کتاب سکه های ماشینی قاجارایران آنتیک
تاریخ دریافت خبر:
بازی تردیدآمیز چین در بازار زغال سنگ چکیده: بهای زغال سنگ در بازارهای جهانی که از نوامبر 2016 تاکنون حدود 35 دلار افت کرده است به نظر می‌رسد در حال ترمیم این روند کاهشی است به‌طوری‌که در مقایسه سالانه قیمت‌های این محصول شاهد رشد 45 درصدی قیمت و در مقیاس ماهانه شاهد رشد 8 درصدی قیمت‌ها هستیم.

به عبارتی بازار در فاصله 4 ماه گذشته توانسته بخشی از افت شدید قیمت زغال سنگ را در فاصله نوامبر تا ژانویه (مطابق نمودار همراه) هضم و تعدیل کند. طبق نمودار در فاصله ژانویه تا 16 ژوئن قیمت هر تن زغال سنگ تقریبا در رقم 80 دلار ثابت مانده است که در مجموع باید به ثبات بازار در این شرایط اذعان کرد. بر اساس آمارهای مرکز ملی آمار چین نیز در ماه گذشته میزان تولید زغال سنگ در این کشور افزایش یافته است اما در سمت دیگر میزان تقاضا هنوز پایین است و این مساله باعث می شود قیمت ها پتانسیل لازم را برای کاهش در ماه های آینده داشته باشند. بررسی های مرکز آمار چین نشان می دهد میزان تولید زغال سنگ در این کشور در ماه گذشته 12/1 درصد در مقایسه با ماه مشابه سال قبل رشد کرده و به 300 میلیون تن رسیده است که حتی در مقایسه با تولید ماه قبل از آن نیز رشد 2/2 درصدی را نشان می دهد.

همچنین در 5 ماه اول سال جاری میزان تولید زغال سنگ این کشور به 1/4 میلیارد تن رسیده که 4/4 درصد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش را نشان می دهد. حال اگر این میزان را با واردات رو به رشد چین مقایسه کنیم باید گفت چین در حال افزایش موجودی زغال سنگ است که این موضوع می تواند توازن بازار را به هم بزند. واردات چین برای زغال سنگ در ماه قبل 22/2 میلیون تن بوده که 16/6 درصد بالاتر از ماه مه 2016 است. کارشناسان معتقدند نتیجه این روند که چین در پیش گرفته افت قیمت در ماه های آتی است که می تواند فصل کم قیمتی را پیش روی این محصول قرار دهد کما اینکه باید این روند ثابت را در بازار زغال سنگ مرهون وضعیت مازاد عرضه در بازار دانست.در این رابطه البته یک اما وجود دارد و آن اینکه با توجه به فصل گرما و مصرف بالای برق، تقاضا برای زغال سنگ می تواند افزایش یابد. از طرفی با توجه به اینکه چین یکی از بزرگ ترین کشورهای مصرف کننده این محصول در جهان است بسیاری از صنایع بزرگ این کشور از جمله پتروشیمی در حال حرکت به سمت استفاده از آن هستند. با این حال اخیرا این دولت تصمیم گرفته به منظور کاهش آلودگی های زیست محیطی میزان مصرف خود از زغال سنگ را کاهش دهد. به همین منظور دولت در تلاش است تا ظرفیت تولید این حامل انرژی را سالانه 150 میلیون تن کاهش دهد و در پایان ماه مه نیز توانست در مجموع 97 میلیون تن از ظرفیت بکاهد. به عبارتی از یک طرف میزان تولید روند رو به رشدی را طی می کند و از طرفی دولت در حال کاهش ظرفیت های تولیدی است.

در این بین نکته جالب توجه آن است که برخلاف روندی که چین در حوزه مصرف زغال سنگ در پیش گرفته است اما در بازارهای جهانی شاهد روندی معکوس در این زمینه هستیم به طوری که میزان مصرف و تولید در سطح جهان در سال گذشته روند کاهشی را پشت سر گذاشته است. گزارش ها نشان می دهند میزان مصرف زغال سنگ در جهان در سال گذشته 1/7 درصد کاهش یافته است و این در حالی است که میزان تولید نیز افت 6/2 درصدی را به ثبت رسانده که بیشترین میزان کاهش مربوط به چین و آمریکا بوده است. مصرف جهانی زغال سنگ بین سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ میلادی به طور میانگین هر سال 1/9 درصد رشد نشان می دهد. همچنین مصرف زغال سنگ در تمامی قاره ها در سال گذشته میلادی به جز آفریقا روند نزولی داشت و در اروپا هم، آلمان بزرگ ترین مصرف کننده زغال سنگ، 4/3 درصد کاهش در این بخش داشت و تقاضای بریتانیا هم 52/5 درصد روند نزولی به خود گرفت که بیشترین درصد را در میان کشورهای بزرگ اقتصادی به خود اختصاص داد. با این حال دو کشور چین و آمریکا محرک کاهش تولید در سال گذشته محسوب می شوند.

با این حال آن طور که آمارها نشان می دهد چین در سال 2017 رویه ای متفاوت را در پیش گرفته است. در بخش مصرف نیز این دو کشور بیشترین اثر را در کاهش مصرف جهانی در سال گذشته بر عهده داشته اند. مصرف زغال سنگ در آمریکا پارسال 8/8 درصد و مصرف چین 1/6 درصد افت کرده اند. کارشناسان جهانی معتقدند یک نکته مهم در زمینه مصرف زغال سنگ وجود دارد و آن حرکت بیشتر جهان به سمت استفاده از گاز به جای این محصول است. افزایش میزان تولید گاز از محل منابع ناشناخته و جدید و افزایش میزان استخراج گاز از منابع سنتی باعث شده تا اتکا به منابع فسیلی همچون زغال سنگ با تردیدهای زیادی روبه رو شود. با اینکه بارها تصمیمات محکمی برای کاهش مصرف سوخت های آلاینده گرفته شده اما هنوز برخی کشورها برای اتخاذ سیاست های سختگیرانه تعلل می کنند. به عنوان مثال میزان مصرف انرژی از منابع تجدیدپذیر سال گذشته 14 درصد رشد کرده است. البته هنوز بسیاری از کشورهای دنیا پیشرفتی در زمینه استفاده از منابع تجدید پذیر تجربه نکرده اند و آمریکا در این زمینه بیشترین اثر را بر معادلات جهانی این نوع از حامل های انرژی بر جای نهاده است و به همین دلیل حداکثر 3/2 درصد از کل انرژی ها به انرژی های تجدیدپذیر تعلق دارد و بر این اساس باید گفت هنوز انرژی های تجدیدپذیر جایگزینی جدی برای سوخت های فسیلی محسوب نمی شوند با این حال گاز طبیعی می تواند تهدیدی جدی برای سوخت هایی همچون زغال سنگ باشد.

در این رابطه وب سایت BP Global که سالانه گزارش آماری انرژی جهان را ارائه می دهد در گزارش اخیر خود از کاهش تولید جهانی زغال سنگ به سه میلیارد و 654 میلیون و 600 هزار تن یعنی به کمترین میزان از سال 1950 خبر داده است. گزارش سالانه BP تحت عنوان بررسی آماری انرژی جهان نشان می دهد که میزان تغییر در بازار جهانی انرژی با افت قیمت گاز طبیعی و منابع تجدیدپذیر همچون باد و خورشید نقش زغال سنگ در تولید برق به طور قابل توجهی کاهش یافته است. از طرفی تولید نفت شیل آمریکا در سال میلادی گذشته کاهش چشمگیری پیدا کرد اما در ماه های اخیر تحت تاثیر افزایش قیمت های نفت، بهبود قوی داشته است. همچنان که رشد تقاضا برای نفت از رشد تولید فراتر می رود، ذخایر نفت جهانی در نیمه دوم سال میلادی جاری به شکل ملموسی کاهش پیدا خواهند کرد و گاز هم شاهد رشد مشابه نفت بوده است. عرضه گاز ارزان تر و فراوان در آمریکا و حرکت چین برای استفاده از خوراک انرژی پاک تر برای نیروگاه هایش به کاهش 1/7 درصدی تقاضا برای زغال سنگ منجر شده که آلاینده ترین سوخت فسیلی است.

تغییرات بهای زغال سنگ

لینک کوتاه: betanews.ir/n/767512

خبر فوق مربوط به رسانه ارانیکو می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم