خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:
دانش > محیط زیست جهان - همشهری آنلاین:
نتایج مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد دوره‌ای یک میلیون ساله از فعالیت‌های شدید آتشفشانی مسیر را برای ظهور دایناسورها هموار کرده‌است.

براساس گزارش BBC، دانشمندان با تحلیل صخره های قدیمی آثار تصاعد فوران های عظیم آتشفشانی که حدود 200 میلیون سال پیش روی داده بودند را یافتند. این شرایط می توانسته باعث بزرگترین انقراض انبوه شود که به دایناسورها امکان می داد بر دیگر گونه ها غلبه کنند.

لورنس پرسیوال محقق بخش علوم زمین شناسی دانشگاه آکسفورد می گوید دایناسورها توانسته اند از آن فرصت اکولوژیکی که با انقراض انبوه ایجاد شده بود بهره برداری کنند.

محققان صخره های آتشفشانی از چهار قاره که قدمت آنها به این دوره متلاطم می رسد را بررسی کردند. قبلا میزان نوسان کربن در این صخره ها در مطالعه دیگری ارزیابی شده بود که به افزایش دی اکسید کربن در اثر فوران های آتشفشانی ارتباط دارد.

اما این تحقیقات جنبه دیگری از فعالیت آتشفشانی را بررسی کرد: میزان جیوه. وقتی آتشفشان ها فوران می کنند، ردی از جیوه با غبار برخاسته از آنها به آسمان می رود و در جو منتشر می شود. این جیوه بعدا نشست می کند و میلیون ها سال در زمین باقی می ماند.

آقای پرسیوال توضیح داد اگر بتوان تغییر بزرگی در جیوه را در این رسوبات دید، می توان استنباط کرد که دقیقا در آن زمان فعالیت آتشفشانی وجود داشته و این چیزی است که ما در زمان این انقراض می بینیم. محققان شواهد جهش های بزرگ در فعالیت آتشفشانی که برای حدود یک میلیون سال ادامه یافت را کشف کردند.

به گفته تمسین ماتر از دانشگاه آکسفورد در این یک میلیون سال احتمالا نواحی مختلف در زمان های مختلف فعال بودند. دوره فوران ها احتمالا حدود ده سال طول می کشید که حجم عظیمی مواد مذاب و گازها را به سطح می آورد. به گفته وی هرچیزی در محیط مجاور این فوران ها دچار وضعیت ناگواری می شد. اما موجوداتی که دور از محل زیست می کردند نیز به دردسر می افتادند، فوران های مکرر تاثیری ویرانگر بر محیط وسیع تر می گذاشت، نور خورشید را سد می کرد و به افزایش سطح دی اکسید کربن منجر می شد. این رویداد می توانست به انقراض انبوه گونه های زیستی دامن بزند. با این حال دایناسورهای اولیه از آن دوران جهنمی جان به در بردند اگرچه هنوز چگونگی آن مشخص نیست. اما زمانی که آتشفشان ها فروکش کردند، تعداد کمی از رقبای دایناسورها باقی مانده بودند، که شروع عصر حاکمیت دایناسورها را در پی داشت.

لینک کوتاه: betanews.ir/n/766994

خبر فوق مربوط به رسانه همشهری آنلاین می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم