خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:
امروز 30 خردادماه زادروز آقای بازیگر است. عزت الله انتظامی، هنرمندی با کارنامه ای وزین در عرصه تئاتر و سینما که طی سالهای فعالیتش نقشهای ماندگاری بازی کرده است. او هنرمندی است که وجودش به سینمای ایران اعتبار بخشیده است. زادروزش مبارک!

به گزارش خبرنگار سینمایی دیباچه، امروز 30 خردادماه، زادروز آقای بازیگر سینمای ایران است. عزت الله انتظامی! هنرمندی از نسل طلائی تئاتر که در تماشاخانه های «لاله زار» خاک صحنه خورد و با فیلم سینمایی «گاو» یکی از بهترین ساخته های داریوش مهرجویی به سینما آمد و سال یه سال تجربه اندوزی کرد تا اکنون اعتبار سینمای ایران باشد.

عزت الله انتظامی، اعتبار سینمایی ایران!

عزت‌الله انتظامی در سال ۱۳۰۳ در محلهٔ سنگلج تهران متولد شد و فعالیت هنری خود را با پیش پرده خوانی در تماشاخانه‌های لاله زار شروع کرد؛ او پس از یک سال به تماشاخانه‌های هنر و فرهنگ تهران رفت؛ در سال ۱۳۲۰ نخستین نمایش حرفه‌ای خود را با عنوان «اولتیماتوم» نوشته پرویز خطیبی به کارگردانی اصغر تفکری در تئاتر پاریس خیابان لاله‌زار اجرا کرد و تا سال ۱۳۲۶ توانست در بیش از ده نمایش نقش پردازی کند.

عزت الله انتظامی پس از بازی در فیلم «گاو» به همکاری اش با مهرجویی ادامه داد و در فیلمهای «آقای هالو»، «دایره مینا»، «پستچی» بازی کرد و خوش درخشید.

عزت الله انتظامی، علاوه بر نقش‌آفرینی در آثار داریوش مهرجویی، در فیلم‌های کارگردانان مطرح دیگری چون علی حاتمی، مسعود کیمیایی، رخشان بنی اعتماد، ناصر تقوایی و بهمن فرمان آرا نیز بازی کرده است. آنهایی که سینمای ایران را دنبال می کنند بازی انتظامی را در فیلمهای « حاجی واشینگتن»، «اجاره نشین‌ها»، « گراند سینما» «هامون»، «بانو»، «گاو» و «ناصرالدین شاه اکتور سینما» از یاد نخواهند برد.

عزت الله انتظامی امروز 93 ساله شد. به امید سلامتی و آرامش برای آقای بازیگر سینمای ایران. زادروزش مبارک.


لینک کوتاه: betanews.ir/n/768124

خبر فوق مربوط به رسانه دیباچه می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم