جشنواره نوروزی
تاریخ دریافت خبر:
پسربچه کودک فکر کردن در خود رفتن اوتیسم

سلامت آنلاین- خانواده‌هایی که در میان اعضایشان کودکان مبتلا به اوتیسم دارند موارد ابتلا به مشکلات گوارشی را در معاینات به پزشک یادآور می‌شوند. یک مطالعه جدید نشان داده است که استرس می‌تواند از جمله دلایل بروز این مشکلات به شمار رود.اوتیسم یک اختلال رشدی جدی است که در توانایی افراد برای برقراری ارتباط و تعامل با دیگران مشکلاتی ایجاد می‌کند.
به گزارش سلامت آنلاین به نقل از زی‌نیوز، محققان بتازگی دریافته‌اند واکنش اضطراب‌آمیز و پراسترس ممکن است عامل مهمی در روند درمان مبتلایان به اوتیسم باشد.
دیوید بورزدورف، دانشیار دانشگاه میسوری امریکا در این زمینه گفت: ما می‌دانیم که واکنش‌های شدید استرسی در میان افراد مبتلا به اوتیسم شایع است. در برخی از این بیماران به نظر می‌رسد که یبوست‌های مکرر، دردهای شکمی و دیگر مشکلات گوارشی نیز تجربه‌ای رایج به حساب می‌آید. در مطالعه ما رابطه‌ای میان افزایش پاسخ کورتیزول به استرس با علائم گوارشی پیدا شده است.
کورتیزول هورمونی است که هنگام استرس ترشح می‌شود و یکی از توابع آن پیشگیری از انتشار موادی در بدن به شمار می‌رود که باعث التهاب می‌شوند.
برای انجام این مطالعه، محققان ۱۲۰ فرد مبتلا به اوتیسم را در دو گروه زیر نظر گرفتند: ۵۱ بیمار مبتلا به علائم گوارشی و ۶۹ فرد بدون علائم گوارشی. آنها با آزمایش نمونه‌های کورتیزول دریافتند بدن افرادی با علائم و مشکلات گوارشی، کورتیزول بیشتری در پاسخ به استرس نسبت به شرکت‌کنندگان بدون علائم گوارشی ترشح کرده است.
با این حال، محققان تاکید کرده‌اند ممکن است عوامل موثر دیگری در این زمینه وجود داشته باشد و به همین دلیل باید تحقیقات بیشتری نیز در این باره صورت گیرد. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)

لینک کوتاه: betanews.ir/news/466524

خبر فوق مربوط به رسانهسلامت آنلاین می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم