تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
معاینه نوزادان در دقایق اولیه تولد حیاتی است

یک فوق تخصص نوزادان گفت: معاینه نوزاد پس از تولد برای مشخص شدن ناهنجاری های احتمالی ضروری و ارزیابی علائم حیاتی نخستین قسمت معاینه فیزیکی است و در نوزادان بیمار و نارس اندازه گیری این علائم باید مکررا در موقعیت های مختلف ثبت شوند.

دکتر محمد کلانی در گفت وگو با طبنا (خبرگزاری سلامت) با بیان این مطلب و با اشاره به اینکه دمای بدن، نبض، تنفس، رنگ، قوام عضلانی، فعالیت و سطح هوشیاری نوزاد باید هر ۳۰ دقیقه به مدت دو ساعت یا تا زمان برقراری ثبات کنترل شوند، اضافه کرد: معاینه نوزاد شامل معاینه سریع و اولیه در اتاق زایمان، معاینه جزء به جزء در ۲۴ ساعت اول زندگی و در صورتی که بیش از ۴۸ ساعت در بیمارستان بماند معاینه کامل قبل از ترخیص است.

وی ادامه داد: قبل از انجام معاینه فیزیکی مرور سریع شرح حال مادر و نوزاد و بررسی تاریخچه زایمان های قبلی ضروری است. دانستن سن، شغل و وضعیت اقتصادی و اجتماعی مادر، سابقه فامیلی بیماری ها، سوءمصرف دارو یا الکل در مادر، تاریخچه حاملگی های قبلی و عوارض و مشکلات احتمالی، سابقه بیماری های مادر و داروهایی که طی بارداری مصرف کرده است، اهمیت زیادی دارند.

کلانی تصریح کرد: بررسی تست های اسکرینینگ برای تشخیص عفونت ها، بیماری های متابولیک و ژنتیک، سونوگرافی و غیره با نتایج اقدامات تشخیصی و نیز اطلاع از مشکلات حین زایمان، نیاز به احیای پس از تولد، وزن تولد، سن حاملگی نوزاد و جنس نوزاد آمادگی ذهنی مناسبی قبل از معاینه به ما خواهد داد.

این فوق تخصص نوزادان اظهار کرد: از زمان تولد جنسیت نوزاد باید به والدین اطلاع داده شود و در صورت ابهام تناسلی پزشکی حق ندارد حدس خود را به والدین بگوید بلکه باید ارزیابی های بیشتری در این مورد لازم صورت بگیرد.

وی گفت: نوزادان خیلی نارس و کم وزن، بدحال و دارای ناهنجاری های شدید مادرزادی نیاز به بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه دارند. نوزاد سالم طی ساعت های اولیه پس از تولد معمولا هشیار بوده و قادر به مکیدن سینه مادر است. در معاینه معمولی و جزء به جزء نوزاد تمام قسمت ها باید با دقت معاینه شود و اندازه های آناتومیک طبیعی مورد ارزیابی قرار گیرد.

   #عوارض #بارداری

محتوای خبر «معاینه نوزادان در دقایق اولیه تولد حیاتی است» را در سایت «خبرگزاری سلامت» ببینید