خرید کتاب سکه طلاایران آنتیک
تاریخ دریافت خبر:
معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازدید از روند اجرایی طرح تجهیز 1500 کتابخانه مدارس تهران و شهرستان‌های استان تهران گفت: به‌روز بودن کتابخانه‌های مدارس باید مورد توجه قرار بگیرد. زیرا کتاب‌های قدیمی و کهنه باعث دور شدن دانش‌آموزان از فضای کتابخوانی می‌شود.به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز (30 خرداد) به همراه همایون امیرزاده، مشاور اجرایی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مهدی فیض، معاون پرورشی وزیر آموزش و پرورش از چهارمین دوره طرح تجهیز کتابخانه های مدارس کشور و طرح تجهیز 1500 کتابخانه مدارس تهران و شهرستان های استان تهران در دبیرستان یارجانی واقع در خیابان بهمنیار، چهارراه آموزگار بازدید کردند.

صالحی اظهار کرد: در صورتی که بخواهیم کتاب و کتابخوانی در کشور رواج یابد نقطه ابتدایی این حرکت، مدارس هستند بر این اساس سال 1393 میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت آموزش و پرورش تفاهم نامه ای با شاخه های مختلف منعقد شد.

وی با بیان این که برای کتابخوان کردن دانش آموزان باید کتاب در دسترس آن ها قرار گیرد، افزود: در این مسیر طرح 50 هزار نمایشگاه را در 50 هزار مدرسه با هدف ایجاد عطش مطالعه و کتابخوانی در دانش آموزان اجرا کردیم که تأمین منابع مالی آن را وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برعهده گرفت و امور اجرایی نیز به وزارت آموزش و پرورش سپرده شد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: کتابخانه های مدارس پایگاه های جدی برای خواندن کتاب محسوب می شوند. از این رو سازمان کتابخانه های مدارس باید با نشاط و فعال عمل کند تا شوق خواندن به وجود آورد. همچنین به روز بودن کتابخانه های مدارس نیز باید مورد توجه قرار بگیرد. زیرا کتاب های قدیمی و کهنه باعث دور شدن دانش آموزان از فضای کتابخوانی می شود.

صالحی با اشاره به طرح تجهیز کتابخانه های کلاسی عنوان کرد: در این طرح برای پرهیز از مراجعه دانش آموز به بخشی دیگر از مدرسه برای تهیه کتاب این طرح اجرا شد و مثلث دانش آموز، کتاب و معلم در آن شکل گرفت که امیدوار هستیم تداوم یابد.

این مقام مسئول بیان کرد: اجرای طرح تجهیز کتابخانه های استان های مرزی و کم برخوردار و مدارس ایرانیان خارج از کشور از دیگر طرح هایی است که با مشارکت این دو وزارتخانه تاکنون اجرایی شده است.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که در سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، بن و یارانه کتاب محدود به دانشجویان نشد، توضیح داد: امسال 40 هزار دانش آموز از مدارس مختلف شهرستان های استان های تهران به این نمایشگاه آمده و با بن های اختصاص یافته به آن ها کتاب خریداری کردند هرچند تصمیم گرفته شد علاوه بر حضور آن ها به ارتقای سطح کیفی و کمی کتابخانه های مدارس آن ها نیز کمک کنیم که امروز شاهدیم این کار به فاصله اندکی از پایان نمایشگاه در حال انجام است.

مهدی فیض، معاون پرورشی وزیر آموزش و پرورش ضمن تأکید بر لزوم توجه به کتابخانه های مدارس گفت: متأسفانه وجود فضایی به نام کتابخانه در بسیاری از مدارس و آموزشگاه های ما کم رنگ شده و رو به افول است. نیاز داریم حرفه ای به نام کتابدار در مدرسه را مجدد در دستور کار قرار دهیم. اصولاً یک مؤلفه مهم برای توسعه مدرسه مطلوب، توجه به کتابخانه و کتابدار در مدارس است. در همین راستا آموزش و پرورش اقدام هایی را آغاز کرده و دنبال می کند که از جمله آن می توان به تدوین سیر مطالعاتی پیشنهادی برای دانش آموزان اشاره کرد.

معاون پرورشی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: البته منظور این نیست که در انتخاب کتاب ها دانش آموز با تحمیل و اجبار مواجه شود بلکه بنا داریم برای هر پایه با توجه به اقتضائات آن پایه تحصیلی و در نظر گرفتن روحیات دانش آموز کتاب های مناسب پیشنهاد دهیم. همچنین برگزاری مستمر و مدام مسابقه های کتابخوانی آن هم با اتکا به امکانات و تکنولوژی روز مثل اینترنت و گوشی های هوشمند نیز از جمله برنامه های ما به شمار می آیند.

حسن ازهری، مدیرعامل مؤسسه انتشاراتی منادی تربیت از دیگر سخنرانان این مراسم بود. وی اظهار کرد: مربیان، معلمان و کارشناسان حوزه کتاب مدارس همراه دانش آموزان از سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بازدید کردند. آن ها طی این بازدید کتاب های مورد نیاز خود را انتخاب و سفارش دادند. امروز در راستای طرح تجهیز 1500 کتابخانه مدارس استان تهران و شهرستان های تهران، کتاب های انتخاب شده به مدارس ارسال خواهند شد.

وی توضیح داد: در این طرح، 900 کتابخانه شهرستان های استان تهران و 600 کتابخانه استان تهران به کتاب های جدید تجهیز می شوند. در مرحله بعد، انتظار داریم با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، این طرح را در کتابخانه های کانون های فرهنگی ـ تربیتی اجرا کنیم.

لینک کوتاه: betanews.ir/n/768117

خبر فوق مربوط به رسانه خبرگزاری کتاب می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم