تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
انصاری مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان گفت: پیشگیری از آسیب های اجتماعی و مبارزه با آن یک کار همگانی است و مختص یک اداره ، ارگان یا نهاد خاص نیست. هر فرد و نهاد باید به سهم توانش فعالیت کند، اما متولیان فرهنگی در حوزه پیشگیری در خط مقدم این کار هستند.

به گزارش ایمنا، محمد علی انصاری مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، در نشست هم اندیشی نقش و جایگاه موسسات فرهنگی و هنری در پیشگیری از آسیب های اجتماعی که صبح امروز _پنجشنبه ۱۹ مهر_ در هنرستان هنرهای زیبا برگزار شد اظهار کرد: در طول بیش از سه دهه فعالیت در حوزه های فرهنگی متوجه شدم یکی از حوزه های ضربه خوردن در جمهوری اسلامی در این چهل سال، کم توجهی و بی توجهی به آسیب های اجتماعی بوده است.

وی با بیان اینکه گاهی منشاء آسیب های اجتماعی، مشکلات و کارهای جمعی و عمومی است، افزود: بیش از هرکس و هر بخشی تصمیم گیران موثر هستند و راه و روش اداره یک جامعه تاثیر بسیاری در این زمینه دارد؛ بحث پیشگیری و درمان نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان در خصوص زمان رسیدگی به آسیب های اجتماعی تصریح کرد: گاهی صبر می کنیم جامعه دچار مشکل شود و بعد برای درمان فعالیت می کنیم، اما اگر پیش از به وجود آمدن آسیب و مشکل به فکر پیشگیری باشیم بسیار راحت تر و با هزینه کمتری اتفاق می افتد. این مسئله که برنامه هایی از این دست با عنوان پیشگیری اتفاق می افتد با ارزش است. امیدوارم این مباحث در پیشبرد فعالیت های فرهنگی هنری برای یافتن راهکارهای پیشگیری از آسیب های اجتماعی موثر باشد.

وی افزود: اگر یک مقایسه اجمالی داشته باشیم آسیب های اجتماعی را می توان با بلایای طبیعی و مادی مقایسه کرد. اگر بلایای مانند زلزله و سیل و ... نازل شود، برای حفاظت از آن مشکل دلسوزان و مسئولان با جدیت برای رفع آن تمام تلاش خود را به کار می بندد تا تاثیرات منفی را کاهش دهند. اگر در حوزه زندگی بشر از بعد معنوی و اجتماعی نگاه کنیم یکی از اصلی ترین موضوعات آسیب های احتمالی، آسیب های اجتماعی است که مانند بلایای طبیعی اخلاق، رفتار و همه آنچه یک انسان به خاطر آن انسان شده را از میان می برد که موضوعی پیچیده و گسترده و اگر بروز پیدا کند خانمان سوز است.

مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان افزود: امروزه مقام معظم رهبری به عنوان پرچم دار این انقلاب یکی از دغدغه های فکریشان که بارها در جلسات عمومی و خصوصی مطرح کرده اند موضوع آسیب های اجتماعی است. در میان هزاران موضوع مهم در کشور، حضرت امام بر روی این نقطه مهم دست می گذارند و خودشان به شخصه اداره و هدایت این امر مهم را به عهده می گیرند. مسائلی مانند فساد اخلاقی، طلاق، اعتیاد، حاشیه نشینی و... مسائلی است که اگر مورد توجه قرار نگیرند ضربه های بسیاری خواهیم خورد.

انصاری گفت: دشمنان نظام مشکلات بسیاری را برای ما به وجود آورده اند. بسیاری از این مشکلات از آسیب های اجتماعی تقویت یا شروع می شود. افرادی که در خانواده آسیب دیده پرورش پیدا می کنند استعداد ایجاد مشکل و هرج و مرج در جامعه را بیشتر دارند.

مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان افزود: بحث همگانی بودن تلاش در این حوزه از اهمیت بالایی برخوردار است. پیشگیری از آسیب های اجتماعی و مبارزه با آن یک کار همگانی است و مختص یک اداره ، ارگان یا نهاد خاص نیست. هر فرد و نهاد باید به سهم توانش فعالیت کند، اما متولیان فرهنگی در حوزه پیشگیری در خط مقدم این کار هستند. متولیان فرهنگی نمی توانند به تنهایی در این حوزه فعالیت کنند و تجربه ای ناموفق خواهند داشت. سازمان های مردم نهاد می توانند بازوهای قوی و مستحکمی در این زمینه باشند. خوشبختانه استان اصفهان که در حوزه فرهنگ و هنر گذشته ای پر افتخار دارد و با وجود فرهیختگان، نویسندگان و هنرمندان توانمند از جمله استان های پر افتخار این حوزه بوده و هست، موفق شده الگویی برای سایر استان های کشور باشد.

وی با بیان اینکه استان اصفهان در بسیاری از زمینه ها در کشور پیشتاز است، گفت: اگر همه در حوزه فرهنگی هنری فعالیت کنیم ظرفیت بالایی خواهد شد. اکنون ۵۷۹ ظرفیت برای فعالیت در این زمینه درخواست داده اند که از این تعداد ۲۱۹ مرکز در حال فعالیت هستند که می توانند نقش آفرینی بسیاری در استان داشته باشند. از این تعداد ۹۷ موسسه تک منظوره و ۱۲۲ موسسه چندمنظوره هستند که از این تعداد ۷۳ موسسه در شهرستان ها و ۱۴۶ موسسه در اصفهان به فعالیت می پردازند. این آمار در همه حوزه های فرهنگی هنری به خصوص در حوزه آسیب های اجتماعی فعالیت می کنند. باید همه نهادها در کل کشور در این زمینه فعالیت کنند تا آسیب های اجتماعی را به صفر برسانیم .

   #اصفهان #هنرمندان #مقام معظم رهبری #زلزله #خانواده

محتوای خبر «متولیان فرهنگی در خط مقدم پیشگیری هستند» را در سایت «ایمنا» ببینید