خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:
تراز: شاخص کل بورس در ادامه ریزش ادامه‌دار خویش در روزهای اخیر روز گذشته نیز با افت اشخص مواجه بودشاید بتوان گفت اصلی‌ترین علت ریزش شاخص بورس طی روزهای اخیرعدم شفافیت آینده شرکت‌ها در مورد درآمدها و هزینه‌های آنها اعلام کرد. تراز: شاخص کل بورس در ادامه ریزش ادامه‌دار خویش در روزهای اخیر روز گذشته نیز با افت اشخص مواجه بودشاید بتوان گفت اصلی‌ترین علت ریزش شاخص بورس طی روزهای اخیرعدم شفافیت آینده شرکت‌ها در مورد درآمدها و هزینه‌های آنها اعلام کرد.

به گزارش تراز ، شاخص کل بورس تهران در ادامه ریزش روزهای اخیر، روز گذشته با افت 131 واحدی (معادل 16/ 0 درصد) مواجه شد. طی هفته های اخیر ریزش شدید ارزش معاملات به سطوح کمتر از 80 میلیارد تومان، به سیطره یک فضای رکودی در بازار سهام انجامیده است. از سوی دیگر کاهش تقاضای سهام و همچنین عرضه های کم جان در این بازار، فاصله قیمت های خرید و فروش را افزایش داده است. به نظر می رسد روند اصلاح قیمت سهام و رکود فعلی در بازار منجر به تشدید فضای تردید میان سهامداران شده است. اما اینکه این فضا در ادامه به چه سمتی پیش رود، بستگی به شرایط پیرامون بازار سهام دارد. با این حال کارشناسان با در نظر گرفتن شرایط و متغیرهای مختلف دو سناریوی متفاوت را برای ادامه مسیر بورس ترسیم می کنند.

سناریوی اول. این سناریو برمبنای تشدید فضای تردید کنونی و به دنبال آن خستگی سهامداران و افزایش ریسک بازار مطرح می شود. به دنبال خستگی و فرسایش سهامداران، تشدید فشار فروش و خروج سهامداران از بسیاری از نمادها محتمل است. بر همین اساس طبیعی است که با تداوم ریزش شدید قیمت ها، کف های جدید شناسایی شوند و تقاضا در بازار شکل بگیرد.

سناریوی دوم. این سناریو به تداوم فضای تردید تاکید دارد و چرخش آن را منوط به ایجاد محرک های بیرونی می داند. با توجه به اینکه در شرایط کنونی و در کوتاه مدت به وجود آمدن محرک جدی در فضای اقتصاد داخلی ودیگر موارد از جمله بازارهای جهانی بعید به نظر می رسد، احتمال وقوع این سناریو کمتر از سناریوی اول ارزیابی می شود.

بورس تهران روز گذشته در ادامه افت روزهای اخیر با ریزش 131 واحدی شاخص کل به کار خود پایان داد و در کانال 78 هزار واحدی پایدار ماند. در روند معاملات روز گذشته نکته قابل توجه درخصوص کاهش ارزش و حجم معاملات بود. موضوعی که در خلال روند اصلاحی قیمت ها در هفته های گذشته به کرات مشاهده شده است. بررسی دادوستدهای بسیاری از نمادهای فعال در بازار سهام حاکی از آن است که با وجود ریزش قیمت ها، بازار شاهد فشار فروش یا صف خرید در این سهم ها نیست. این موضوع که از رکود فعلی موجود در بازار سهام نشات گرفته است، باعث می شود که سهم ها در سمت فروش توانایی رسیدن به حجم مبنا را نداشته باشند و این افت در دامنه یک تا 3 درصد باقی بماند. به عبارت دیگر سهامداران در جو کنونی عمدتا دچار تردید در انتخاب مکانیسم معامله در بورس هستند. از ین رو تحت تاثیر شرایط به وجود آمده فعالیت در سمت خرید و فروش برای این معامله گران تا حد زیادی دشوار شده است.

فاز تردید میان سهامداران و رکود در معاملات، بزرگ ترین مشخصه این روزهای بازار سهام کشور است. این احتمال وجود دارد که تداوم این روند جذابیت بورس نزد سرمایه گذاران را کاهش دهد و آنها را از داد وستد در بورس خسته کند. تداوم روند تردید می تواند منجر به ایجاد هراس میان سهامداران شود؛ هراسی که ناشی از طولانی شدن فضای فعلی و ابهام در چشم انداز آینده بازار سهام است. برای توضیح بیشتر باید گفت با فرض اینکه فضای رکودی فعلی معاملات سهام ادامه یابد، این سوال میان سهامداران شکل می گیرد که چه ریسک هایی پیش روی بورس وجود دارد که فضای رکود و تردید طولانی شده است؟ ضمن اینکه موضوع بحث هزینه فرصت برای فعالان بورسی نیز مطرح می شود. بعد از مدتی که بازار به این منوال به کار خود ادامه دهد، حضور در فضای رکودی صرفه اقتصادی برای سهامداران نخواهد داشت. در این حالت، سایه ترس و تردید به وجود آمده، زمینه خروج سهامداران از بسیاری از سهم ها را به وجود می آورد و فشار فروش ها را تشدید می کند. این فشار فروش ها قیمت عمومی سهام را در مسیر نزولی حرکت می دهد. با توجه به اینکه طی این مدت قیمت ها افت کرده و بازار آرام آرام روند اصلاحی را به خود دیده است، شناسایی کف های جدید از سوی سهامداران محتمل به نظر می رسد. این امر می تواند تقاضای نسبتا قدرتمندی در بازار شکل دهد که منجر به چرخش بازار از روند کنونی خواهد شد. سناریوی دوم در راستای تداوم فضای رکودی بازار است. به این معنی که بازار همچنان با روندی کم نوسان شاهد ریزش قیمت ها توام با رکود معاملاتی باشد. در این حالت بازار سهام برای تغییر روند باید در انتظار یک محرک یا عامل بیرونی باشد که بتواند روند معاملات را تغییر دهد. همان طور که در گزارش های پیشین «دنیای اقتصاد» نیز گفته شد، این عامل می تواند شامل تغییر در سیاست های بانکی(تصمیم گیری درخصوص نرخ سود)، تغییرات نرخ دلار و روند بازارهای جهانی باشد. با توجه به اینکه از این نقاط انتظار تغییر خاص و متحول کننده ای وجود ندارد، انتظار اثرگذاری این عوامل در کوتاه مدت چندان محتمل نیست. در نهایت با توجه به اینکه در این مقطع زمانی فعلی تا کوتاه مدت، وقوع این چنین محرک جدی برای بورس دور از انتظار است، این سناریو از احتمال وقوع کمتری نسبت به سناریوی اول برخوردار است.

رفتار صنایع بورسی طی روز گذشته نشان داد از میان 37 صنعت بورسی 21 صنعت افت و 10 صنعت رشد شاخص را تجربه کرده اند. در صدر این گروه ها، صنایعی چون استخراج سایر معادن، محصولات کاغذی و ماشین آلات بودند. در قعر جدول بازدهی صنایع بورسی نیز گروه های استخراج نفت و گاز، زغال سنگ و لاستیک و پلاستیک بودند. صنعت مخابرات که در میان صنایع صعودی روز گذشته بود، شاهد رشد قیمت دو نماد زیرمجموعه این گروه بود. در «اخابر» حمایت همه جانبه سهامدار حقوقی و خرید حدود 5میلیونی سهم از سوی این گروه در رشد قیمتی آن اثر مهمی داشت. همچنین در «همراه» نیز حمایت معامله گران عمده قابل مشاهده بود. به طوری که با خرید بیش از یک میلیون سهمی از سوی سهامداران حقوقی، این نماد پنجمین روز کاری مثبت خود را به ثبت رساند.

لینک کوتاه: betanews.ir/n/767102

خبر فوق مربوط به رسانه تراز می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم