ایران آنتیک

سالن‌های بیشتر تنوع کمتر

تاریخ دریافت خبر:
سالن‌های بیشتر تنوع کمتر
یکتا تاجیک- روزنامه بهار:
بهار سال گذشته، سینمای ایران اکران خوب و قابل مثالی را بعد از مدت ها تجربه کرد که نتیجه موارد و عوامل متفاوتی بود. بخش مهمی از اکران فصل بهار به اکران نوروز مرتبط است و این زمان طلایی برای بسیاری از سازندگان آثار و سینماگران اهمیت بالایی دارد. وقتی متقاضیان اکران نوروزی برای به دست آوردن این زمان طلایی افزایش می یابند، تب و تاب این فصل از اکران بالا می رود. البته برای این که اکران نوروزی با طعم موفقیت همراه باشد، عوامل بسیاری نیاز است و بررسی این عوامل، راهکارهای موثری برای توسعه اقتصاد صنعت سینما و ارتقای آن خواهد بود.

اکران نوروزی نقطه عطف اکران فصل بهار
اکران نوروزی به دلیل فراغت بیشتر مخاطبان همواره مورد استقبال قرار می گیرد و در چند سال اخیر هم سینمای ایران اکران خوب و قابل توجهی را تجربه کرده و این موفقیت ها، جانی تازه به این صنعت بخشیده است. این اقبال در سال 95 مثال زدنی شد و یک رکورد به یاد ماندنی را در تاریخ سینما ثبت کرد و شوری تازه در این صنعت ایجاد کرد. این شور تازه در تقویت روح امید و ارتقای جامعه سینماگران اثرات ویژه ای داشت و منجر به ساخت فیلم های بیشتر در بخش خصوصی و اتفاقات مثبتی چون گسترش زیر ساخت های سینما می باشد، شده است. توسعه زیر ساخت های سینما از گسترش سالن ها و پردیس ها گرفته تا توجه به جنبه های تبلیغاتی، کمپینی و غیره در جذب مخاطبان بیشتر موثر بوده است و توجه به این مسائل مهم در طی سال های اخیر بیشتر بوده است. این توجه ناشی از درخواست های مردمی و سینماگران و البته بررسی های کارشناسی شده است و همت همگانی مسئولان مختلف در دولت یازدهم نیز این مهم را به نتیجه رساند. اثر این توجه قابل ذکر، هر چند در همین زمان کوتاه نمود داشته است اما در آینده ای نه چندان که فضای شهری مدرن تر و سبک زندگی مردم در سایه جهانی شدن تغییراتی جدی خواهد داشت، بارزتر خواهد بود.

اکران نوروزی سال 96 در گرو فیلم های کمدی
هر ساله پس از اتمام جشنواره فیلم فجر، رقابت بر سر به دست آوردن اکران نوروزی بالا می گیرد و این رقابت امسال مابین فیلم های پر سر و صدایی بود که پیش بینی های متفاوتی را هم به دنبال داشتند. امسال این رقابت بین فیلم های چند فیلم طنز و یک فیلم اجتماعی و دو فیلم مرتبط با دهه 60 بود. این فیلم ها عبارت از «ماجرای نیمروز»، «خوب، بد، جلف»، «یک روز بخصوص»، «سه بیگانه» بودند که در نوبت اول اکران نوروز قرار گرفتند و در ادامه، دو فیلم طنز «نهنگ عنبر؛ سلکشن رویا» و «گشت 2» که پیش بینی می شد اکران موفقی را تجربه کنند نیز به این فهرست اضافه شدند.از این فهرست به نظر می رسید رقابت اصلی و اقبال بیشتر به سوی سه فیلم طنز اکران باشد و پیش بینی می شد که «خوب، بد، جلف» ساخته پیمان قاسمخانی و «گشت 2» ساخته سعید سهیلی موفقیت های بیشتری داشته باشند. همچنین در این فهرست «سه بیگانه» ساخته مهدی مظلومی که از کشور خارج شده بود نیز قرار داشت و در ادامه اکران «نهنگ عنبر؛ سلکشن رویا» ساخته سامان مقدم هم در اکران بهاری قرار گرفت.

«خوب، بد، جلف» که اولین تجربه فیلمسازی پیمان قاسمخانی بود و وام دار موفقیت سریال «پژمان» که چندی پیش در تلویزیون پخش شده بود. این مجموعه، فوتبالیست نه چندان معروف «پژمان جمشیدی» را به چهره ای محبوب تبدیل کرد و داستان این فیلم بعد از شهرت پژمان جمشیدی روایت می شود و این چهره همراه با سام درخشانی درگیر یک تحقیقات پلیسی می شوند و اتفاقات خنده داری را رقم می زنند. پیش بینی می شد این فیلم به دلیل حضور چهره های محبوب و طنز خاص پیمان قاسمخانی فروش بالایی را تجربه کند اما با وجود استقبال تماشاگران از این، در ادامه روند اکران این فیلم «گشت 2» سهیلی بود که گوی رقابت را ربود و در فروش پیش افتاد. «گشت2» سری دوم فیلم «گشت ارشاد 1» بودو این که این فیلم موفق تر از دیگر رقبا شد و حتی با وجود این که به وضوح از فیلم قبلی نیز عقب تر و کم جاذبه تر بود، جای تعجب داشت. شاید موفقیت این فیلم بیش از هر چیز به سابقه فیلم قبلی و چهره های محبوب آن و البته شوخی های خارج از قاعده اش مدیون بود.

پیش بینی های ناموفق اکران
سوای از موفقیت فیلم های کمدی در این ایام، پیش بینی می شد فیلم تحسین شده «ماجرای نیمروز» ساخته محمد حسین مهدویان نیز مورد استقبال قرار بگیرد. این فیلم در طی جشنواره سی و پنجم و بعد از آن از سوی رسانه ها و سینماگران متعدد و همچنین مخاطبان به شدت استقبال شد و از آن به عنوان اثری حرفه ای و نمونه یاد شد. این تحسین ها هر چند در خور این فیلم حرفه ای و تاریخی بود اما در نهایت این فیلم در اکران موفقیتی که انتظار می رفت را به دست نیاورد. با توجه به موضوع فیلم و حساسیت ها، شاید بهتر بود این فیلم در زمان مناسب تری به اکران درآید تا در اکران نوروزی که بیشتر مناسب آثاری با نشاط و فرح بخش هستند، مهجور نماند.

گذشته از این فیلم ها که پیش بینی ها این بود که در اکران موفق باشند، دو فیلم «یک روز بخصوص» ساخته همایون اسعدیان و «آبا جان» ساخته هاتف علیمردانی هم در فهرست اکران نوروزی قرار داشتند و نه تنها فروش خوبی به دست نیاوردند که یکی از آنها شکست قابل توجه اکران نوروز را از آن خود کرد. فیلم اسعدیان که موضوعی اجتماعی و ارائه رشوه و خرید عمل در بیمارستان ها را مطرح می کرد و فیلم «آباجان» هم با وجود ارائه فضایی واقعی و ملموس از سال های 60 و بمباران ها به نظر مناسب این ایام نبودند. در میان فیلم های اکران شده در نوروز تنها ستاره، مصطفی زمانی بود که حتی حضور ستاره ای چون او در «یک روز بخصوص» هم نتوانست اثری بر فروش بگذارد.

چالش اصلی: چینش درست فیلم ها برای اکران
به نظر می رسد تحسین کارشناسان و تماشاگران از یک فیلم از سویی و حضور ستاره ها از سوی دیگر، نمی تواند متضمن اصلی فروش بالا باشد و اکران نوروز بر قاعده های دیگری استوار است که نیاز به واکاوی و کارشناسی ویژه ای دارد تا شاید بتواند این صنعت را نجات بدهد و ارتقای آن را موجب شود. در حالی که پیش بینی ها این بود که از میان این فیلم ها «خوب، بد، جلف» به دلیل طنز بهتر و «ماجرای نیمروز» به دلیل روایتی مستند اما جذاب و استاندارد، موفق و پرفروش تر باشند اما این «گشت 2» بود که موفق این فصل بود.

در نوروز 95 فیلم های «من سالوادور نیستم» به کارگردانی منوچهر هادی، «پنجاه کیلو آلبالو» به کارگردانی مانی حقیقی، «ابد و یک روز» ساخته سعید روستایی، «بادیگارد» از ابراهیم حاتمی کیا، «خشم و هیاهو» به کارگردانی هومن سیدی و «کفش هایم کو» به کارگردانی کیومرث پوراحمد حضور داشتند و «من سالوادور نیستم» و «پنجاه کیلو آلبالو» کمدی بودند و مابقی از «ابد و یک روز» و «بادیگارد» گرفته تا «خشم و هیاهو» و «کفش هایم کو» همگی درام هایی اجتماعی بودند که با استقبال تماشاگران روبه رو شدند. مجموع فروش فیلم ها در نوروز سال پیش 16 میلیارد و 420 میلیون تومان بوده است که یکی از دلایل آن کامل بودن سبد اکران بود. نکته موفقیت آمیز فیلم هادی حضور عطاران بود و فیلم مانی حقیقی هم به خاطر تبلیغات فراگیر ماهواره ای به چشم آمد. «ابد و یک روز» که در جشنواره عنوان بهترین فیلم از نگاه مردمی را داشت، در اکران نوروز مورد توجه قرار گرفت. شاید بنا به تجربه نوروز 95 انتظار می رفت که فیلم «ماجرای نیمروز «و «آباجان» هم همین موفقیت را تکرار کنند که نتیجه از پیش بینی ها دور بود.

حاشیه های اکران فصل بهار
اگر مهم ترین حاشیه سال گذشته، تبلیغات گسترده یک شبکه ماهواره ای برای فیلم های اکران نوروز بود، حاشیه اکران امسال، قاچاق نابه هنگام موفق ترین فیلم سال بود. برخی معتقد بودند یکی از دلایل مهم فروش بالای فیلم ها در نوروز 95 تبلیغات ماهواره ای بوده که البته در طول سال حواشی جدی برای آن فیلم ها ایجاد کرد. از طرفی اعتراض به نمایش «پنجاه کیلو آلبالو» توسط برخی جریان های ارزشی حاشیه مهم اکران نوروزی سال گذشته بود که در نهایت فیلم بعد از سه ماه اکران، توقیف شد.
بیشترین حواشی اکران نوروزی 96 به فیلم «گشت 2» مربوط می شود که با چند حاشیه جدی مواجه شد. اواخر نوروز، سینماهای «گشت 2» بخشی از سردر این فیلم را با کاغذ پوشاندند. در بخش پوشانده شده کلمه ارشاد خط خطی شده بود. گفته می شد این اقدام با دستور اداره نظارت و ارزشیابی انجام شده است. از طرف دیگر از آنجا که این فیلم همسو با اتفاقاتی که در جامعه رخ داده حرف می زند و این حرف ها تا جایی صراحت داشت که باعث شد پای کمیسیون فرهنگی مجلس نیز به میان آید. از طرفی دیگر این فیلم در روزهای نزدیک به پایان اکرانش و درست بعد از کسب پرفروش ترین فیلم تاریخ سینما به طور غیر قانونی وارد شبکه قاچاق شد. هر چند این فیلم روزهای اوج فروشش را پشت سر گذاشته بود اما این مسئله به این فیلم ضربه زد و در ادامه کارگردان اثر به اعتراض از عدم حمایت خانه سینما، کارت خود را به آتش کشید و تصویر آن را در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشت. این مسئله منجر به تعلیق کردن این کارگردان از سوی انجمن کارگردانان شد و از سویی دیگر اقدام جدی تری را از سوی انجمن تهیه کنندگان را موجب شد. به موجب مذاکراتی که این انجمن با صدا و سیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داشت، مسائلی امنیتی برای حفظ آثار در نظر گرفته شد و توافقاتی با نیروهای انتظامی برای حضانت از محصولات فرهنگی از پی گرفته شد.

رعایت تنوع در فیلم ها
شور و هیجان اکران نوروز 96 و در ادامه آن فصل بهار نسبت به سال پیش کمتر بود و در ادامه فصل وقتی «نهنگ عنبر 2» با حضور رضا عطاران که مرد موفق گیشه در طی سال های اخیر بوده است، جانی دوباره به اکران این فصل بخشید اما در نهایت اکران فصل بهار 96 نسبت به سال گذشته ناموفق تر بود. هر چند اکران امسال بنا به گفته های علی سرتیپی، مدیر عامل موسسه «فیلمیران» فروش بالاتری را از آن خود کرده که این وجه به افزایش بهای بلیط سینماها ارتباط داشته است؛ اما باید معترف بود که اکران فصل بهار 96 به نسبت سال گذشته ناموفق بود. این عدم موفقیت شاید بیش از هر چیز به به عدم رعایت تنوع فیلم ها بر می گشت. در فهرست فصل بهار 4 فیلم کمدی با هم رقابت کردند و سوای از رقابت سنگین مابین این فیلم ها، خلایی جدی برای فصل های آینده از وجود فیلم های کمدی را رقم خواهد زد.

بنا بر گزارشی که از سوی مدیر عامل موسسه سینما شهر اعلام شده است آثار سینمایی در سال ۹۵ در مدت مشابه به بیش از ۲۳ میلیارد افزایش پیدا کرد ولی در سال ۹۶ هم تاکنون تقریبا همین رقم از فروش تکرار شده است. رویکرد سینماگران به سمت احداث پردیس های سینمایی و اضافه شدن سالن های بیشتر و افزایش بهای بلیط از جمله اقدامات چشمگیر امسال بوده اند که در نهایت به مانند سال گذشته اثرگذار نبوده است و شاید توجه به چینش درست فیلم ها و تبلیغات فراگیرتر و حمایت تلویزیون از محصولات سینمایی راه کارهای مسلم تر و جواب پس داده تری باشند.