خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:
زندگی > مهارت‌ها - همشهری دو - حجت‌الاسلام قاسم پورمسئله‌گو:
صمیمیت و نزدیکی دل‌ها همچون گوهری است که اگر در اجتماع وجود داشته باشد خیلی از کشمکش‌ها و درگیری‌ها، یا اصلا نیستند و یا اگر باشند سریع از میان می‌روند.

زمانی که افراد بدانند فردی دلسوز است و از جایگاه بالاتر با آنها صحبت نمی کند حتما به او رو کرده و چنانچه درخواستی داشته باشد انجام می دهند. در جامعه دیده ایم مردم پیرامون برخی اشخاص حلقه می زنند و قدرتی اعجازآمیز در جذب افراد در آنها نهفته است؛ اما چرا؟ یکی از مواردی که این ویژگی را تقویت می کند خلق و خوی نیکو است. این ویژگی آنقدر مهم است که حتی پیامبران برای دعوت دیگران از آن استفاده می کردند. پیامبر اسلام(ص) با اینکه از همه خلایق بالاتر بودند به همان میزان متواضع بودند. با فقرا می نشستند، غذا می خوردند و همه شنیده ایم که در سلام دادن از همه پیشی می گرفتند؛ حتی از بچه ها.

جالب این است که ما فکر می کنیم مردم زمانی به ما جذب می شوند که لباس آنچنانی داشته باشیم، ماشین مدل بالایی که همه انگشت به دهان بمانند و منزلی به وسعت دریا، اما امام صادق علیه السلام می فرمایند که راه جذب، غیر از این است و روشی متفاوت می طلبد: دینداری، تواضع و بخشش؛ اینها باعث همدلی انسان هاست. تواضع این است که انسان در برابر مردم خود را بزرگ نشمارد وخوشرو و خوش برخورد باشد. معیاراصلی در تواضع این است که برای خدا باشد، نه به خاطر بهره های مادی که انسان را به خواری و ذلت می کشاند. تواضع، ریشه همه خوبی هاست. امام صادق علیه السلام می فرمایند: تواضع ریشه هر کار نیک و باارزش و مقام والایی است.

اما چگونه متواضع شویم؟ انسان اگر عظمت خداوند را ببیند و بداند همه چیز از اوست، دیگر خود را به خاطر داشته هایش از دیگران بالاتر نمی بیند. انسان با تمرین و چشیدن شیرینی تواضع می تواند این ویژگی را در خود پرورش دهد. کافی است به این فکر کند که بزرگانی مانند پیامبر همه چیز داشتند اما طوری رفتار می کردند که انگار هیچ ندارند؛ و این رمز کامیابی آنها بود.

لینک کوتاه: betanews.ir/n/766990

خبر فوق مربوط به رسانه همشهری آنلاین می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم