تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
راه اندازی سامانه جدید نظارتی، تخلفات بورسی را کاهش می دهد

عصراقتصاد: معا ون عملیات و نظارت بازار فرابورس ایران گفت: از طریق راه اندازی بخش نظارتی سامانه «فراسا» و اطلاع رسانی سریع، امکان وقوع تخلفات در بازار سرمایه که منجر به تشکیل پرونده های حقوقی می شود کاهش خواهد یافت.

بهنام محسنی (شنبه) در نشست خبری عرضه سهام پتروشیمی قائدبصیر (متعلق به ستاد اجرایی حضرت امام) با اشاره به راه اندازی بخش نظارتی در سامانه فراسا گفت: سامانه فراسا یک سامانه تعاملی میان کارگزاران و فرابورس است که ارتباطات را به شکل اتوماتیک و مکانیزه تبدیل کرده است، در حالی که در گذشته به صورت دستی و کاغذی این ارتباط برقرار می شد.

معا ون عملیات و نظارت بازار فرابورس یادآور شد: با راه اندازی بخش نظارتی در این سامانه، هرگونه تحرکات مشکوک معامله گران کارگزاری ها و سایر معامله گران در بازار سهام رصد شده و از طریق ارسال پیامک به اطلاع مدیران عامل کارگزاری ها می رساند.

کاهش 9 واحدی آیفکس

فرابورس ایران هفته معاملاتی جدید را با ثبت معامله 878 میلون ورقه بهادار به ارزش 3 هزار و 227 میلیارد ریال در بیش از 87 هزار نوبت معاملاتی میان معامله گران آغاز کرد که به معنی افت اندک هر سه متغیر نسبت به آخرین روز معاملاتی قبل است.

روز گذشته 20 میلیون ورقه بهادار به ارزش یک هزار و 256 میلیارد ریال در بازار ابزار های نوین مالی (شامل معاملات ETF، اوراق تسهیلات مسکن و اوراق بدهی) دست به دست شد که منجر به صدر نشینی این بازار به لحاظ ثبت بیشترین ارزش معاملاتی در میان سایر بازار های فرابورسی شد.

معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس نیز طی اطلاعیه ای اعلام کرد که فردا 13 آبان ماه اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا707» با تاریخ سررسید 27 شهریور 98 برای نخستین بار در بازار ابزار های نوین مالی عرضه خواهد شد که تعداد کل این اوراق 3 میلیون ورقه و تاریخ انتشار آن 27 خردادماه امسال است.

همچنین بازار پایه در روز گذشته که شاهد گشایش نماد «وزمین» متعلق به بانک ایران زمین در تابلو ب خود و کشف قیمت 1506 ریالی آن بود، از جابه جایی 604 میلیون سهم به ارزش 986 میلیارد ریال میزبانی کرد.

نگاهی به نماد های فرابورسی در روز گذشته نشان می دهد که سه نماد «ذوب»، «داوه» و «تاپکیش» پُربازدید ترین نماد ها بوده اند و نماد «تاپکیش» بیشترین افزایش قیمت و «سمگا» بیشترین کاهش قیمت روزانه را به ثبت رسانده اند.

در نهایت شاخص فرابورس ایران که روز گذشته شاهد کاهش 9 واحدی بود در پایان معاملات در پله 2008 واحدی ایستاد که این کاهش بیش از همه تحت تاثیر معاملات منفی در دو نماد پتروشیمی «مارون» و «زاگرس» بود به طوریکه حمایت 3 واحدی «ذوب» از آیفکس نیز تنها توانست از افت بیشتر شاخص جلوگیری کند.

   #سامانه #پتروشیمی #پیامک #نشست خبری #افزایش قیمت #بانک ایران زمین #بازار سرمایه

محتوای خبر «راه اندازی سامانه جدید نظارتی، تخلفات بورسی را کاهش می دهد » را در سایت «عصر اقتصاد» ببینید