تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
خطیب حرم مطهر رضوی در ویژه برنامه شام غریبان شهادت امام رضا(ع) گفت: زائر با معرفت پس از زیارت به عهد و میثاق هایی که با امامش بسته عمل می کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح توس؛ حجت الاسلام ناصر رفیعی صبح امروز در حرم رضوی، عنوان کرد: برخی سوال می پرسند که زیارت با معرفت یعنی چه؟ باید بدانیم علم با معرفت فرق دارد، زیارت با معرفت یعنی اینکه زائر از جایگاه والای امام با خبر باشد و آداب این مقام را حفظ کند.

وی ادامه داد: علم به معنای آگاهی است، بسیاری از افراد تا به حال در ارتباط با ائمه کتاب نوشته اند ولی مسلمان نیستند، این افراد کاملاً امام رضا(ع) و حضرت علی(ع) را می شناسند، اما نسبت به امام معرفت ندارند، لذا معرفت به معنای شناخت دارای مراتبی است.
خطیب حرم رضوی گفت: زیارت با معرفت یعنی اینکه بدانیم امام حی است، بدانیم امام معصوم بوده و خطا در زندگی خود ندارد، بدانیم امام اعمال ما را می بیند، دارای عصمت و علم غیب است، همیشه حاضر بوده، صدای ما را می شنود ضمناً در باره دانسته های خود ترتیب اثر هم بدهیم.
وی تصریح کرد: وقتی ما با یقین و معرفت به واجب الاطاعه بودن امام او را زیارت کنیم، بنابراین از دستوراتش اطاعت و از نواهی او دوری و اجتناب می کنیم. لذا زائر با معرفت پس از زیارت به عهد و میثاق هایی که با امامش بسته عمل می کند و بدین ترتیب گام به گام به ایشان نزدیک می شود چرا که می داند امام به گردن او حقوقی دارد.
رفیعی اعلام کرد: با مطالعه دقیق پیرامون شخصیت و ابعاد مختلفی همچون علم، کمال، قدرت، منزلت معصوم، ارتباط قلبی مستمر، اطاعت خالصانه از دستورات و رهنمودهای ائمه هدی(ع) می توان به اندازه ظرفیت وجودی خویش عارف به حق ایشان شد.
وی افزود: در روایتی امام رضا(ع) می فرمایند که امام انیس، رفیق و پدری دلسوز است و برادری همزاد و مادری مهربان نسبت به فرزند کوچک خود است.

انتهای پیام/

   #زیارت #شهادت

محتوای خبر «ضرورت تقویت معرفت و یقین در زیارت ائمه» را در سایت «دانا» ببینید