خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:
فرهنگ > میراث و تمدن - محمد باریکانی:
طرح جامع حفاظت شهری برای نخستین بار در کشور در بافت تاریخی شیراز با حمایت وزارت راه‌وشهرسازی کشور، شرکت عمران و بهسازی، سازمان میراث فرهنگی کشور و پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و با همکاری یک گروه ایتالیایی در پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی شیراز در حال انجام است.

حفاظت از بافت تاریخی شیراز پس از آن جدی شد که به بهانه ایجاد راه دسترسی به حرم مطهر شاهچراغ، عده ای بدون مشورت با سازمان میراث فرهنگی در اواخر شهریورماه سال93 و شبانه به بافت تاریخی شیراز رفتند و با لودر و بولدوزر خانه های تاریخی این بافت را که قدمت برخی از آنها به دوره ایلخانی و قاجار می رسید، تخریب کردند.

ساکنان بافت تاریخی شیراز و دوستداران میراث فرهنگی این شهر نیز همان زمان در اعتراض به تخریب بافت تاریخی شیراز در برابر بولدوزرهای اعزام شده برای تخریب بناهای واقع در این بافت تاریخی ارزشمند خوابیدند تا جلوی تعرض به بافت تاریخی شیراز را در محله اسکندری بگیرند. ساکنان شهر شیراز توانستند با این اقدام بخشی از خانه تاریخی پورنواب، متعلق به اواخر دوره زندیه و اوایل دوره قاجاریه را از تخریب کامل توسط بولدوزرها نجات بدهند. تخریب کنندگان نیز که بدون مجوز سازمان میراث فرهنگی اقدام به تخریب بافت تاریخی کرده بودند با چماق به جان مردم افتادند و آنها را کتک زدند.

مسعود سلطانی فر، رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور که اکنون وزارت ورزش و جوانان را عهده دار است، همان زمان با رسانه ای شدن ماجرا در نامه ای فوری به دفتر مقام معظم رهبری، وزیر کشور، وزیر مسکن و شهرسازی، دادستان کل کشور، استاندار فارس و تولیت آستان حرم احمدبن موسی(ع) خواست تا دستور توقف فوری تخریب بافت تاریخی شیراز صادر شود.

هیأت ویژه سازمان میراث فرهنگی نیز به منظور بررسی خسارت های ناشی از تخریب شبانه بافت تاریخی شیراز به آن شهر اعزام شدند و همان زمان امید غنمی، معاون حقوقی وقت سازمان میراث فرهنگی، به همشهری گفت که این سازمان انتظار این را نداشت که شهرداری، وزارت راه و مسکن و شهرسازی و متولی شاهچراغ اقدامات تخریبی مغایر با ضوابط سازمان میراث فرهنگی را در بافت تاریخی شیراز انجام بدهند و از تخریب کنندگان شکایت کرد.

مشاهدات همشهری از بافت تاریخی شیراز در جوار آستان مقدس شاهچراغ(ع) بیانگر آن بود که بخش زیادی از بافت تاریخی شیراز بدون توجه به تاریخی بودن برخی بناها به طور کامل با خاک یکسان شد.
سیاوش صابری، مدیرکل حفظ و احیای بناها و محوطه های تاریخی نیز که به شیراز رفته بود و پس از پیگیری هایش درخصوص حفاظت از این بافت تاریخی و مقابله با تخریبگران این بافت ناچار به کناره گیری شد به همشهری گفته بود که 2شکایت از شهرداری شیراز و وزارت راه، مسکن و شهرسازی به دلیل تخریب بافت تاریخی شیراز تنظیم شد چون اگر با سازمان میراث فرهنگی هماهنگ شده بود هیچ گاه این تخریب اتفاق نمی افتاد و معبر 5 متری برای دسترسی به حرم شاهچراغ(ع) در بافت تاریخی شیراز به 20متر نمی رسید.

اکنون با گذشت بیش از 2سال از این اتفاق حسین عباسی مهر، سرپرست میراث فرهنگی شهر تاریخی شیراز به معاونت میراث فرهنگی گفته است که طرح جامع حفاظت شهری برای نخستین بار در کشور در بافت تاریخی شیراز با حمایت وزارت راه و شهرسازی کشور، شرکت عمران و بهسازی، سازمان میراث فرهنگی کشور و پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و با همکاری یک گروه ایتالیایی به سرپرستی پروفسور یوکا یوکیلتو، دکتر آذر سهیل و دکتر کارلو چزاری در پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی شیراز در حال انجام است.

او اعلام کرد: در مرحله اول این طرح که شامل مستندنگاری و برداشت میدانی است بیش از 6هزارو700 بنا از مجموع حدود 12هزار بنای بافت 357هکتاری شهر تاریخی شیراز مستندنگاری شده است. وی گفت: هم اکنون برداشت اطلاعات از تک تک بناها در زمینه های مختلف از قبیل خصوصیات معماری، وضعیت حفاظتی و کالبدی، وضعیت اجتماعی و اقتصادی خانوار و... آغاز شده است که با توجه به پیشرفت بیش از 60درصدی بخش مستندنگاری انتظار می رود این مرحله تا حداکثر 2 ماه دیگر پایان یافته و در 6ماه آینده، طرح پیشنهادی ایتالیا اجرا شود.

آنطور که عباسی مهر گفته است، فاز اول ضوابط و دستورالعمل های اضطراری جهت مداخلات در بافت تاریخی بهمن ماه گذشته، توسط تیم ایتالیایی به سازمان میراث فرهنگی کشور و وزارت راه و شهرسازی صورت گرفته است که ضوابط نهایی پس از پایان عملیات برداشت ارائه می شود. اقدامات اخیر در حفاظت و صیانت از بافت تاریخی ارزشمند شیراز اگرچه با اندکی تأخیر انجام شده است، اما می تواند گام مهمی در حفاظت از بناهای تاریخی این بافت و جلوگیری از تخریب بیشتر باشد.

لینک کوتاه: betanews.ir/n/767145

خبر فوق مربوط به رسانه همشهری آنلاین می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم