تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
استان خراسان شمالی به لحاظ تعداد کتابخانه هایی که در این استان افتتاح شد سطح استاندارد ایفلا را رد کرده است.
خراسان شمالی از لحاظ تعداد کتابخانه سطح استاندارد ایفلا را رد کرده است

به گزارش لیزنا، نشست خبری هفته کتاب و بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، دوشنبه ۱۴ آبان با حضور مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی نهاد، محمد هادی ناصری طاهری، مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل نهاد، هادی آشتیانی، مدیرکل فرهنگی نهاد، اصغر گودرزی، مدیرکل امور کتابخانه ها و مشارکت های نهاد و جمعی از اصحاب رسانه در سالن کنفرانس نهاد کتابخانه های عمومی کشور برگزار شد.

در این نشست مهدی رمضانی در پاسخ به سوال خبرنگار لیزنا درباره نحوه گزینش کتابداران برای تقدیر در روز کتابدار گفت: برای تقدیر از کتابداران آیین نامه ای تدوین و ابلاغ شده است. سامانه ای وجود دارد که در آن اقدامات و فعالیت های مختلف امتیازدهی می شود که شامل بازدیدهای موردی، فعالیت های تخصصی، فعالیتهای فرهنگی و ترویجی، نظم، انظباط و انگیزه است که بخشی را خود کتابداران وارد میکنند و بخشی را نظام ارزیابی در طول سال بررسی و امتیاز می دهد و در نهایت با بررسی کمیته ارزیابی شامل معاونین و مشاورین نهاد کتابداران ارزیابی و برگزیده ها اعلام می شوند. در این روز علاوه بر کتابدار برتر کتابخوان برتر نیز مورد تقدیر قرار میگیرد.

رمضانی در ادامه در پاسخ به سوال مربوط به توسعه کتابخانه های عمومی کشور و شاخص های مربوط به آن گفت: ما هنوز با سطح استاندارد تعداد کتابخانه های عمومی نسبت به جمعیت فاصله جدی داریم البته استان خراسان شمالی به لحاظ تعداد کتابخانه هایی که افتتاح شد سطح استاندارد ایفلا را رد کرد. این روند توسعه فیزیکی باید ادامه داشته باشد اما به کیفیت نیز توجه شود.

وی گفت: اولویت با افتتاح کتابخانه های مرکزی است. در شهرهای بزرگ فقر کتابخانه نسبت به شهرهای کوچکتر با توجه به جمعیت بیشتر حس می شود و افتتاح کتابخانه ها می تواند بار جدی از این موضوع بردارند که حدود 25 کتابخانه آماده بهره برداری را در هفته کتاب داریم.

در پایان رمضانی در پاسخ به سوالی درباره نحوه چگونگی کمکهای مردمی به نهاد کتابخانه های عمومی به امر اهدا کتاب اشاره کرد و از مردم دعوت کرد برای شرکت در این امر خیر کتاب هایی که مورد نیازشان نیست و یا از دور مطالعاتی آن ها خارج شده را به نزدیک ترین کتابخانه محل خود اهدا کنند.

وی تاکید کرد: این کتابها در کتابخانه های سراسر کشور توزیع می شود.

   #استاندارد #خراسان #نشست خبری #سامانه

محتوای خبر «خراسان شمالی از لحاظ تعداد کتابخانه سطح استاندارد ایفلا را رد کرده است» را در سایت «لیزنا» ببینید