خرید کتاب سکه طلا
تاریخ دریافت خبر:
معاون وزیر جهاد کشاورزی با طفره رفتن از توضیح بیشتر در مورد انتقال میوه‌های قاچاق از سردخانه‌های اطراف تهران به مراکز عرضه گفت: درحالی‌که امسال با افزایش تولید، ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تن مرکبات داریم، عده‌ای با کوبیدن بر طبل واردات برای شب عید، نمی‌گذارند باغدار سرش را راحت روی بالش بگذارد و معیشت وی تأمین شود. معاون وزیر جهاد کشاورزی با طفره رفتن از توضیح بیشتر در مورد انتقال میوه‌های قاچاق از سردخانه‌های اطراف تهران به مراکز عرضه گفت: درحالی‌که امسال با افزایش تولید، ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تن مرکبات داریم، عده‌ای با کوبیدن بر طبل واردات برای شب عید، نمی‌گذارند باغدار سرش را راحت روی بالش بگذارد و معیشت وی تأمین شود.
محمدعلی طهماسبی در گفت‌وگو با تسنیم اظهار کرد: میزان تولید مرکبات کشور در سال جاری 4 میلیون و 700 هزار تن است اما هر روز عده‌ای پیگیر واردات این محصول هستند و بر طبل واردات مرکبات می‌کوبند. وی افزود: این افراد با طرح مسئله نیاز کشور به واردات برای تأمین نیاز شب عید، سعی می‌کنند که اذهان را برای این امر آماده کنند، اما باید در نظر داشت تولید مرکبات داخلی برای نیاز کشور کفایت می‌کند. معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: در دوره قبل نیز که در «وزارت کشاورزی سابق» حضور داشتیم، برخی افراد به دنبال واردات از هر طریقی بودند و در حالی که نارنگی درجه یک در شمال کمتر از 200 تومان خریداری می‌شد می‌خواستند حجم زیادی نارنگی را با چندین کشتی به کشور بیاورند.

عده‌ای با طرح واردات نمی‌گذارند باغدار سرش را راحت روی بالش بگذارد
وی تصریح کرد: در دوره قبل نیز حجتی وزیر وقت کشاورزی، پشت ما ایستاد و اجازه نداد که واردات مرکبات برای شب عید انجام شود.
طهماسبی با بیان اینکه معیشت تولیدکننده و باغداران باید تأمین شود، گفت: باغدار محصول خود را تولید کرده و اکنون می‌خواهد آن را در بازار عرضه کند، اما برخی نمی‌گذارند که باغدار شب سرش را با خیال راحت روی بالش بگذارد.
امریکا از واردات هرکیلو پسته 8 دلاری ایران 24 دلار عوارض می‌گیرد
وی با بیان اینکه کشور امریکا برای حمایت از باغداران پسته خود، بر واردات این محصول از ایران 300 درصد تعرفه گذاشته است، اظهار داشت: در این شرایط ما درصورتی‌که بخواهیم به این کشور صادرات داشته باشیم باید برای هر کیلوگرم پسته 8 دلاری 24 دلار عوارض به امریکا پرداخت کنیم و عملاً امکان صادرات ما از دست می‌رود.
این مقام مسئول افزود: امریکا و همه کشورها از تولید کنندگان محصولات کشاورزی خود حمایت می‌کنند، چرا برخی می‌خواهند ما به‌سادگی دروازه‌های خود را به روی کشورهای دیگر بازکنیم؟
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: سرمازدگی بخشی از مرکبات شمال کشور باعث کمبود محصول در بازار نمی‌شود، زیرا علاوه بر محصول شمال تولیدات مرکبات جنوب کشور را نیز داریم. طهماسبی در این‌‌باره افزود: پرتقال والنسیای جنوب کشور روی درخت می‌ماند تا برای تأمین مصرف شب عید مورد استفاده قرار گیرد و نیاز ما را تأمین ‌کند.

توقیف ۱۵۰ تن موز قاچاق در مرز بازرگان
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی گفت: برخی از واردکنندگان میوه در گمرک کم‌اظهاری می‌کنند که این بار گمرک با هوشیاری توانست جلوی آنها را بگیرد و ۱۵۰ تن موز قاچاق در مرز بازرگان متوقف شد. طهماسبی در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت قاچاق میوه به کشور گفت: با همکاری ستاد قاچاق مبارزه با کالا و ارز و سازمان تعزیرات حکومتی در مورد پیشگیری قاچاق میوه به کشور کارهای خوبی انجام شده تا حدی که حجم قاچاق میوه به شدت کاهش یافته است و دیگر میوه به راحتی به کشور قاچاق نمی‌شود. طهماسبی فرایند مبارزه با قاچاق میوه را مثبت ارزیابی کرد و گفت: با وجود اینکه این محصولات دوباره به کشور وارد شده اما روند رو به رشدی ندارد و رسانه‌ها در این زمینه حضور گسترده‌ای داشتند که سبب ناامن شدن محیط برای قاچاقچیان شد.
وی اظهار امیدواری کرد تا سازمان مرکزی میادین میوه و تره‌بار نیز مانع از ورود میوه قاچاق به مراکز خود شوند چراکه این مسئله از ورود میوه‌های غیرقانونی به بازار مصرف خرده‌فروشی جلوگیری می‌کند. وی در پاسخ به اینکه برخی میوه‌های قاچاق از سردخانه‌های اطراف تهران وارد بازار مصرف می‌شود، تصریح کرد: شما چطور به عنوان یک شهروند یا خبرنگار از این موضوع خبر دارید و مسئولان خبر ندارند؟ اخیراً محموله 150 تنی موز قاچاق در مرز بازرگان متوقف شده که حرکت مثبتی به حساب می‌آید. طهماسبی با این پاسخ به طور تلویحی از توضیح بیشتر در مورد انتقال میوه‌های قاچاق از سردخانه‌های اطراف تهران به مراکز عرضه طفره رفت. وی ادامه داد: برخی از واردکنندگان در گمرک کم‌اظهاری می‌کنند که این‌بار گمرک با هوشیاری توانست جلوی آنها را بگیرد.
آیا دور ریختن سیب به دریا برای واردات موز واقعیت دارد؟
معاون حجتی در واکنش به اخباری مبنی بر ریختن سیب ایرانی به دریاها و رها کردن آن در بیابان گفت: برخی از این اخبار شایعه‌سازی است و در برخی موارد ممکن است جعل اسناد برای واردات موز در مقابل صادرات سیب باشد اما باید به آنهایی که می‌گویند سیب موجود در سردخانه‌های ارومیه صادر نشده بگوییم پس چه بلایی بر سر آنها آمده است؟ آیا بخش خصوصی حاضر می‌شود محصول خود را جلوی گاو بریزد؟ باید در نظر داشت که این بخش به سادگی از سرمایه خود نمی‌گذرد.

میوه شب عید تأمین است
معاون وزیر جهاد با بیان اینکه عده‌ای با وارد کردن بخشی از پرتقال‌های یخ زده به بازار، طوری وانمود کردند که تمام تولید شمال آسیب دیده و قابل استفاده نیست، گفت: ما مشکلی برای تأمین پرتقال شب عید نداریم. طهماسبی در حاشیه اولین همایش ملی کشت بافت در محصولات کشاورزی، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آخرین وضعیت باغات خسارت‌دیده مازندران به چه صورت است و گفته می‌شود دولت آنچنان که باید از تولیدکنندگان آسیب‌دیده حمایت نکرده است، اظهارداشت: حرف‌هایی که در این زمینه زده می‌شود صحت ندارد و دولت تمام حمایت‌هایی را که لازم بوده انجام داده است.
وی با بیان اینکه در زمینه بیمه، استمهال وام و پرداخت تسهیلات به باغداران مازندران اقدامات خوبی انجام شده است، افزود: دولت برای حدود ۱۰۰ هزارتن مرکباتی که در شمال کشور بر اثر سرما دچار یخ‌زدگی شدند و پای درختان ریختند، در قالب حوادث غیرمترقبه، خسارت پرداخت کرده است. معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه برخی محصولات شامل خرید تضمینی شدند، اضافه کرد: درهمین راستا، خرید تضمینی برای سه نوع پرتقال درجه یک، دو و سه ابلاغ و در گیلان، گرگان و مازندران اجرایی شد. وی تأکید کرد: ما اعتقاد داریم که سرمازدگی تنها به همان ۳۰ درصد مازاد تولید، خسارت زده و به باقی تولید مرکبات آسیبی نرسیده است. معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه عمده تولید مرکبات شمال در حال حاضر از وضعیت خوبی برخوردار هستند و کیفیت بالایی دارند، افزود: متأسفانه عده‌ای از وضعیت پیش آمده سوءاستفاده کردند و با وارد کردن بخشی از پرتقال‌های یخ زده به بازار، طوری وانمود کردند که تمام محصول این منطقه آسیب دیده و قابل استفاده نیست. طهماسبی تأکید کرد: درحالی که این مسئله صحت ندارد و ما مشکلی در زمینه کمبود مرکبات برای شب عید نداریم. طهماسبی درباره اینکه بعد از مدت‌ها این میوه‌ها دوباره در بازار عرضه می‌شوند، افزود: به هرحال کنترل قاچاق به صورت مطلق اتفاق نیفتاده و ممکن است هر از گاهی شاهد حضور این محصولات در بازار باشیم؛ امیدوار هستیم سازمان مرکزی میادین میوه و تره‌بار در این زمینه ورود کند و مانع از توزیع آنها در غرفه‌های خود شود.

لینک کوتاه: betanews.ir/news/470032

خبر فوق مربوط به رسانهجوان آنلاین می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم