خرید کتاب سکه طلاایران آنتیک
تاریخ دریافت خبر:
اژه ایمحسنی اژه‌ای گفت: از وزات اطلاعات، سپاه، نیروی انتظامی، دستگاه قضایی و بسیج به منظور حفظ امنیت کشور تشکر می‌کنم.

به گزارش «قدس آنلاین»، سخنگوی قوه قضاییه در یکصد و چهاردهمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه به سوالات خبرنگاران دربارهٔ مهمترین رخدادهای قضایی و روند رسیدگی به پرونده‌های قضایی پاسخ می‌دهد.

در ابتدای این نشست، غلامحسین محسنی اژه‌ای گفت: از وزات اطلاعات، سپاه، نیروی انتظامی، دستگاه قضایی و بسیج به منظور حفظ امنیت کشور تشکر می‌کنم. از سپاه پاسداران هم بابت اینکه اقدامات مؤثر خود را در برابر تروریست‌ها به موقع انجام دادند و پرتاب موشک مقر تکفیری‌ها را انهدام کردند، تشکر ویژه دارم.

وی با گرامیداشت هفته قوه قضائیه، اظهار داشت: هفته قوه قضائیه هر سال از اول تیر آغاز و تا روز شهادت هفتاد و تن از یاران انقلاب و شهید بهشتی ادامه دارد. هفته قوه قضائیه فرصتی برای مرور عملکرد دستگاه قضا و سخن گفتن با مردم است.

محسنی اژه‌ای تصریح کرد: هفته قوه قصاییه در سال جاری مصادف با روز قدس و عید فطر است به همین دلیل برخی از روزهای ان پس از روز قوه قضائیه گرامیداشته می‌شود.

سخنگوی دستگه قضا، به عناوین روزهای هفته قوه قضائیه اشاره و تصریح کرد: قوه قضائیه و اهمیت امنیت همه‌جانبه، قوه قضائیه و همکاری با سایر قوا برای مبارزه با مظاهر فساد، قوه قضائیه و اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید و اشتعال، قوه قضائیه و خدمت آسان تر به مردم، قوه قضایی و تجدید بیعت با آرمان‌های امام راحل، قوه قضائیه و بصیرت انقلابی، قوه قضائیه و تجلیل از شهدا عناوین انتخابی برای روزهای هفته قوه قضائیه است؛ و افزود: سوم تیر مسئولان قضایی در مرقد امام راحل حضور می‌یابند. روز نهم تیر حضور همه روسای دادگستدی‌ها و مسئولان قضایی در نماز جمعه و سخنرانی در خطبه‌ها را شاهد خواهیم بود و روز یازدهم تیر هم نشست سراسری با حضور مسئولان عالی کشوری و لشکری برگزار می‌شود.

محسنی اژه‌ای به دیدار مسئولان قضایی با رهبر انقلاب اشاره و تصریح کرد: این دیدار روز دوازدهم تیر انجام می‌شود. رئیس قوه قضائیه هم روز چهاردهم تیر ماه با مردم از طریق رسانه ملی صحبت می‌کند.

تشدید نظات بر دادسراها

سخنگوی قوه قضائیه به تخصصی شدن رسیدگی به پرونده‌های قضایی و کیفری اشاره و تصریح کرد: خواست مردم تخصصی شدن رسیدگی بود به همین منظور تلاش شد شعبات تخصصی شدند. در این زمینه مسائل مربوط به کشتیرانی، محیط زیست، قاچاق و امور مالی و بانکی در مجمتع‌های تخصصی و شعبات تخصصی رسیدگی شدند.

وی با اشاره به تشدید نظارت بر دادسراها خبر داد و گفت: دادستان کل در سال گذشته نظارت خود بر ضابطین و دادسراها را افزایش دادند علاوه بر این شاهد افزایش نظارت بر دیوان عالی بودیم.

محسنی اژه‌ای افزود: به صورت مخفیانه و آشکار، نظارت‌های چند جانبه از سوی دادسرای انتظامی قضات انجام شد که نتیجه آن، بازداشت ۵۰قاضی، کارمند و وکیل و همچنین بازداشت ۱۸۵دلال که خود را منتسب به قوه قضائیه می‌دانستند، بود.

برنامه قوه قضائیه برای کاهش هزینه‌های زمانی و مالی مردم

سخنگوی دستگاه فضا به تسهیل کارهای قضایی مردم اشاره و تصریح کرد: رفت و آمد مردم به کلان شهرها هزینه زمانی و مالی به دنبال دارد از این سو، قوه قضائیه کاهش هزینه‌های زمانی و مالی مردم را در برنامه داشت که در همین زمینه سال گذشته طرح الکترونیکی شدن ابلاع‌های قضایی انجام شد.

محسنی اژه‌ای به ثبت الکترونیک اشاره و تصریح کرد: طبق گزارش این سازمان بیش از ۹۲ درصد از خدمات ثبتی که در سال گذشته به مردم ارائه شد، الکترونیکی انجام شده بود. برخی از استعلام‌ها هم با الکترونیکی شدن کمتر از ۴۸ساعت زمان برد.

وی افزود: بیش از ۱۲میلیون سند هم الکترونیکی به ثبت رسید.

معاون اول قوه قضائیه به حذف دفاتر املاک دستی در سازمان ثبت اسناد هم اشاره و تصریح کرد: ممکن بود در این دفاتر دستی، دقت لازم انجام نشود و گرفتاری‌هایی را برای مردم رقم می‌زد به همین منظور، دفاتر نوشتاری حذف شد و همه امور الکترونیکی شد.

اجرای برنامه ملی و ۱۳۲۹برنامه استانی برای پیشگیری از جرم

سخنگوی دستگاه قضا با تأکید بر اهمیت پیشگیری از وقوع جرم، گفت: در سال گذشته، ۱۸۶برنامه ملی و ۱۳۲۹برنامه استانی توسط معاونت پیشگیری با محوریت پیشگیری از جرم اجرا شد.

وی از کاهش ۹ درصدی ورودی پرونده‌های خانواده خبرداد و گفت: توقف نرخ رشد طلاق توافقی، کاهش یک درصدی این نوع از طلاق‌ها را هم شاهد بودیم. ۵۷ درصد از دادخواست‌های نفقه هم در سال ۹۵نسبت به سال ۹۴کاهش داشت.

وی افزود: ۸ درصد صلح و سازش زوجین در خود دادگاه‌ها در سال گذشته افزایش داشته است.

کاهش ۴ درصدی پرونده‌های سرقت

محسنی اژه‌ای از کاهش ۴درصدی پرونده‌های سرقت نیز خبر داد و گفت: ۸۶۰۰ پرونده هم در رابطه با مواد مخدر نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

معاون اول قوه قضائیه از ضرورت پیگیری مسائل مربوط به زندان‌ها خبر داد و گفت: در رابطه با زندان‌ها مشکلاتی را در راستای کمبود نیروی انسانی، بودجه و فضای زندان داریم. قرار بود اردوگاه‌های مواد مخدر از سوی دولت احداث شود که این امر محقق نشد.

محسنی اژه‌ای با اشاره به سیاست حبس‌زدایی، گفت: تا آنجایی که قانون اجازه بدهد و حبس ضرورت نداشته باشد، احکام جایگزین مجازات حبس صادر شده و می‌شود.

وی در خصوص عفوهای سال گذشته نیز توضیح داد و گفت: سال گذشته شاهد عفو ۳۹هزار و ۷۹۱ مورد بودیم که این موارد شامل جرائم سنگین نمی‌شد. در برخی از موارد ناظرین زندان رفتار خوب زندانی را دیده و گزارش می‌کردند. البته این مقدار به معنای آزادی از زندان نیست چرا که در برخی از موارد شاهد عفو در مجازات‌ها از جمله شلاق بودیم.

وی در خصوص بخشنامه اخیر رئیس قوه قضائیه در رابطه با مرخصی‌های ماه مبارک رمضان گفت: از تمام زندانیانی که مشمول این بخشنامه شدند می‌خواهیم در روز موعد به زندان بازگشته و غیبت نداشته باشند چرا که برای موارد بعدی دچار مشکل می‌شوند.

وی افزود: در سال گذشته بیش از ۱۵ هزار نفر از آزادی مشروط استفاده کردند.

این خبر تکمیل می‌شود…

لینک کوتاه: betanews.ir/n/767366

خبر فوق مربوط به رسانه قدس آنلاین می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم