خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:

توقف در اجرا و بازسازی این بنای فرهنگی می‌تواند در اعتقادات افراد اثرگذار باشد، به‌طوری که برخی‌ها می‌گویند اگر واقعاً او یک پیامبر آسمانی است چرا مسئولان ذی‌ربط نسبت به آن بی‌توجهی می‌کنند.

به گزارش تهران نیوز ،  حضرت لوط نبی علیه‌السلام به‌طور قطع یکی از انبیاء الهی است که از سوی خداوند متعال مأمور گشته تا در میان زمین حضور یابد و مردمان آن دیار را به راه راست هدایت و از حرام الهی به دور کند.

نام ایشان بارها در قرآن کریم آمده و بر مقام این مرد الهی تأکید شده است، به‌طوری که از ایشان به نام مردی مبارز با هم‌جنس گرایی در جهان یاد می‌شود.

آنچه یکی از اقوال می‌گوید این است که حضرت لوط نبی علیه‌السلام در شهر رباط کریم در نزدیکی تهران و در میان روستایی به نام پیغمبر (محمدآباد) واقع گشته و این سخنان آیت‌الله حسن زاده آملی است که در کتاب «هزار و یک نشان» آمده است.

اما آنچه که حائز اهمیت است این بوده که بنای لوط نبی علیه‌السلام در روستای پیغمبر سال‌ها است که مورد بی‌توجهی مسئولان فرهنگی قرار گرفته و هر بار یک نوع بی‌توجهی به آن می‌شود.

سال ۹۳ بود که بنای این بقعه در حال ریزش بود، اگر باران و یا برفی می‌آمد به‌طور قطع به مردم آسیب وارد می‌شد، با تلاش‌های صورت گرفته از سوی خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی رباط نیوز، مسئولان آن وقت مصمم گشتند تا بودجه‌ای را برای ترمیم و توسعه این بنای فرهنگی و تاریخی اختصاص دهند و این امر محقق گشت.

*احداث ناتمام یک شبستان در بقعه لوط نبی (ع)

مسئولان فرهنگی شهرستان رباط کریم در ابتدا تأکید داشتند که شبستانی در این آرامگاه احداث شود تا مردم روستا و زوار بتوانند امورات فرهنگی اشان را در آنجا انجام دهند.

به گفته مردم این روستا، امورات اولیه این بنا انجام شد اما پس از مدتی کوتاه سرانجام پروژه متوقف و توسعه و ترمیم این بنای تاریخی و فرهنگی به دستان فراموشی سپرده شد.

یکی از اهالی روستای پیغمبر می‌گوید: نمی‌توان نسبت به پروژه‌های این چنینی بی‌تفاوت بود، مسئولان امر هر بار کاری جدید انجام و مدتی بعد نیز آن را رها می‌کنند.

وی یادآور شد: در حال حاضر پروژه توسعه و ترمیم لوط نبی علیه‌السلام در حالت خواب به سر می‌برد و متوقف گشته که این سبب دلزدگی مردم می‌شود به‌طوری که شاهد کاهش زوار این پیامبر آسمانی هستیم.

یکی دیگر از محلی‌های این روستا عنوان کرد: مردم در زمان گذشته و پیش از تخریب بنای قدیمی این آرامگاه، براساس اعتقاداتشان اقدام به پخش نذری و برگزاری مراسمات مذهبی می‌کردند، حال دیگر حتی با آن آداب و رسوم ها نیز خداحافظی کرده‌ایم.

وی بیان داشت: توقف در اجرا و بازسازی این بنای فرهنگی می‌تواند در اعتقادات افراد اثرگذار باشد، به‌طوری که برخی‌ها می‌گویند اگر واقعاً او یک پیامبر آسمانی است چرا مسئولان ذی‌ربط نسبت به آن بی‌توجهی می‌کنند.

این شهروند در ادامه افزود: روستای پیغمبر علی‌رغم سابقه بسیار طولانی حتی یک غسال‌خانه هم ندارد، در گذشته غسال‌خانه‌ای بود که در حیاط کنونی بقعه لوط نبی علیه‌السلام قرار داشت که امروز یک انباری بیش نیست، چندباری بود که مردم مرده‌هایشان را در حیاط منزل غسل و کفن می‌کردند که این مایه تأسف دارد.

رباط نیوز

انتهای متن/*

لینک کوتاه: betanews.ir/n/768192

خبر فوق مربوط به رسانه تهران نیوز می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم