خرید کتاب سکه طلا
تاریخ دریافت خبر:
با اضافه شدن پنج فیلم به بخش سودای سیمرغ و اعلام اسامی فیلم‌های حاضر در بخش «چشم‌انداز سینمای ایران» که بخش غیررقابتی جشنواره است، فهرست سی‌و‌پنجمین جشنواره فیلم فجر تکمیل شد. با اعلام دبیرخانه سی‌و‌پنجمین جشنواره فیلم فجر، پنج فیلم «آباجان» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی هاتف علیمردانی، «فصل نرگس» به کارگردانی نگار آذربایجانی و تهیه‌کنندگی سحر صباغ‌سرشت، «خوب بد جلف» به کارگردانی پیمان قاسم‌خانی و تهیه‌کنندگی محسن چگینی و عبدالله اسکندری، «ائو» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی اصغر یوسفی‌نژاد و «کوپال» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی کاظم ملائی به بخش مسابقه سینمای ایران (سودای سیمرغ) که بخش اصلی جشنواره فیلم فجر است، اضافه شدند. با افزوده شدن این فیلم‌ها امسال 33 فیلم در سودای سیمرغ با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت. پیش از این دبیر جشنواره طی یک ارتباط زنده تلویزیونی از محل موزه سینما، اسامی 28 فیلم بخش سودای سیمرغ را عنوان کرده بود. با اعلام فهرست اولیه جشنواره فیلم فجر، اعتراضات متعددی درباره حضور نداشتن برخی فیلم‌های سینمایی در جشنواره مطرح شد و سایت‌های سینمایی فهرست بلندی از فیلم‌هایی را که درخواست حضور در جشنواره داشتند، منتشر کردند؛ فهرستی که اکنون برخی از آنها به بخش سودای سیمرغ و بخش دیگر به «چشم‌انداز سینمای ایران» راه پیدا کرده‌اند، بخشی که شاید به خاطر رقابتی نبودنش چندان مورد توجه قرار نگیرد. با وجود اینکه جشنواره درهای خود را برای پذیرش تعدادی از فیلم‌ها باز کرده است، هنوز چند عنوان فیلم از کارگردانان شناخته شده سینما وجود دارند که غیبت‌شان در جشنواره کاملاً به چشم می‌آید.

بخش غیررقابتی میزبان 11 فیلم شد
علاوه بر پنج فیلم اضافه شده به سودای سیمرغ، دبیرخانه فیلم فجر به وعده‌اش درباره اعلام اسامی فیلم‌های حاضر در بخش «چشم‌انداز سینمای ایران» عمل کرد و 11 فیلم را برای حضور در این بخش معرفی کرد. از مهم‌ترین آثاری که در بخش غیررقابتی سینمای ایران حضور دارند، فیلم «امپراتور جهنم» ساخته پرویز شیخ‌طادی است. علاوه بر شیخ‌طادی، حمید نعمت‌الله که با فیلم «رگ خواب» در مسابقه سینمای ایران حضور دارد، دیگر فیلمش یعنی «شعله‌ور» را در چشم‌انداز سینمای ایران دارد. دیگر فیلم‌های بخش غیررقابتی جشنواره فیلم فجر عبارتند از «آزاد به قید شرط» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی حسین شهابی، «اشنوگل» به کارگردانی هادی حاجتمند و علی سلیمانی‌سرندی، «ایستگاه اتمسفر» به کارگردانی مهدی جعفری، «ترومای سرخ» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی اسماعیل میهن‌دوست، «خانه دیگری» به کارگردانی بهنوش صادقی، «دریاچه ماهی» به کارگردانی مریم دوستی، «دعوتنامه» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی مهرداد فرید، «ماجان» به کارگردانی رحمان سیفی‌آزاد و «یادم تو را فراموش» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی علی عطشانی.

جایی برای این فیلم‌ها نیست!
حتی با اضافه شدن فیلم‌های جدید به جشنواره، برخی فیلم‌ها به فجر راه داده نشدند. حواشی پیش آمده درباره فیلم «کاناپه» ساخته کیانوش عیاری و مواضع این کارگردان درباره به کارگیری کلاه‌گیس برای بازیگران زن، باعث شده «کاناپه» به غایب بحث‌برانگیز جشنواره بدل شود. «ملی و راه‌های نرفته‌اش» به کارگردانی تهمینه میلانی، «بوف کور» به کارگردانی احمدرضا معتمدی، «یواشکی» به کارگردانی رضا درمیشیان و «هجوم» به کارگردانی شهرام مکری از جمله فیلم‌هایی هستند که با توجه به نام و سابقه سازندگان‌شان، حضور نداشتن‌شان در فجر، بحث‌برانگیز است.

افزایش تعداد فیلم‌های بخش مسابقه
سال گذشته و در جشنواره فیلم سی‌و‌چهارم در مجموع 44 فیلم در بخش‌های سودای سیمرغ، نگاه نو و هنر و تجربه حضور داشتند. امسال نیز با احتساب 33 فیلم سودای سیمرغ و 11 فیلم بخش غیررقابتی (چشم‌انداز سینمای ایران) به مجموع 44 فیلم می‌رسیم، با این تفاوت که امسال رقابت در بخش مسابقه سینمای ایران بسیار فشرده‌تر از سال گذشته است که تنها 22 فیلم در سودای سیمرغ حضور داشتند. این افزایش می‌تواند بر کیفیت برگزاری جشنواره و داوری آثار تأثیرگذار باشد. از دیگر تفاوت‌های دوره سی‌و‌پنجم حضور پررنگ فیلم‌اولی‌هاست که در دو بخش مسابقه سینمای ایران و چشم‌انداز سینمای ایران تعداد فیلم‌های کارگردان‌های فیلم اولی نسبت به دوره‌های قبل که بخش مستقل «نگاه نو» برگزار می‌شد، چشمگیر‌تر شده است.

لینک کوتاه: betanews.ir/news/468846

خبر فوق مربوط به رسانهجوان آنلاین می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم