سکه ها جشنواره تخفیف
تاریخ دریافت خبر:

ایسنا نوشت: معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: ضعف و بی‌حالی، حملات شبه سنکوپ که منجر به سرگیجه و حتی سقوط می‌شود و همچنین کرامپ یا گرفتگی عضلات از علائم گرمازدگی است و اگر گرمازدگی شدید درمان نشود، ممکن است به مرگ بیمار بینجامد.

دکتر شکرالله سلمان زاده گفت: گرمازدگی حالتی است که در تماس طولانی مدت افراد با دمای بالا رخ می دهد و می تواند طیفی از علائم را ایجاد کند.

وی افزود: علائم گرمازدگی عبارتند از ضعف و بی حالی، حملات شبه سنکوپ که منجر به سرگیجه و حتی سقوط می شود و همچنین کرامپ یا گرفتگی عضلات. در گرمازدگی شدید، حرارت بدن بالا می رود و موجب کاهش سطح هوشیاری می شود. در موارد شدید گرمازدگی، اگر بیمار به موقع درمان نشود، علائم ممکن است منجر به مرگ بیمار شود.

رییس مرکز بهداشت خوزستان ادامه داد: برای کمک به یک بیمار گرمازده، سریعا وی را به محلی خنک منتقل کرده و مایعات سرد به بیمار بنوشانید. همچنین بیمار را در حالت درازکشیده قرار دهید و پاهای بیمار را با قرار دادن جسمی زیر پاها کمی بالا ببرید، این کار به هوشیاری بیمار کمک می کند. همچنین می توان با مراجعه به مراکز درمانی و تزریق مایعات به بیمار کمک کرد.

سلمان زاده با اشاره به موارد بهداشتی موثر در پیشگیری از گرمازدگی توصیه کرد: در شرایطی که دمای هوا بالا می رود، از ترددهای غیرضروری خودداری کنید. در منزل بمانید و از وسیله های خنک کننده استفاده کنید. اگر از منزل خارج شدید، حتی الامکان در فضای سایه قدیم بزنید و از کلاه سایه بان دار که مانع رسیدن نور آفتاب است، استفاده کنید.

رییس مرکز بهداشت خوزستان عنوان کرد: همچنین در فصل گرما هنگام خروج از خانه، لباس های خنک با رنگ روشن بپوشید و حتما از عینک آفتابی و کرم ضدآفتاب که مانع رسیدن اشعه ماورای بنفش پوست به پوست می شود، استفاده کنید.

وی بیان کرد: در روزهای گرم افراد سالمند، کودکان و بیماران قلبی و عروقی حتی الامکان از منزل خارج نشوند و همه افراد هنگام خروج از خانه، آب آشامیدنی سالم همراه خود داشته باشند و از منابع آب بیرون استفاده نکنند.

سلمان زاده با تاکید بر لزوم آشامیدن آب فراوان در روزهای گرم بیان کرد: از نوشیدنی هایی مانند خاکشیر، تخم شربتی و آبلیمو استفاده کنید و از فعالیت فیزیکی و بدنی سنگین در فضای باز اجتناب کنید.

۴۲۲۳۵

لینک کوتاه: betanews.ir/n/765469

خبر فوق مربوط به رسانه خبر آنلاین می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم