کتاب سکه های ماشینی قاجارایران آنتیک
تاریخ دریافت خبر:

گروه گزارش: عضو هیئت علمی جامعه المصطفی با اشاره به اینکه اگر انسان مستطیع به حج نرود و بمیرد به دین یهود و نصاری از دنیا رفته است تأکید کرد که برای فرد مستطیع هیچ عبادتی جایگزین حج نمی شود.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعه المصطفی، همایش تا مهمانی ویژه زائران حج تمتع 96 شامگاه یک شنبه با حضور مسؤولان اداره حج و زیارت قم و همچنین مسؤولان بعثه مقام معظم رهبری از سوی حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت در سالن همایش های مجتمع یاوران حضرت مهدی(عج) برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی در این همایش با بیان اینکه در طول تاریخ برگزاری حج همواره افراد ظالم حاکم این مسأله بوده اند، ابراز داشت: این طور نیست که امروز ما مواجه با حکومتی مستبد به نام آل سعود باشیم بلکه در دوران ائمه نیز حکام بنی امیه در این مسأله اعمال قدرت می کردند تا جایی که امام سجاد(ع) بیست سفر حج خود را در دوران عبدالملک مروان به جای آورد.

استاد حوزه و دانشگاه در ادامه با اشاره به اهمیت سرزمین مکه و حضور در سرزمین وحی اظهار داشت: امام سجاد(ع) در روایتی جالب می فرماید: «غذا خوردن در مکه معادل روزه گرفتن، یک روز روزه در مکه مساوی با یک سال روزه و پیاده روی در مکه معادل عبادت خدا در شهرهای دیگر است»، همچنین امام باقر(ع) می فرماید: «هرکس در مکه سر به سجده بگذارد گویا در راه خدا در خون خود غلطیده است».

وی با بیان اینکه خداوند برای حاجی امتیازات ویژه ای را قرار داده است، تأکید کرد: در روایت داریم هرکس در مکه قرآن را ختم کند از دنیا نمی رود تا اینکه پیامبر را در حال حیات زیارت کند و بهشت را به چشمان خود ببیند، بنابراین باید قدر این فرصت ناب را بدانید.

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی در ادامه با اشاره به تاریخ عظیم مسأله حج یادآور شد: بدون شک حضرت ابراهیم(ع) نخستین منادی گر توحید در ساختن و بازسازی خانه کعبه است که در آیه 127 سوره بقره به این مسأله اشاره شده است ولی نکته مهم آن است که حضرت ابراهیم(ع) بعد از ساختن خانه کعبه ابتدا از خداوند مناسک و اعمال حج را نمی خواهد بلکه چهار دعای مهم می کند.

وی افزود: ابراهیم ابتدا ازخدا می خواهد که این عمل را از او و فرزندش اسماعیل قبول کند، همچنانکه در روایتی از امام علی(ع) داریم که قبولی عمل از خود عمل مهمتر است؛ دوم از خداوند می خواهد که او و فرزندش را تسلیم امر خود کند، یکی از فلسفه های اصلی حج همین مسأله است که انسان یک ماه تمرین بندگی کند و بداند وقتی گفته می شود که باید هفت دور طواف کند یا فلان تعداد سنگ بزند یک دستور الهی است و حتما لازم نیست که انسان فلسفه جزئیات همه اعمال را بداند.

استاد حوزه علمیه با اشاره به دعای سوم حضرت ابراهیم(ع) بعد از ساختن کعبه ابراز داشت: او می گوید خدایا توبه ما را بپذیر، بنابراین توبه و بازگشت به خدا نیز از اعمال مهم حج است و در نهایت حضرت ابراهیم به درگاه خداوند دعا می کند که پیامبری زمام دار خانه کعبه شود که مردم را تزکیه و تعلیم دهد.

وی با بیان اینکه حج از جمله عباداتی است که در کنار روزه و نماز شب ثواب بی نهایت دارد، خاطرنشان کرد: در روایت داریم که دعای چهار دسته مستجاب است، پدر برای فرزند، دعای روزه دار هنگام افطار، نفرین مظلوم در حق ظالم و دعای انسان حاجی بعد از اعمال حج و روایات فراوان دیگری که در این مورد وارد شده است.

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی تأکید کرد: باید توجه داشته باشیم فردی که مستطیع شد باید به حج برود و هیچ عبادتی جایگزین آن نمی شود بویژه الان که خرید و فروش فیش های حج آزاد شده افراد بیشتری مستطیع هستند؛ من نمی دانم برخی با چه استدلالی می خواهند اعمال دیگری را جایگزین حج کنند در حالی که در روایت داریم انسانی که متسطیع بوده و به حج نرفته است به دین یهود یا نصاری از دنیا می رود.

عضو هیئت علمی المصطفی در مقام بیان توصیه هایی به زائران حج تمتع عنوان داشت: قبل از سفر، موقع سفر و بعد از سفر همواره چند نکته را به یاد داشته باشید؛ قبل از سفر تقویت اخلاص، فراموشی کینه ها و حل حقوق مالی شرعی را فراموش نکنید، در هنگام سفر فرصت یابی کنید و صبور باشید و در بعد از سفر نیز تلاش کنید معنویت هایی را که در طول حج به دست آورده اید برای زندگی خود حفظ کنید.

شما هم می توانید صاحب پنل رایگان #پیام_صوتی شوید www.iransot.ir

هم اینک عضو کانال رادیو تلگرامی #آوای_قم شوید : https://t.me/avayeqom


لینک کوتاه: betanews.ir/n/765582

خبر فوق مربوط به رسانه قم پرس می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم