خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:
تراز: یک کارشناس بازار سرمایه نیز با بیان اینکه در ماجرای کنتور‌سازی در باز شدن نماد توسط سازمان بورس کوتاهی صورت گرفت، خواستار روشن شدن تقصیرها در موضوع رسوایی کنتور‌سازی شد. تراز: یک کارشناس بازار سرمایه نیز با بیان اینکه در ماجرای کنتور‌سازی در باز شدن نماد توسط سازمان بورس کوتاهی صورت گرفت، خواستار روشن شدن تقصیرها در موضوع رسوایی کنتور‌سازی شد.

به گزارش تراز ، هامونی مدیر عامل فرابورس با اشاره به اینکه در سال 85 در حد 2 تا 3 میلیون تومان تخلف شد، گفت: از سال 85 تا کنون حتی یک مورد پیش نیامده که همکاران در سازمان بورس و فرابورس و سایر بورس ها بخواهند سوء استفاده کنند.

مدیرعامل فرابورس در برنامه گفت وگوی ویژه خبری در پاسخ به این پرسش که چرا سازمان بورس اجازه می دهد سودهای موهمی و تخیلی پیش بینی اما محقق نشود؟ گفت: در دنیا شرکت ها سودهای خود را پیش بینی و اعلام نمی کنند و از ارائه اطلاعات گمراه کننده آنها جلوگیری و این موضوع توسط تحلیلگران بازار انجام می شود. وی ادامه داد: سایت «تدان» در سازمان بورس راه اندازی شده و تحت نظارت کدال است. شرکت ها اطلاعات واقعی و محقق شده خود را در کدال ارائه می کنند و شرکت های مشاور سرمایه گذاری و تحلیلگران بازار و شرکت های پردازشگر اطلاعات مالی که مجوز دارند موظفند تحلیل و اطلاعات درست را به بازار و سرمایه گذار ارائه کنند. هامونی با اشاره به اینکه این موارد در دستورالعمل های سازمان بورس دیده شده است، اضافه کرد: با جمع بندی نظرات مردم و کانون کارگزاران دستورالعمل افشا، دستورالعمل پذیرش و دستورالعمل معاملات با رویکرد بهبود فرآیند توقف و بازگشایی نمادها قطعاً می تواند صورت گیرد و اصلاح شود. مدیرعامل فرا بورس ایران گفت: فصل ششم قانون بازار سوءاستفاده کنندگان از اطلاعات نهانی و معاملات متکی بر اطلاعات نهانی را جرم دانسته و برای آن مجازات تعیین کرده است.

هامونی با بیان اینکه در ماه گذشته با دو تخلف برخورد شده است، گفت: بحث نماد کنتورسازی در حال پیگیری در دادگاه است و منتظر رأی دادگاه هستیم و پیش از آن نمی توانیم اظهار نظر کنیم.

شاهین چراغی کارشناس بازار سرمایه هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: دستورالعمل های سازمان بورس به اندازه کافی وجود دارد اما باید ببینیم آیا به دستورالعمل ها توجه می شود و آیا با دارندگان اطلاعات نهان برخورد می شود؟ وی افزود: بحث اطلاعات محرمانه به معضلی در بازار سرمایه تبدیل شده است، یعنی گردش اطلاعات پیش از آنکه روی سایت های رسمی سازمان بورس قرار گیرد در میان برخی افراد وجود دارد. چراغی با اشاره به اینکه سازمان بورس باید جزئیات اطلاعات را در اختیار مردم قرار دهد درباره نماد کنتورسازی گفت: در این نماد تخلف توسط سه رکن اتفاق افتاد از جمله اینکه باز شدن نماد توسط سازمان بورس که کوتاهی و بخشی تخلف بود که توسط شرکت های کارگزاری و بخشی توسط کارکنان شرکت های سرمایه گذاری یا کارگزاری یا سازمان یا شرکت بورس انجام شد.
توزیع ناعادلانه اطلاعات در هر بازار سرمایه ای چنان ثروت های بادآورده ای ایجاد می کند که عده ای از همین ثروت ها قدرتی را رقم می زنند تا از رانت های اطلاعاتی ثروت آفرین به شدت حفاظت و حراست کنند، از این رو رسانه ها با انتقاد باید چنان فشاری وارد کنند تا شفافیت اطلاعاتی در عمل جایگزین رانت اطلاعاتی شود.

ورود جدی تر سازمان بازرسی کل کشور به بخش بازار سرمایه یکی از خواسته های 10 میلیون سهامدار بازار سرمایه است زیرا با تمام مکانیسم های موجود نظارتی فعلی اتفاقاتی در بازار سرمایه می افتد که چندان خوشایند نیست و میزان شائبه ها در تالار شیشه ای به شدت افزایش یافته است و باید گفت آنچه در پشت برخی پرده ها وجود دارد را دیگر اهالی تالار شیشه ای متوجه شده اند و باید برای بازگرداندن سرمایه ای به عنوان اعتماد به بازار سرمایه تلاش کرد. اگرچه پیشگیری قطعاً بهتر از درمان است اما گاه در بازار سرمایه اتفاقاتی رقم می خورد که تمامی ارکان بازار در رقم خوردن این اتفاق دخیل هستند، از این رو باید قوه قضائیه و سازمان بازرسی و قضات اطلاعات دقیقی از بازار سرمایه در اختیار داشته باشند و روی شناخت بازار سرمایه به شکل حرفه ای کار کنند تا در اثر بررسی پرونده ها، تخلفات و مفاسد تقصیر هر یک از ارکان و بخش های فعال در بازار سرمایه براساس عدالت کشف شود.

گاه به دلیل پیچیده بودن پرونده هایی که در بازار سرمایه شکل می گیرد برخی اشخاص حقیقی و حقوقی از فرصت استفاده کرده و به پرونده ای که تشکیل می شود با شگردهای حقوقی و مالی به روند بررسی قضایی پرونده جهت می دهند که در آینده طی سلسله گزارش هایی این موضوع را باز می کنیم.
سال 95 به یکباره نماد معاملاتی شرکتی باعنوان کنتور سازی ایران در بازار سرمایه بازگشایی شد و سپس با انتشار اخباری پیرامون قیمت سهم از 2هزار تومان به 8هزار تومان رسید و در نهایت مشخص شد اطلاعاتی که حسابرس معتمد سازمان بورس در رابطه با شرکت کنتور سازی تأیید کرده بود، غیرواقعی بوده است و مجدد نماد بسته شد و عده ای سرمایه گذار که به دعوت و تشویق رئیس دولت یازدهم و همچنین وزیر اقتصاد وارد بازار سرمایه شده بودند سرمایه شان به واسطه توقف نماد بلوکه و با غیرواقعی اعلام شدن اطلاعات شرکت مذکور مبحث سقوط ارزش سهام مطرح شود.
اینکه چرا در سال 95 نماد شرکت کنتور سازی بازگشایی شد یک سؤال بنیادین و مهم برای افکار عمومی است. آیا سازمان بورس اوراق بهادار به عنوان ناظر بر اطلاعات مورد تأیید حسابرس معتمدش اتکا کرده و اقدام به بازگشایی نماد کرده است یا در جریان رشد قیمت سهم از 2 به 8 هزار تومان نماد را متوقف نکرده است یا اینکه در آن برهه زمانی فشارهایی به سازمان بورس برای بازگشایی نماد وارد شده بود یا اینکه موارد دیگری اتفاق افتاده است، اما هر چه که اتفاق افتاده است برای اینکه این رویداد برای صدها شرکت موجود دیگر در بازار سرمایه اتفاق نیفتد، رسوایی عظیم کنتور سازی باید از سوی نهادهایی چون سازمان بازرسی به عنوان یک کیس بررسی شود تا اگر اشکال بنیادینی در بازار سرمایه وجود دارد جهت در امان ماندن سرمایه 10 میلیون سهامدار اصلاح شود.

در این بین بعد از ماجرای کنتور سازی و تأیید اطلاعات این شرکت توسط یک حسابرس خصوصی مورد اطمینان سازمان بورس، افکار عمومی نسبت به جامعه حسابرسی بخش خصوصی بدبین شد، به طوری که سرمایه گذاران بورسی بیشتر رغبت دارند حسابرس شرکتی که سهامش را می خواهند خریداری کنند حسابرس دولتی باشد زیرا در ماجرای کنتور سازی چشم مردم از حسابرسان خصوصی مورد اطمینان سازمان بورس به شدت ترسیده است.

از سوی دیگر سازمان بازرسی کل کشور جا دارد به حوزه کارگزاران بورسی هم ورودی داشته باشد و با رصد معاملات شرکت کنتور سازی به این مهم برسد که در این حوزه انحصاری چه می گذرد و کدام کارگزاری ها و کدام کدهای معاملاتی عمده معاملات کنتور سازی را انجام داده اند و کدام کارگزاری ها و اشخاص حقیقی و حقوقی بیشترین انتفاع را از رشد بی دلیل سهام کنتور سازی داشته اند.

رانت اطلاعاتی در بازار سرمایه یکی از دلایل عقب ماندگی این بازار 50 ساله در برابر بخش بانکی ایران در حوزه تأمین مالی است، این در حالی است که اتفاق کنتور سازی را عده ای کنتور گیت دولت یازدهم عنوان می کنند و براین باورند نقش سازمان بورس در بازگشایی نماد این شرکت و کارگزاران و شرکت های سرمایه گذاری و شرکت بورس و حسابرس باید در این رسوایی عظیم به وضوح مشخص شود.

لینک کوتاه: betanews.ir/n/767549

خبر فوق مربوط به رسانه تراز می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم