خرید کتاب سکه طلا
تاریخ دریافت خبر:

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد به نقل از آفتاب کنگاور، سال هاست که در اکثر شهرهای کشور نمایشگاه های فصلی با عنوان های مختلف در زمان های خاصی همچون نزدیک ایام عید، فصل آغاز مدارس، ایام تعطیلات و بسیاری از زمان هایی که مردم نیاز به خرید مایحتاج خود دارند، برگزار می شود. شهرستان کنگاور نیز از این  موضوع مستثنی نبوده و هر ساله شاهد برگزاری نمایشگاه های فصلی است.

 

در سال های اخیر نمایشگاه هایی با موضوع صنایع دستی و تولید داخلی برپا شد که علاوه بر مفید بودن آن گام مهمی در جهت ایجاد انگیزه برای تولید داخلی به حساب می آید. هرچند که برگزاری نمایشگاه فرصتی برای اشتغال موقت عده ای از جوانان ایجاد می کند و موقعیت مناسبی را برای شهروندان جهت تامین نیاز های خود به وجود می آورد اما نباید از کساد شدن بازار و کاهش مشتری مغازه ها و کاسبان غافل شد.

 

کاسب های شهر از برگزاری نمایشگاه دل خوشی ندارند. آن ها با وجود مخارج سنگین همانند اجاره مکان، مخارج آب، برق، گاز، تلفن و همچنین مالیات سالانه انتظار دارند تا این کمبود ها را در روزهای شلوغی بازار تامین کنند، اما دقیقا در همان زمان نمایشگاه های بزرگی در میادین شهر برپا شده و مردم را جذب خود می کند.

 

برپایی نمایشگاه های پی در پی راه ایجاد اشتغال نیست

 

علیرضا ایزدی فرماندار کنگاور در جلسه کارگروه اشتغال در رابطه با برگزاری نمایشگاه بیان داشت: برپایی نمایشگاه و فروش کالا به صورت مستقیم در مواردی مثبت و در بسیاری از موارد بازخورد منفی خواهد داشت.

 

وی تصریح کرد: اگر نمایشگاه به صورت مستمر و بدون حد و مرز برپا شود به بازار لطمه خواهد زد و کاسبان متضرر خواهند شد.

 

ایزدی گفت:کاسبی که هزینه برق، گاز،تلفن و همچنین اجاره مکان و مالیات را پرداخت می کند نباید به خاطر نمایشگاه دستش بسته شده و بازارش کساد شود.

 

فرماندار کنگاور گفت: نمایشگاه باید در زمان های خاص برپا شود، چرا که نمایشگاه های پی در پی در ایجاد اشتغال تاثیر مثبتی ندارد.

 

ایزدی در ادامه صحبت های خود بیان داشت: نمایشگاه باید درجهت حمایت از تولید داخلی باشد و محلی  برای فروش اجناس محلی و صنایع دستی شود.

 

وی تصریح کرد: نمایشگاهی که محل فروش اجناس چینی شود اجازه فعالیت ندارد و ما از نمایشگاهی که در جهت ایجاد اشتغال پایدار و اقتصاد مقاومتی و در زمان مناسب برپا شود حمایت می کنیم.

 

در سال های اخیر نمایشگاه ها محلی برای فروش مواد غذایی و پوشاک و البسه شده که این اجناس علاوه بر اینکه در بازار به وفور یافت میشود، در نمایشگاه به قیمت عمده و زیر قیمت بازار در اختیار مشتری قرار داده می شود که نتنها به کاسبان لطمه می زند بلکه هیچ سودی در حمایت از تولید داخلی نخواهد داشت.

 

فروش اجناس چینی در قالب غرفه های لباس موجب بیکار شدن جوانانی می شود که با گرفتن وام های کمر شکن در مسیر تولید داخلی و اقتصاد مقاومتی گام برداشته اند.

 

علاوه بر مشکلات ذکر شده، برپایی نمایشگاه در پیاده رو ها و معابر عمومی  و البته در مسیر های مهمی همچون ورودی معبد آناهیتا، موجب ایجاد ترافیک و سد راه عابران شده بود.

 

شهرداری نمی تواند معابر عمومی را به کسی اجاره دهد

 

اردشیر مولایی شهردار کنگاور در گفتگو با خبرنگار آفتاب کنگاور بیان داشت: عده ای درخواست راه اندازی نمایشگاه را در معابر دارند که به هیچ وجه قابل اجرا نیست.

 

وی ادامه داد: معابر عمومی حق مردم است و شهرداری نمی تواند این معابر را اجاره دهد چرا که علاوه بر سد معبر و تضییع حقوق شهروندان مشکلاتی از جمله خطر تصادفات را افزایش خواهد داد.

 

میلاد اکبری یکی از جوانانی که در صنعت نمایشگاه فعال است در گفتگو با خبرنگار آفتاب کنگاور گفت: بنده به عنوان شخصی که در حوزه صنعت نمایشگاه فعالیت داشته و دارم بر گفته فرماندار صحه گذاشته و عرض می نمایم نمایشگاه زمان و موقعیت مناسبی باید داشته باشد تا علاوه بر ساماندهی و جمع آوری دست فروشان سطح شهر، مردم را به سمت و سویی باز تر از محیط بازار جذب کند تا علاوه بر نوآوری در خدمت رسانی به مردم از طریق تخفیف های مناسب و کیفیت بالا شرایط مناسبی را برای خرید خانواده ایجاد کند.

 

وی تصریح کرد: نمایشگاه هایی با موضوع صنایع دستی واقعا اهرم تحرکی برای کارآفرینی و هدایت اوقات فراغت به هنر و حتی کسب درآمد است.
 

در پایان باید این سوال را پرسید که آیا در شهرستانی با این جمعیت به نسبت کم،برگزاری نمایشگاه با هدف فروش اجناس بازار و تخفیف بالا دردی از درد مردم دوا خواهد کرد یا خیر؟

لینک کوتاه: betanews.ir/news/471252

خبر فوق مربوط به رسانهمرصاد می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم