خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:
صندوق پس انداز یکم تعداد سپرده‌گذاران صندوق «یکم» در کل شهرها در یک‌سال منتهی به خرداد امسال، ۲۰۰ درصد افزایش یافت و ماهانه به‌طور متوسط حدود ۱۳ هزار «خانه‌اولی» در صندوق ثبت‌نام کردند.

به گزارش «نسیم آنلاین» تعداد سپرده گذاران صندوق «یکم» در کل شهرها در یک سال منتهی به خرداد امسال، 200 درصد افزایش یافت و ماهانه به طور متوسط حدود 13 هزار «خانه اولی» در صندوق ثبت نام کردند. با این حال، «کسری قابل توجه» در آورده نقدی سپرده گذاران –عدم رعایت کف پس انداز - مدت سپرده گذاری را از یک سال به 18 ماه افزایش داده و «تاخیر» در اصابت وام «یکم» به بازار معاملات ملک را رقم زده است. ورود خانه اولی ها به بازار از نیمه 96 محسوس می شود. رونق با اهرم وام یکم نیازمند تنظیم ضوابط صندوق با توان سپرده گذاری است.

رفتار «خانه اولی» ها در بازار مسکن با دستیابی به کارنامه 24 ماهه صندوق پس انداز «یکم»، از دو زاویه «انتظارات تقاضای مصرفی نسبت به آینده قیمت ها» و «شرط رونق معاملات ملک در سال 96» رمزگشایی شد. بررسی ها درباره محصول دو سال فعالیت صندوق پس انداز مسکن «یکم» در نظام تامین مالی مصرفی ترین نوع تقاضای مسکن، نشان می دهد به رغم استقبال فراتر از ظرفیت صندوق یکم از سوی «خانه اولی» ها برای ثبت نام و سپرده گذاری در صندوق، در حال حاضر «خروجی کار» که به شکل پرداخت تسهیلات به سپرده گذاران بروز پیدا کرده است، از عدم تحقق هدف تعیین شده برای «رشد معاملات مصرفی با اهرم وام یکم» حکایت دارد.
صندوق پس انداز مسکن «یکم»، 18 خرداد 94 با هدف تامین مالی موثر زوج های فاقد سابقه مالکیت –خانه اولی ها- فعالیت خود را آغاز کرد و مقرر شد این گروه از تقاضای مصرفی پس از پشت سر گذاشتن یک دوره 12 ماهه سپرده گذاری، با دریافت بالاترین سقف وام خرید مسکن –نسبت به سایر تسهیلات موجود- توان کافی برای ورود به بازار معاملات را پیدا کرده و در نهایت، امکان رونق خرید و فروش آپارتمان به صورت تضمین «ورود تدریجی حجم مشخصی از تقاضای مصرفی در هر ماه به بازار ملک» فراهم شود. به بیان دیگر، هدف اولیه از ایجاد صندوق «یکم»، سازماندهی تقاضای مصرفی در قالب سپرده گذاری یکساله برای ورود تدریجی به بازار خرید آپارتمان و هدف دوم رونق بخشی به معاملات از طریق تحریک تقاضای کاملا مصرفی بدون تحریک قیمت مسکن تعریف شد.
هم اکنون اگر چه ورود خانه اولی ها به صندوق پس انداز مسکن «یکم»، در بالاترین حد ممکن در مقایسه با ظرفیت پیش بینی شده ثبت نام ماهانه قرار دارد اما تاکنون در هر ماه، حدود 10 درصد سپرده گذاران در پایان مدت معین سپرده گذاری، موفق به دریافت تسهیلات و خرید آپارتمان مدنظر خود شده اند. این دو عملکرد متضاد در ورودی و خروجی صندوق «یکم»، مشخص می کند: اگر چه هدف اولیه تحقق پیدا کرده اما هدف نهایی که باید مطابق آن، اثر فعالیت صندوق به شکل رونق معاملات مصرفی در بازار ملک بروز پیدا کند، علایم آن تا کنون رویت نشده است.
اطلاعات مربوط به پرداخت تسهیلات خرید مسکن «یکم» به عنوان خروجی صندوق پس انداز مسکن «یکم» نشان می دهد یک عامل مالی در فرآیند سپرده گذاری خانه اولی ها در صندوق «یکم» که با توان اقتصادی اولیه این گروه از متقاضیان مسکن ارتباط مستقیم و تنگاتنگی دارد، سبب شده، جریان پرداخت تسهیلات به جای آنکه نقش «اهرم بالابرنده» حجم معاملات مصرفی آپارتمان در شهرها را بازی کند، صرفا نوعی «تلنگر» به بازار ملک در مسیر پیش رونق وارد کند.
گزارشها از اطلاعات آماری مربوط به ورودی و خروجی صندوق پس انداز مسکن «یکم» براساس تعداد سپرده گذاران و حجم پرداخت تسهیلات خرید حاکی است طی یک سال 95، تحت تاثیر جهش ثبت نام خانه اولی ها در صندوق «یکم» برای دستیابی مدت دار به جذاب ترین وام خرید مسکن –بالاترین سقف تسهیلات و ارزان ترین نوع وام بانکی- ماهانه به طور متوسط 12 هزار و 800 زوج فاقد مسکن یا مجرد در آستانه ازدواج، در صندوق سپرده گذاری انجام دادند اما طی دو ماه اخیر که مطابق فرمول پس انداز، موعد پرداخت تسهیلات به بخشی از ثبت نام کننده های سال 95 فراهم شده بود، به ترتیب، کمتر از 400 نفر و نزدیک به 700 نفر از سپرده گذاران، موفق به دریافت وام خرید خود شدند. فروردین و اردیبهشت سال گذشته، حدود 5 هزار نفر در هر ماه، وارد صندوق پس انداز مسکن «یکم» شدند و انتظار می رفت در دو ماه اول امسال، همین حجم تقاضای قطعی با دریافت تسهیلات در شهرها، حجم معاملات خرید آپارتمان در کل کشور را حدود 10 درصد افزایش دهند. اما آنچه در عمل مشاهده می شود، خروج قطعی یک نفر از هر 10 نفر سپرده گذار صندوق «یکم» به سمت بازار خرید واحد مسکونی است به این معنا که حدود 90 درصد از خانه اولی های سپرده گذار، به رغم اتمام فرآیند یکساله پس انداز در صندوق، هنوز موفق به دریافت تسهیلات و ورود به بازار معاملات ملک نشده اند.

لینک کوتاه: betanews.ir/n/767106

خبر فوق مربوط به رسانه نسیم می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم