خرید کتاب سکه طلاایران آنتیک
تاریخ دریافت خبر:

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر، علی مویدی ،قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در دیدار با عوامل و دست اندرکاران نمایش «شلتر» گفت: نقش هنر در جهت کاهش آسیب های اجتماعی به ویژه اعتیاد اساسی و بی بدیل است، هنر بازیگری نیز جزو بی بدیل ترین نقش ها در جهت جلوگیری از بروز آسیب های اجتماعی است و اثربخشی و ماندگاری بیشتری هم به دنبال دارد.


وی افزود: نمایش «شلتر» که به صحنه رفت، هر که نمایش را می دید بلافاصله اثربخشی آن را دریافت و به مسئولان این ستاد گزارش می کرد و خوشحالم که امروز در جمع دوستانی هستم که با عزم راسخ، تلاش مضاعف و انگیزه الهی به موضوع اعتیاد و پیامدهای ناشی از آن پرداخته اند، در عصر امروز شاهدیم که فوج فوج از جمعیت دلسوز کشور در راستای هم افزایی و کاهش این پدیده خانمانسوز ما را همراهی می کنند و امیدوارم روزی برسد که جامعه ایرانی- اسلامی شاهد زشتی و پلشتی اعتیاد نباشد.


قائم مقام دبیرکل ستاد ادامه داد: جامعه ما طی سه دهه اخیر کمتر شاهد ورود مقوله هنر به اعتیاد بوده است و شاید اگر زودتر از این زمان هنر به این عرصه وارد می شد، دیگر شاهد صحنه های تلخ در پارک ها و برخی خیابان ها نبودیم.


مویدی بیان داشت: ستاد مبارزه با مواد مخدر در دهه اخیر به ستاد تولید فکر در جهت کاهش آسیب های اجتماعی و چگونگی مدیریت و کاهش اعتیاد تبدیل شده است و در باره موضوعاتی همچون جلوگیری از گرایش دانش آموزان به اعتیاد، کاهش دسترسی مواد در محیط های آموزشی، جمع آوری معتادان از پارک ها و خیابان ها، ارتباط با هنرمندان در جهت تولید آثار هنری، چگونگی مقابله با قاچاقچیان مواد مخدر در مرزبانی ها، مقابله با پولشویی و... چاره اندیشی و سیاست گذاری می کند.


وی افزود: نزدیک به 30 سال است که در عرصه مبارزه با مواد مخدر خدمت گزار جامعه هستم و امروز احساس کردم نقش شما به عنوان نویسنده، کارگردان و بازیگر این نمایش در جامعه از من اثرگذارتر بوده است.


مویدی با بیان اینکه هنر و سینما جزو دغدغه های اصلی وزیر کشور و دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر است، گفت: تاکید دکتر رحمانی فضلی بر استفاده از ظرفیت هنر در جهت کاهش آسیب های اجتماعی است و معتقد است هر جا از هنر در جامعه در راستای مبارزه با آسیب های اجتماعی به درستی استفاده شود، آن جامعه با عوارض کمتری از آسیب های اجتماعی روبرو خواهد شد.


وی ادامه داد: در جلسه اخیر شورای اجتماعی کشور که به ریاست رییس جمهور برگزار شد، دکتر روحانی اعلام کرد که از بعد از ورود رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) به حوزه آسیب های اجتماعی، بیش از گذشته به موضوع اعتیاد توجه شده است و رویکرد اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر توانسته موفق عمل کند، وی همچنین بر استفاده از هنر و سینما در جهت پیشگیری از اعتیاد و ایجاد نشاط اجتماعی در کشور تاکید داشت.


قائم مقام دبیرکل ستاد ادامه داد: امروزه باید تلاش کنیم که تهدیدات اجتماعی را با هنر و سینما به حداقل برسانیم و آگاهیم که اهالی فرهنگ و هنر در حوزه پیشگیری از اعتیاد بسیار اثرگذار خواهند بود.


مویدی بیان داشت: کار شما، از اقتدار موشکی ایران که بر سر تروریست ها فرود آمد و موجب غرور ایرانیان شد، کمتر نیست، شما با پرداختن به موضوع اعتیاد و اجرای آن به روی صحنه، موجب جلوگیری از بروز اعتیاد در بسیاری از افراد می شوید و این بسیار ارزشمند است.


کالاهای تولیدی بهبودیافتگان بسیار باکیفیت است
دکتر پرویز افشار، معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد نیز گفت: اعتیاد درد مشترک همه جوامع بشری است و در جامعه ما نیز پیامدهایی ناگواری را داشته است و امیدوارم کسی تجربه مصرف مواد مخدر پیدا نکند چرا که درمان آن بسیار سخت است و ماندن در بهبودی به مراتب سخت تر و معتقدم ترک اعتیاد نیازمند همت والایی است و همت این افراد از کسانی که یک بار هم مصرف مواد مخدر نداشته اند، بسیار بالاتر است.


وی با بیان اینکه کالاهایی که بهبودیافتگان تولید می کنند همچون صنایع دستی کیفیت بسیار بالایی حتی از جامعه عادی و سالم است، گفت: با این شناخت، ما آماده ایم برای کسانیکه به صیانت رسیده اند فرصت هایی را فراهم کنیم، لذا اگر در طول مراودات خود با اینگونه افراد برخوردی داشتید، به ستاد معرفی کنید تا آنان را به NGOها ارتباط دهیم و مهارت های حرفه آموزی، توانمندسازی و تسهیلات به آنان ارائه شود تا خودشان بتوانند همچون دیگر بهبودیافتگان کسب درآمد کنند.


این مقام مسئول در ستاد بعد از شنیدن سخنان برخی بازیگران این مجموعه و بیان دردها و مشکلات آنان گفت: تعدادی از دوستان تجارب موفق و تعدادی هم تجارب ناموفقی داشتند که باید گفت، لغزش جزو ذات اعتیاد است و اعتیاد بیماری همراه با لغزش های مختلفی است، بنابراین این امر نباید شما را از صیانت و ادامه راه ناامید و دلسرد کند.


نمایش «شلتر» بسیار اثرگذار است
همچنین فرزین رحیم نظری مدیرکل روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر در این نشست گفت: تئاتر به صورت زنده اجرا می شود و کار بسیار سختی است، نمایش «شلتر» را دیدم و برای من بسیار اثرگذار بود، نمایشی که تا مدت ها ذهن مخاطب را به خود درگیر می کند.


وی با بیان اینکه اعتیاد آسیبی است که نه تنها فرد معتاد را درگیر می کند بلکه خانواده و جامعه را هم دچار آسیب های دیگر می کند، گفت: نگرش درباره این موضوع و بیان آن به مردم جامعه از طریق هنر اقدامی بسیار ارزنده و درخور تحسین است که در همین جا از مجموعه عوامل این نمایش که به این موضوع مهم پرداخته اند، کمال تشکر را دارم.


رحیم نظری بیان داشت: از آثار هنری که در قالب فیلم، تئاتر، موسیقی، تله فیلم و... با موضوع اعتیاد ساخته شود و اثرگذاری بسیاری داشته باشد، در حد بضاعت حمایت خواهیم کرد.


«شلتر» نتیجه بیش از ۱۰۰ فیلم و بیش از ۲ هزار ساعت مصاحبه است
امین میری کارگردان نمایش «شلتر» نیز گفت: با تیمی متشکل از 50 نفر برای این نمایش که دو سال تحقیق و پژوهش و مصاحبه با زنان و دختران کارتون خواب وبی پناه انجام شده است؛ نمایش را به روی صحنه بردم. حتی تعدادی از دوستان در بین ما هستند که به بهبودی رسیده اند و در این نمایش ما را همراهی می کنند.


وی افزود: نمایش «شلتر» درباره آدم هایی است که در گذشته خود روزهای تلخ و بسیار عجیب کارتن خوابی را تجربه کردند اما این بار با حضور روی صحنه به صورت کاملا مستند و واقعی همراه با بازیگران نمایش از اتفاقات تلخی که در گذشته آنها پیش آمده با تماشاگران حرف می زنند.


کارگردان نمایش «شلتر» اظهار داشت: این نمایش بر اساس تحقیقات فراوانی که از فروردین ماه سال گذشته آغاز شد، روی صحنه شکل اجرایی گرفته و حاصل مصاحبه با ۴۹ کاراکتری است که روزگاری در بدترین شرایط و در مناطقی چون دروازه غار تهران کارتن خواب بودند.


میری بیان داشت: این نمایش نتیجه بیش از ۲ هزار ساعت مصاحبه است که حرف های جدیدی برای گفتن دارد و مخاطبان را به تفکراتی وا دارد که نیاز امروز اوست. به همین جهت من و گروه اجرایی تلاش کردیم تا اثری را به تماشاگر تئاتر شهر نشان دهیم که شاید دیدنش با دیگر نمایش ها متفاوت باشد.


وی گفت: خوشحالم که این نمایش مورد توجه ستاد مبارزه با مواد مخدر قرار گرفته است،؛ چرا که تنها ارگانی که ما برای حمایت نرفتیم اما مورد حمایتش قرار گرفتیم، این ستاد بود و این در حالیست که برای دریافت کمک و حمایت به سراغ برخی سازمان ها رفتیم اما با وجود وعده و قول هایی که به ما دادند، نتیجه ای عایدمان نشد و امیدوارم این نمایش را بتوانیم در مقابل دیدگان رییس جمهور، وزیرا و مسئولان عالی رتبه نظام به روی صحنه ببریم.


نویسندگی نمایش "شلتر" 6 ماه طول کشید
ساناز بیان نویسنده نمایش «شلتر» با بیان اینکه «شلتر»، حاصل مصاحبه های حضوری امین میری با شخصیت های واقعی بود، گفت: اوایل تابستان سال گذشته میری درباره این نمایش با من صحبت کرد و تحقیقات را به من داد. در آن زمان آمادگی این کار را نداشتم چون چشمم مشکلی داشت که نباید مدت طولانی به مانیتور نگاه می کردم البته این مشکل هنوز وجود دارد و فرصت نداشتم درمان لازم را انجام دهم.


وی افزود: نتوانستم این کار را رد کنم چون بسیار به دغدغه های من نزدیک بود. در نتیجه فایل های صوتی بسیار زیادی در این زمینه گرفته شده بود که به مرور پیاده می شدند و در اختیار من قرار می گرفتند. این تحقیقات، شامل مصاحبه ها و تحقیقات میدانی، حدود 7 هزار صفحه بود و خواندن این گزارش ها 6 ماه به طول انجامید.


بیان ادامه داد: امین میری و گروهش حدود دوسال با این شخصیت ها زندگی کرده بودند. علاوه بر این گزارش هایی که در دست داشتم، با چند جامعه شناس و روان شناس صحبت کردم. همچنین شروع به مطالعه جدی در این حوزه کردم. این تحقیقات بسیار طول کشید.


گفتنی است؛ نمایش «شلتر» نوشته ساناز بیان، کارگردانی امین میری و تهیه کنندگی سجاد افشاریان از روز 25 بهمن ماه 95 در تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر به صحنه رفته بود و 18 فروردین ماه امسال در میان استقبال قابل توجه مخاطبان به اجرای خود پایان داد.

پایان پیام/35
ضمیمه :

لینک کوتاه: betanews.ir/n/767473

خبر فوق مربوط به رسانه شبستان می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم