خرید کتاب سکه طلاایران آنتیک
تاریخ دریافت خبر:

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، جوانان به عنوان سرنوشت ساز ترین قشر جامعه، با مسایل و مشکلات متنوع و متعددی دست و پنجه نرم می کنند و هر گونه برخورد عجولانه و نادرست با مشکلات آنان، بسترساز مشکلات و مسایل جدیدی خواهد بود. برهمین اساس می توان گفت پیچیدگی مسایل قشر جوان، نیاز به بررسی و حمایت های بیشتری دارد که ضرورت تشکیل سازمان ملی جوانان را ایجاب کرده است.
به دنبال بررسی این ضرورت، حجت الاسلام «حسن روحانی» رییس جمهوری در 17 اردیبهشت 96، طی دستوری به «جمشید انصاری» رییس سازمان اداری و استخدامی کشور، از وی خواست تا اقدامات لازم برای احیاء مجدد سازمان ملی جوانان کشور صورت پذیرد.
در نامه رییس جمهوری آمده است: به منظور تمرکز بیشتر بر مسایل جوانان و با توجه به بررسی‌های انجام شده و ارزیابی عملکرد در ادوار مختلف، لازم است سازمان ملی جوانان کشور با مأموریت رسیدگی به امور جوانان و کمک به شکوفایی استعداد آنان در حوزه‌های مختلف و هماهنگ‌سازی اقدامات دستگاه‌های مسئول در حوزه جوانان، احیاء شود. مقتضی است اقدامات لازم در این راستا صورت پذیرد و ترتیبات قانونی لازم اتخاذ شود.
سازمان ملی جوانان از جمله سازمان‌های دولتی بود که بنابر قانون برنامه سوم توسعه، مهر 1379جایگزین «شورای عالی جوانان» شد. سازمانی که در راستای اجرای قانون برنامه پنجم توسعه و کوچک‌سازی دولت در خردادماه 1390 با رای مجلس، تایید شورای نگهبان و حکم رییس جمهور وقت، منحل شد.
یکی از بزرگترین توفیقات اجتماعی توجه به مسایل و مشکلات جوانان است که با احیای سازمان ملی جوانان در واقع نور امید در میان این قشر جامعه روشن می‌شود. طرحی که همانند بسیاری موارد دیگر، موافقان و مخالفانی به همراه دارد.
به همین بهانه، گروه پژوهش های خبری ایرنا با «سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی»، «غلامرضا کاتب»، «محمدرضا بادامچی» و «سهیلا جلودارزاده» به ترتیب نمایندگان مردم مشهد و تهران در مجلس شورای اسلامی به گفت و گو پرداخت.

** تفکیک نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه هزینه آور است
« قاضی زاده هاشمی» دبیر هیات رییسه مجلس دهم و نماینده مردم مشهد، در گفت وگو با پژوهشگر ایرنا به مخالفت خود با تفکیک سازمان ملی جوانان و وزارت ورزش اشاره کرد.
وی گفت: پیش از این، شورای ملی جوانان داشتیم که کار آن، هماهنگی بین بخشی میان دستگاه های مختلف و رسیدگی به موضوعات جوانان بود چرا که موضوعات مختص جوانان اعم از بحث اشتغال و ازدواج مربوط به این شورا نمی شد بلکه به وزارتخانه های دیگر مرتبط بود. پس از مدتی این شورا به سازمان ملی جوانان تبدیل شد و با وجود چند سال از تشکیل، به دلیل ضعف عملکرد، با وزارت ورزش ادغام شد؛ با تفکیک دوباره، همان مصائب و مشکلات تکرار خواهد شد.
این نماینده مجلس افزود: « این تفکیک نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه هزینه آور است. چرا که مساله بین بخشی است که مدیریت عالی را می طلبد و کسی که باید به این امر توجه کند رییس جمهوری و معاونان هستند که باید موضوعات مرتبط با بخش هایی که حادتر هستند و شاخص های کمتری دارند را حل کنند؛ مسایلی مانند مساله بیکاری جوانان. این که به خاطر ضعف در ستاد، فکر می کنیم که دستگاهی درست کنیم و بار مسوولیت را بر دوش آن بیاندازیم تفکر اشتباهی است.»

** سازمان ملی جوانان، رایزن مطالبات جوانان از وزارتخانه ها
«غلامرضا کاتب» دبیر هیات رییسه مجلس دهم، در گفت و گو با پژوهشگر ایرنا، ضمن ابراز خرسندی از این تفکیک، گفت: به جهت اهمیت موضوع جوانان، اگر بتوان بسترهای مناسب در جهت برطرف کردن مشکلات جوانان فراهم کرد به نفع کشور است.
«از سویی دیگر، موضوع جوانان در بحث هماهنگی بین نهادها و دستگاه ها، فرابخشی و فرادستگاهی است و موضوع ورزش بخشی است به همین خاطر همیشه جوانان در وزارت ورزش مورد غفلت واقع می شوند.»
به بیان کاتب، اگر تفکیک صورت بگیرد شاید بتوان بخشی از مشکلات جوانان را مرتفع کرد اما سازمان ملی جوانان زمانی می تواند این مطالبات را اجرایی کند که رسالت واقعی آن، بر مبنای هماهنگی بین بخش ها باشد در غیر اینصورت نمی تواند کارآمد باشد چرا که ابعاد مختلف تصمیم های حوزه جوانان به وزارت خانه های دیگر وابسته است. در واقع سازمان ملی جوانان باید رایزن مطالبات جوانان از سایر وزارتخانه ها باشد.

** به جای تفکیک، باید مدیریت های کلان را آموزش داد
تفکیک وزارتخانه ها برخلاف سیاست کوچک سازی دولت است، موضوعی که «محمدرضا بادامچی» نماینده مردم تهران در گفت و گو با پژوهشگر ایرنا مطرح کرد.
بادامچی افزود: تجمیع وزارتخانه ها با بحث و هزینه های کلانی همراه بود که حال سخن از جدایی هم همان بار و هزینه را متصور می کند. این که ما وزارتخانه ها را تفکیک کنیم، برخلاف سیاست های نظام است چرا که بنا بر کوچک سازی دولت بود. باید بیشتر بررسی کرد که این با هم بودن چه باری از دوش جوانان برداشته و حال تفکیک آن چگونه خواهد بود.
وی در بخشی دیگر از این گفت و گو، افزود: ضعف هایی در مدیریت کلان کشور داریم که به جای تفکیک، باید این مدیریت های کلان را به مدیران آموزش داد. نمی توان باور داشت که چون وزارتخانه ای کوچک تشکیل شده بهتر مدیریت می شود و وزارت خانه های بزرگ ناکارآمدتر هستند. بر همین مبنا، این تفکیک را کارشناسی نمی دانم مگر این که با پشتوانه های مطالعاتی همراه باشد.

** تشکیل وزارت زنان و جوانان کارآمدتر خواهد بود
«سهیلا جلودارزاده» دیگر نماینده مردم تهران در دهمین مجلس شورای اسلامی، در گفت و گو با ایرنا، بر دقت و نظر کارشناسانه در امر تفکیک وزارت ورزش و سازمان ملی جوانان تاکید کرد.
وی گفت: اینکه به جوانان و مشکلات آنان باید اهمیت ویژه داده شود، هیچ شکی نیست ولی این که یک وزارتخانه به عنوان ورزش و جوانان به یک سازمان تبدیل شود قابل تامل است. در واقع مستقل از هم را قبول دارم اما نه به عنوان یک سازمان بلکه می تواند به وزارت زنان و جوانان تبدیل شود.
جلودارزاده تصریح کرد: پیش از ادغام سازمان ملی جوانان و وزارت ورزش، سازمان ملی جوانان مستقل عمل می کرد، باید دید عملکرد و بازدهی آن چگونه بوده است که این امر نیاز به کار کارشناسی بیشتری دارد. حال که بنا بر جدایی است هم باید بررسی شود که این ساختار جایگزین یک وزارتخانه باشد یا همان سازمان و معایب و مزایای این ساختار پیشنهادی بحث و بررسی شود. اما به طور کلی احیای این سازمان را به سود جوانان می دانم ولی این که وزارت باشد یا سازمان مساله فرق می کند.

پژوهشم**9294** 1601**خبرنگار: فاطمه دهقان نیری**انتشار دهنده: شهناز حسنی
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما همراه شوید.

انتهای پیام /*

لینک کوتاه: betanews.ir/n/765602

خبر فوق مربوط به رسانه ایرنا می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم