تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه امروز (سه شنبه) تأکید کرد، تحریم های آمریکا علیه ایران «کاملا غیرقانونی» است.

به گزارش صدای ایران از فارس و بنا برگزارش «اسپوتنیک»، لاوروف در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای اسپانیایی خود در مادرید گفت: «ما امیدواریم تا با همکاری دیگر طرف های [باقیمانده در] برجام، ساز و کاری برای ادامه تعامل با ایران در میان تحریم های آمریکا ایجاد کنیم».

وزیر خارجه روسیه در ادامه افزود: «تصمیم آمریکا برای وضع تحریم ها علیه تهران، محدودیت هایی کاملا غیرقانونی و بسیار ناامیدکننده است».

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه همچنین تأکید کرد، برگزاری گفت وگوها در شرایطی که از زبان اولتیماتوم استفاده می شود، «غیرقابل قبول است».

لاوروف ادامه داد: «تحریم های آمریکا علیه تهران در نقض آشکار تصمیمات شورای امنیت سازمان ملل انجام می گیرد و شیوه ای که این اقدامات اعلام و اجرا شد صرفا یک حس ناامیدی عمیقی بوجود می آورد».

فشار آمریکا بر سوئیفت غیرقابل قبول است

وزیر خارجه روسیه در بخش دیگری از اظهاراتش به افزایش فشار واشنگتن بر سوئیفت اشاره کرد و گفت، فشاری که دولت آمریکا بر سامانه پیام رسان مالی بین المللی (سوئیفت) اعمال کرده تا با تحریم ها علیه موسسات مالی ایران همراهی کند، غیرقانونی و غیرقابل قبول است.

وی افزود: «در چهارچوب طرف های توافق هسته ای ایران (برجام)، سازوکارهایی در حال تدوین است تا ادامه اجرای مفاد این سند و بویژه اول از همه بخش های مربوط به روابط اقتصادی با ایران بدون مشارکت آمریکا میسر شود که البته این موضوع کوچکی نیست».

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه همچنین گفت: «کاملا مشخص است که چطور از روش های غیرقابل قبول و فشار بر عوامل اجرایی سامانه سوئیفت در این مسیر استفاده شده است... به هر حال کارشناسانی به طور فعال در این مسئله درگیر هستند و با توجه به درک نسبتا پایداری که در این خصوص بوجود آمده است می توان گفت که دستیابی به سازوکاری ویژه برای ادامه همکاری با ایران ممکن است».

   #روسیه #سامانه #واشنگتن #موسسات مالی #شورای امنیت #توافق هسته ای #سازمان ملل

محتوای خبر «واکنش همیشگی لاوروف به تحریم ایران» را در سایت «صدای ایران» ببینید