خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:
بسیاری از موسسات تحقیقاتی و دانشگاه‌های کشور معتقدند که روند بهره برداری‌های تجاری و غیر تجاری از جنگل‌های شمال ایران به گونه‌ای بوده که اگر به همین شکل ادامه یابد شاید تا 50 سال دیگر چیزی از این جنگل‌ها باقی نماند. جنگل‌هایی که نامش هیرکانی است و کتاب‌ها در تعریفش نوشته‌اند جنگل‌هایی به طول تقریبی 800 کیلومتر و عرض متوسط 27 کیلومتر که از آستارا در شمال غربی دریاچه خزر آغاز می‌شوند و تا منطقه گلی داغی واقع در منتهی‌الیه شرقی امتداد پیدا می‌کنند. برداشت چوب تا 1404 به صفر می رسد؟

بسیاری از موسسات تحقیقاتی و دانشگاه های کشور معتقدند که روند بهره برداری های تجاری و غیر تجاری از جنگل های شمال ایران به گونه ای بوده که اگر به همین شکل ادامه یابد شاید تا 50 سال دیگر چیزی از این جنگل ها باقی نماند. جنگل هایی که نامش هیرکانی است و کتاب ها در تعریفش نوشته اند جنگل هایی به طول تقریبی 800 کیلومتر و عرض متوسط 27 کیلومتر که از آستارا در شمال غربی دریاچه خزر آغاز می شوند و تا منطقه گلی داغی واقع در منتهی الیه شرقی امتداد پیدا می کنند. این جنگل ها که از آن با عنوان یک منطقه اکولوژیک خاص یاد می شود، به گفته منابع جغرافیایی بازمانده جنگل های پهن برگ دوران سوم زمین شناسی هستند که عمر متوسط آن را بیشتر از یک میلیون سال تخمین زده اند. جنگل هایی که حالا به واسطه برداشت
غیر قانونی چوب از آن روز به روز به مرگشان نزدیک می شوند. اتفاقی که سبب شد تا دولت و سازمان حفاظت محیط زیست را وادار به ارائه طرحی به نام تنفس جنگل ها کنند تا به موجب آن بهره برداری تجاری از جنگل های شمال و هرگونه برداشت چوب توسط شرکت های چوب بری به مدت 10 سال ممنوع اعلام می شود تا در این بازه زمانی امکان خود پالایی جنگل فراهم شود. طرحی که فعلا در مرحله نهایی شدن است تا با مشارکت این سازمان و سازمان جنگل ها و مراتع کشور به دولت ارائه شود و در صورت تایید دولت آن را اجرایی کند. طرحی که می تواند بخشی از معیشت مردم محلی را که به واسطه خرید و فروش الوار و چوب بری قطع کند.
گرچه آماری هایی چون «کشف ۵۹۸ تن زغال ساخته شده به صورت غیرمجاز از چوب جنگل ها، کشف۶ هزار و ۱۷۴ تن چوب، هیزم و بوته طی ۳ سال اخیر، بهره برداری ۵۵۰ هزار متر مکعبی از درختان افتاده، آسیب دیده و شکسته و ۹۵۰۰ هکتار زراعت چوب» از سوی مسئولان گزارش شده است اما هیچ آماری در رابطه با افرادی که به وسیطه قطع درختان چه به صورت قانونی و چه غیر قانونی امرار معاش می کنند وجود ندارد. حالا اما اگر طرح تنفس 10 ساله جنگل های ایران تصویب و اجرایی شود آیا کسی به معیشت جایگزین برای مردم فکر کرده است؟
گردشگری به جای قاچاق
محمدعلی شاعری، رییس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی درباره معیشت جایگزن جنگل داران و افراد بومی در مناطق جنگلی به «ابتکار» می گوید: این جزء سیاست های سازمان جنگل ها است که برای تعاونی های محلی کار می کند. این تعاونی ها هم می توانند تعاونی های بسیار خوب و اثرگذاری در جلب مشارکت مردم و کمک به احیای جنگل ها باشند. اما این تعاونی ها اگر به سمت بهره برداری بروند باز مغایر با سیاست های صیانت از جنگل خواهد بود.
او درباره اینکه فعالیت تعاونی های محلی چطور می تواند مغایر با سیاست های حفاظت از جنگل باشد، بیان می کند: قرار ما بر این است که بهره برداری را از جنگل های کشور کم کنیم که تعاونی ها اگر باز به دنبال بهره برداری چوب از جنگل باشند اتفاقات قبل دوباره تکرار می شوند.
رییس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، توسعه گردشگری یا بالا بردن ظرفیت های تولید و پرورش محصولات گیاهی را معیشت جایگزین قطع درختان می داند. او می گوید: ما ظرفیت های بسیار خوبی در جنگل ها داریم؛ مانند ظرفیت های گردشگری اکوتوریستی. ظرفیت های تولید اشتغال با توجه به منابع جنگلی که در شمال، زاگرس و جاهای دیگر وجود دارد، مانند پرورش قارچ، پرورش زنبور عسل، پرورش ماهی. اگر ما روی این ظرفیت ها به خوبی کار کنیم و بتوانیم به کمک جوامع محلی و روستاییان از این ظرفیت ها استقاده کنیم، نیاز به این که از جنگل ها صرفا چوب برداشت کنیم، نخواهیم داشت. باید یک دوره به جنگل های شمال و جنگل های کشور اجازه دهیم که به صورت طبیعی تجدید حیات کنند. این پروژه سال ها آرزوی طرفداران محیط زیست و منابع طبیعی بوده و امیدوارم که در برنامه ششم این آرزو برآورده شود.
او با بیان اینکه تامین معیشت مردمان محلی زیرمجموعه طرح های مدیریت چندمنظوره به حساب می آید، گفت: استفاده چندمنظوره از جنگل می تواند یکی از اولویت های کار ما باشد.
تا پایان برنامه ششم بهره برداری از جنگل ها به صفر می رسد
حال اما که قرار است قطع درختان با ارائه و اجرایی شدن طرح تنفس جنگل ها متوقف شود اما آیا راهی برای گسترش جنگل یا بازگشت به شرایط قبل نیز در نظر گرفته شده است؟ شاید خبری از راه حل بازگشت جنگل ها و افزایش دوباره درختان در لایحه هوای پاک که باتوجه به تاثیر مثبت درخت ها برای کنترل آلودگی هوا به کمیسیون کشاورزی مجلس ارجاء شده، وجود داشته باشد. شاعری به این ابهام پاسخ می دهد و می گوید: در لایحه هوای پاک ما تنها بر روی موضوع منابع آلاینده ها کار کرده ایم. البته موضوع حفظ و گسترش جنگل ها را در برنامه ششم پیش بینی کرده ایم و در کمیسیون تلفیق در حال بررسی آن هستیم.
رییس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی ادامه می دهد: در کمیسیون ماده ای را پیش بینی کرده ایم که به تدریج بتوانیم حجم بهره برداری از جنگل ها را کاهش دهیم و تا پایان برنامه ششم میزان بهره برداری از جنگل ها را به صفر برسانیم. منتها این کار نیازمند این است که وزارت جهاد کشاورزی برنامه اجرایی جامعی را تهیه کند و براساس آن بتوان این ماده قانونی را اجرایی کرد.
او در پاسخ به این سوال که چه موضوعاتی باید در این برنامه جامع در نظر گرفته شود، می گوید: باید به شکلی این ماده قانونی به اجرا درآید که هم چوب مورد نیازی که برای کشور لازم است از طریق واردات تامین شود و زراعت چوب را گسترش دهد تا جایگزین چوب جنگلی شود و هم باید برای کارگرانی که در طرح های بهره برداری از جنگل کار می کنند یک فکر اساسی شود. بنابراین این ماده قانونی نیازمند یک برنامه جامع است. کلیات این ماده را در کمیسیون تصویب کرده ایم و در کمیسیون تلفیق هم در حال بررسی آن هستند و اگر در این کمیسیون نیز تصویب شود این ماده برای تصویب نهایی به صحن خواهد رفت.
600 هزار هکتار اراضی جنگلی مخروبه در شمال کشور
«600 هزار هکتار اراضی جنگلی مخروبه و 3 هزار متر مکعب؛ برداشت چوب قاچاق از جنگل های شمال کشور» اینها آماری است که رئیس کمیسیون کشاورزی ارائه می دهد. آماری که قرار است تا پایان برنامه ششم توسعه یعنی تا سال 1404 دیگری خبری از آن نباشد. اما آیا ماده ای که در برنامه ششم دیده شده می تواند مشکل برداشت های گسترده و بی رویه جنگل ها در سطح کشور را حل کند؟ شاعری به این سوال را پاسخ می دهد و می گوید: بخشی از مشکلات منابع طبیعی کشور را می توانیم با این ماده قانونی حل کنیم. اما باید تاکید کرد که همه این مشکلات با آن حل نخواهد شد. باید تمرکز خود را روی حفاظت از جنگل ها، توسعه منابع طبیعی، احیای اراضی جنگلی مخروبه بگذاریم؛ در حال حاضر 600 هزار هکتار اراضی جنگلی مخروبه در شمال کشور داریم که باید جنگل کاری و حفاظت شوند. همچنین در زمان کنونی حدود سه هزار متر مکعب به صورت قاچاق از جنگل های شمال برداشت می شود که باید جلوی اینها گرفته شود. همچنین برداشت هایی که به وسیله جنگل نشینان برای تامین هیزم می شود باید راه حلی پیدا کرد تا جنگل نشینان به سوخت مناسب دسترسی پیدا کنند، از جمله این راه حل ها این است که گاز طبیعی را به مناطق جنگلی ببریم تا آنها مجبور نشوند برای تامین سوخت مورد نظر خود از سرشاخه های درختان جنگل استفاده کنند یا خدای نکرده آنها را قطع کنند. علاوه براین موضوع دامدارهایی که داخل جنگل زندگی می کنند، نسبت به ساماندهی آنها نیز باید به صورت جامع اقدام اساسی صورت بگیرد. این نیازمند یک برنامه و یک سری اقدامات جامع است که همه با هم بتوانیم حرکت کنیم. اما فعلا از کاهش بهره برداری از جنگل شروع کرده ایم.
گرچه مجلسیان می گویند که طرح کاهش بهره برداری از جنگل های ایران را کلید زده اند اما تا اجرایی شدن و مشاهده نتایج عملی آن زمان زیادی لازم است.

ابتکار

لینک کوتاه: betanews.ir/news/448417

خبر فوق مربوط به رسانهتدبیر می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم