکه از سرعت عمل بسیار بالاتری برخوردارند، کمتر از یک هزارم آنها انرژی صرف هر عملیات می کنند.

این پردازنده نانو فوتونی کاربردهای عملی فراوانی نظیر پردازش سریع تر سیگنال در انتقال داده، استفاده در سامانه های امنیتی، مراکز داده و حتی خودروهای خودران و پهپادها دارد.

البته این پردازنده نیاز به توسعه و تکامل بیشتری برای حصول بهترین عملکرد دارد.

این پژوهش در مجله "Nature Photonics" منتشر شده است.

..................

خبر: اپلیکیشنی برای نجات افراد از ایست قلبی

محققان انجمن قلب اروپا (EHRA) موفق به توسعه اپلیکیشنی شدند که افراد عادی آموزش دیده در زمینه "احیا قلبی ریوی"( CPR) را فورا به محل بیمارانی که دچار ایست قلبی (cardiac arrest ) شده اند می رساند.

این اولین اپلیکیشنی است که افراد آموزش دیده در زمینه ( CPR) را به سمت افرادی که دچار ایست قلبی شده اند هدایت می کند.

هنگامی که کسی دچار ایست قلبی می شود شانس زنده ماندن او با هر دقیقه 10 درصد کاهش می یابد.

علاوه بر این، اگر فرد در این حالت باقی بماند پس از چهار دقیقه دچار آسیب مغزی خواهد شد.

به همین دلیل انجمن قلب اروپا (EHRA) اپلیکیشنی را توسعه داده است که با استفاده از آن می توان افراد عادی که در زمینه احیا قلبی ریوی آموزش دیده اند را پیدا کرد و آنها را به محل افرادی که دچار ایست قلبی شده اند هدایت کرد.

با توجه به آمار به دست آمده از (EHRA)، احیا قلبی ریوی (CPR) در حال حاضر توسط افراد مجرب و در حدود 30 تا 60 درصد در خارج از بیمارستان انجام می شود.

امید است که با استفاده از این اپلیکیشن کهFirst Responder App نام دارد، این میزان 70 تا 90 درصد افزایش یابد.

افرادی که در زمینه (CPR)آموزش دیده اند، ابتدا از این برنامه برای ثبت تمایل خود برای کمک به اورژانس استفاده می کنند. سپس برنامه را بر روی گوشی خود نصب کرده و همیشه تلفن همراه خود را با خود به همراه دارند.

هنگامیکه فردی دچار ایست قلبی شود و اطرافیان وی با اورژانس تماس بگیرند، اپراتور فورا به یکی از این افراد آموزش دیده که نزدیکترین فاصله را با بیمار دارد اعلام خواهد کرد تا خود را به محل مورد نظر رسانده و عملیات احیا را آغاز کند.

این سیستم قبلا در شهر لوبک Lübeck ، آلمان مورد آزمایش قرار گرفته و یک کمپین در رسانه های اجتماعی در حدود 600 داوطلب آموزش دیده (CPR) را استخدام کرده است.

نکته جالب توجه این است که در 36 درصد از موارد گزارش شده از ایست قلبی، فرد آموزش دیده 3 دقیقه قبل از اورژانس خود را به بیمار رسانده است.

لینک کوتاه: betanews.ir/n/768272

خبر فوق مربوط به رسانه آی سی تی پرس می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم