خرید کتاب سکه طلا
تاریخ دریافت خبر:
زندگی > مهارت‌ها - همشهری دو - مریم سمائی:
پلاستیک‌های بزرگ را با دستان کوچکش روی سقف خانه کاهگلی‌شان می‌کشد تا نم باران با اشک چشمانش در هم نیامیزد.

دخترک روزی را به یاد می آورد که هوا ناگهان سیاه شد و پدرش از داربست سقوط کرد. آن روز غمگین ترین روز زندگی اش بود. پدرش مرد و مادرش برای همیشه آنها را ترک کرد. حالا چند سالی می شود که معصومه 12ساله با خواهر و برادر کوچکش پیش پدربزرگ از کار افتاده شان زندگی می کنند آن هم فقط با 53هزار تومان کمک کمیته امداد.

این خانواده تنها یک مورد از 6میلیون نفری است که دلشان می خواهد زندگی حداقلی را برای خود و خانواده شان بسازند اما توانایی این کار را ندارند؛ جماعتی که می خواهند اما نمی توانند... آدم هایی که کهولت سن یا بیماری، توان کار کردن را از آنها گرفته و همه نگاه شان به کمک های دولتی است. اما مگر می شود با حقوق 60، 50هزار تومانی کمیته امداد و بهزیستی سر برج را به ته آن رساند؟ مگر می شود پای درددل تک تک این 6میلیون نفر نشست و با انتشار گزارشی از زندگی آنها از مردم خواست که به آنها کمک کنند؟ مگر می شود زندگی آنها را در فقر و نداری دید و دم نزد؟

ما دیدیم و دم زدیم.دیدیم و تصمیم گرفتیم که سبقت بگیریم برای به بار نشستن این طرح: «طرح 6میلیون نفر» و حالا به کمک همه مسئولان و خبرنگاران روزنامه همشهری «طرح ۶ میلیون نفر» به ثمر نشسته و با تصویب قانون آن در مجلس، فرضیه نهایی آن محقق شده است. بر پایه این قانون، دولت مکلف شده علاوه بر یارانه موجود، متناسب با سطح محرومیت، ۲۰درصد حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار را از محل منابع هدفمندسازی یارانه ها و حذف خانواده های پردرآمد به افراد از کار افتاده بدون در آمد پرداخت کند.

روح الله رجایی، دبیر اجتماعی روزنامه همشهری که در تحقق این طرح تلاش بسیاری کرده است در این باره می گوید: روزی که قرار شد این ایده در سرویس اجتماعی روزنامه همشهری پیگیری شود تا به تصویب نمایندگان مجلس برسد همه پای کار آمدند؛ از خبرنگاران روزنامه همشهری تا خبرنگاران خبرگزاری ها که بعد از طرح این سوال در روزنامه همشهری پیگیر موضوع شدند. ایده بسیار خوب بود. حتی اگر درنظر بگیریم که ضریب اشتغال در کشور به بالاترین حد ممکن برسد باز هم این افراد به دلیل از کار افتادگی و ناتوانی نمی توانند به کاری مشغول شوند و کسب درآمد کنند به همین دلیل حتما باید از آنها حمایت جدی شود همانطور که در همه دنیا از این افراد حمایت می شود.

او با بیان اینکه این افراد عائله نظام هستند می گوید: در طول این سال ها این افراد از هر تریبونی بی بهره بوده اند و صدایشان به جایی نمی رسید، به عنوان مثال کارگران، معلمان، کارمندان، نظامیان و... همه دارای صنف هستند و می توانند درباره مسائلشان چانه زنی کنند و مشکلاتشان را به گوش مسئولان برسانند اما این 6 میلیون نفر دستشان از همه جا کوتاه بود و هیچ کس پیگیر مسائل آنها نمی شد. در واقع وقتی در کشور همه هزینه ها پرداخت می شد اگر پولی باقی می ماند به آنها تعلق می گرفت و اگر نمی ماند هیچ. گاهی پیش می آمد که عیدی همه کارکنان پرداخت می شد اما این افراد از عیدی هم بی بهره می ماندند و یا بعد از عید مبلغی را دریافت می کردند که این مسئله واقعا دل آدمی را به درد می آورد.

دبیر اجتماعی روزنامه همشهری با تأکید بر اینکه 90درصد تحقق این امر به واسطه پیگیری های روزنامه همشهری بود ادامه می دهد: آقای قربان زاده، مدیر مسئول و سردبیر روزنامه همشهری به طور جدی پیگیر کار بود و با تمام باورش آن را دنبال می کرد تا به نتیجه برساند و خوشبختانه حالا بعد از 20 ماه تلاش مستمر این طرح به نتیجه رسیده.

او در ادامه می گوید: نخستین گزارش ما اردیبهشت سال پیش منتشر شد و روز بعد اغلب خبرگزاری ها و سایت ها ما را همراهی کردند و خبر را بازنشر دادند و در نشست های خبری پیگیر ماجرا شدند. اینکه این موضوع دغدغه همه خبرنگاران شده بود اتفاق خیلی خوبی بود و به پیشرفت ماجرا کمک کرد. در کنار اصحاب رسانه، نمایندگان مجلس ازجمله آقایان حاجی دلیگانی، سعیدی، محجوب، تابش و... و خانم ها رهبر و افتخاری در مجلس قبل خیلی کمک کردند که طرح به ثمر بنشیند.

رجایی می گوید: هیچ کس نمی تواند با اصل این طرح مخالفت کند چون این افراد هم فقیرند و هم نمی توانند کار کنند. حتی وقتی خبرنگاران اقتصادی موضوع را از اقتصاددانان پیگیری می کردند آنها با هر نگرشی از طرح حمایت می کردند. وقتی فرد از کار افتاده برای یک ماه 50هزار تومان دریافت می کند و اگر 3 نفر باشند 75هزار تومان می گیرند با احتساب یارانه آنها به زیر مبلغ 200هزار تومان می رسد. حالا چه کسی می داند که چگونه می شود با این رقم زندگی کرد؟ واقعا این امر غیرممکن و نشدنی است و موجب به وجود آمدن انواع آسیب های اجتماعی می شود.

او تصریح می کند: متأسفانه در طول 5سال گذشته حتی یک ریال به مستمری این افراد اضافه نشده اما الان به یاری خداوند مشکل حل می شود و هر چقدر حقوق کارگران اضافه شود براساس آن، حقوق این افراد هم افزایش می یابد.

محمد صالح مفتاح، مدیرمسئول سایت خبری فردا که در حمایت از این طرح و انتشار مطالبی در این باب، همراه و همصدای روزنامه همشهری بود، نیز در این باره می گوید: نفت هرچه هم بالا یا پایین رود، برخی از مردم از این موهبت بهره مند نمی شوند؛ چرا که در عرصه تولید و کار حضور ندارند. این دسته از افراد عموما افرادی ازکارافتاده و در حاشیه هستند؛ همان هایی که شاید امروز زندگی شان به همان اندک یارانه ای که دولت می پردازد گره خورده است اما انصاف و جوانمردی حکم می کند این افراد بیش از سایر اقشار جامعه از یارانه ها بهره مند باشند. هرچند این گزاره بدیهی است اما کسی به فکر این فراموش شدگان نیست.

پیمان جوانمردان اصحاب رسانه تلاشی بود برای کمک به این افراد از طریق رسانه. او درباره این پیمان می گوید: آن سال نوشتیم «جوانمردان پیمان می بندند به منظور تأمین حداقل معاش خانواده سالخوردگان و ازکارافتادگانی که ارتباط آنها با کسب درآمد قطع شده است، برای تصویب قوانین لازم در مجلس شورای اسلامی اقدام کنند». در آن زمان در سایت تریبون مستضعفین فعال بودم. برای پیمان جوانمردی اصحاب رسانه، سایت راه انداخته شد، مصاحبه، خبر و گزارش نوشتیم و تیتر زدیم و... جلسه رفتیم و بحث کردیم؛ از نمایندگان مجلس تا اصحاب رسانه و کارشناسان. بعدها در سایت فردا هم در این زمینه تلاش کردم و حالا با تلاش همه دوستان به خصوص روزنامه همشهری آن تلاش ها به ثمر نشسته است. مفتاح اضافه می کند: این تلاش الگوی خوبی برای استمرار چنین مطالبه گری هایی است که رسانه ها می توانند پیگیری کنند و تا رسیدن به نتیجه از پا ننشینند. ثبت این تجربه، سوژه خوبی برای مستندسازی است و مصداق روزنامه نگاری انقلابی را عینیت خواهد بخشید. او در پایان صحبت هایش می گوید: از همه کسانی که تلاش کردند، تقدیر می کنم؛ به خصوص جناب آقای علیرضا خدابخشی، مشاور سردبیر همشهری که در طول این 20ماه، از پا ننشست.

لینک کوتاه: betanews.ir/news/470138

خبر فوق مربوط به رسانههمشهری آنلاین می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم