خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:
پشت پرده خروج نسخه‌های خطی و منابع شیعی از کشور

خبرگزاری آریا - معاون کتابخانه ملی با اشاره به خروج غیرقانونی اسناد و نسخه های ارزشمند خطی و منابع معتبر و مهم شیعی گفت: شنیده ها حاکیست برخی از این نسخ با پول هنگفت دشمنان اهل بیت(ع) از کشور خارج و سپس معدوم می شود.
به گزارش خبرگزاری آریا،نشست خبری پانزدهمین همایش حامیان نسخ روز چهارشنبه با حضور غلامحسین امیرخانی معاون کتابخانه ملی و دبیر اجرایی همایش، نجفقلی حبیبی دبیر علمی همایش و احسان شکرالهی مدیرکل نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار شد.
غلامحسین امیرخانی در این نشست با تسلیت به مناسبت ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی، پیام این مبارزه نستوه را به مناسبت چهاردهمین آیین بزرگداشت حامیان نسخ خطی قرائت کرد.
وی گفت: امسال این همایش با اعطای جایزه سید عبدالله انوار به برگزیدگان در روز یکشنبه 26 دی ماه ساعت 15 در کتابخانه ملی برگزار می‌شود، هدف از این تجلیل، قدردانی از افرادی است که در این حوزه فعالیت داشته اند.
معاون کتابخانه ملی با بیان اینکه امسال برای نخستین بار از یک چهره ای غیر ایرانی به نام نجیب مایل هروی پیشکسوت عرصه نسخه شناسی افغانستانی قدردانی خواهد شد، ادامه داد: وی صاحب دهها اثر در این حوزه است و هیچ شک و تردیدی در شخصیت وی وجود ندارد.
وی با اشاره به برخی برنامه ها در روز برگزاری همایش اظهار کرد: ‌قرار است پیام رییس جمهوری افغانستان توسط سفیر این کشور در ایران قرائت شود.
به گفته امیرخانی، این آیین که از دوره گذشته به صورت دوسالانه درآمده، با هدف تکریم عالمان و سرآمدان عرصه تحقیق در حوزه نسخه‌های خطی برگزار می شود.
دبیر اجرایی همایش گفت: تألیف، تدوین و ترجمه کتاب، مقاله و پایان نامه، نقد و تصحیح متون، فهرست نویسی و فهرست ‌نویسان، اهداگران مجموعه‌های خطی، نشریات فعال در حوزه نسخه خطی، طرح‌های پژوهشی، مرمت سنتی و مجازی، موسسات فعال در حوزه نسخ خطی، سایت‌ های فعال در زمینه نسخ خطی، طراحی نرم افزارهای اطلاع ‌رسانی و آموزش نسخ خطی، یادداشت، گفت وگو و گزارش از محورهای این آیین بزرگداشت است.

خروج نسخه های خطی از کشور جدی گرفته شود
امیرخانی با اشاره به خروج نسخه های خطی و ارزشمند از کشور گفت: چرا باید یک مجموعه دار میراث علمی و ادبی کشور را خارج کند و عزمی برای جلوگیری از این کار غیر قانونی وجود نداشته باشد.
وی با ابراز تاسف نسبت به این اقدام افزود: اخیرا مجموعه ای از ایتالیا به کشور باز گردانده شده، بنابراین چاره اندیشی در این حوزه یک ضرورت است زیرا در صورت کوتاهی در این حوزه،‌ آیندگان ما را نخواهند بخشید.
معاون کتابخانه ملی ادامه داد: ‌باید فکر اساسی در این باره کرد از این رو دست اندکاران و مجلس شورای اسلامی برای این منظور بودجه ای را در نظر بگیرند تا میراث ماندگار و هویت ملی و دینی از کشور خارج نشود.
وی با بیان اینکه نسخه های خطی چیزی نیست که سازمان اسناد آنها را مصادره کند، افزود: این نسخه های ممکن است متعلق به فردی باشد در صورتی که خروج آن غیر قانونی و وظیفه کتابخانه ملی حفاظت از این میراث پرافتخار است.


لینک کوتاه: betanews.ir/news/469562

خبر فوق مربوط به رسانهخبرگزاری آریا می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم