خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:
دانش > فناوری‌ - همشهری آنلاین:
اصول درهم‌تنیدگی کوانتومی می‌تواند نوید‌بخش خلق سیستم ارتباطاتی ایمنی باشد که می‌توان در آن پیام‌ها را بدون نیاز به کابل، سیگنال یا کد در آن انتقال داد.

براساس گزارش دیسکاوری، دانشمندان چینی با کمک یکی از عجیب ترین پدیده های اتمی جهان، به موفقیتی کوانتومی دست یافته است: فوتون هایی که مانند دوقلوها رفتار می کنند و همزمان و حتی از دورترین فاصله هردو یک چیز را تجربه می کنند.

این تکنیک از توانایی متحول سازی ارتباطارت دوربرد برخوردار است و شاید روزی بتواند منجر به ابداع اینترنت ضد هک شود. اصل کوانتومی به کار گرفته شده در این تکنیک درهم تنیدگی کوانتومی نام دارد که در آن فوتون ها یا نوترون ها به شکلی خلق می شوند که با یکدیگر در ارتباط باشند و به شکلی رفتار کنند که گویی یکی هستند، حتی اگر از نظر فیزیکی از یکدیگر دورافتاده باشند.

در آزمایش جدیدی که توسط محققان دانشگاه هفی در چین انجام شده است، لیزری روی یک ماهواره که در ارتفاع 482 کیلومتری از زمین در پرواز بود، فوتون های درهم تنیده ایجاد کرد. این فوتون ها به دو ایستگاه زمینی که از یکدیگر 1200 کیلومتر فاصله داشتند ارسال شدند، بدون اینکه ارتباط میان آنها قطع شود.

این فاصله 10 برابر بیشتر از دورترین فاصله ای است که تاکنون دو ذره درهم تنیده طی کرده اند. این آزمایش همچنین اولین آزمایشی است که در آن فوتون های درهم تنیده در فضا تولید شده اند. هردو ایستگاه در کوهستانی در تبت واقع شده اند، در ارتفاعی که میزان هوایی که فوتون های شکننده باید از میان آن عبور کنند کمتر است.

ذرات درهم تنیده می توانند در آینده در ایجاد سیستم ارتباطاتی به کار گرفته شوند که می توان از طریق آن پیام ها را بدون نیاز به تجهیزات جانبی و در امن ترین شکل ممکن ارسال کرد. هر تغییری روی یکی از فوتون ها منجر به تغییر دیگری می شود، پس پیامی که از طریق این مجرا ارسال شود، قابل هک نخواهد بود.

این ویژگی های فیزیک کوانتومی همچنین می تواند به ساخت رایانه های فوق سریع نیز کمک کند. گروه های آمریکایی و انگلیسی نیز قصد ارسال تجهیزات کوانتومی را به فضا دارند، تا در شرایط خلاء به آزمایش درهم تنیدگی کوانتومی بپردازند.

لینک کوتاه: betanews.ir/n/765549

خبر فوق مربوط به رسانه همشهری آنلاین می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم